Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

ankara ile ilgili bilgi Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Ankara şiirleri, ankara ili ile ilgili şiirler Ankara resimleri, ankara ile ilgili resimler Ankara Ahi Beyliği
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  ankara ile ilgili bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar

  Ankara Türkiye Cumhuriyetinin başkenti, ikinci büyük şehri. Nüfus bakımından

  Türkiye (resmi adı Türkiye Cumhuriyeti) Güneybatı Asya ile küçük bir bölümü Avrupa kıtasında yer alan ülke.  Türkiye doğuda Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan (Nahcivan) ve İran ile; güneyde Irak ve Suriye; ve batıda Ege Denizi, Yunanistan ve Bulgaristan ile komşudur.

  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

  İstanbul’dan, yüzölçümü bakımından da Konya’dan sonra ikincidir.

  İstanbul, Marmara Bölgesi\'nde il ve Türkiye\'nin en büyük kenti. Tarih boyunca çeşitli imparatorluklara başkentlik yapan, 133 milyar dolarlık yıllık üretimiyle Dünyada 34. sırada yer alır. Türkiye\'nin kültür ve finans merkezidir. İstanbul, 41° K, 29° D koordinatlarında yer alır. Marmara kıyısı ve İstanbul Boğazı (Boğaziçi) boyunca, Haliç\'i de çevreleyecek şekilde Türkiye\'nin kuzeybatısında kurulmuştur.

  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

  Bolu,

  Bolu orman, göl, kaplıca, dağ ve denizlerin kucaklaştığı, tabii güzellikleri ile ünlü, Türkiye\'nin Batı Karadeniz bölgesinde yer alan bir il. Sakarya, Bilecik, Eskişehir, Ankara ve Çankırı illeri ile çevrili olup 45°15\' ve 41°05\' kuzey enlemleri ile 39°29\' ve 32°37\' doğu boylamları arasında yer alır. Trafik kod numarası 14\'tür.

  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

  Çankırı,

  Çankırı Orta Anadolunun kuzeyinde Kızılırmak ve Batı Karadeniz havzaları içinde yer alan bir ilimiz. Çankırı toprakları 40°30\' ve 41° kuzey enlemleri ile 32°30\' ve 34° doğu boylamları arasında kalır. Çorum, Ankara, Bolu, Kırıkkale, Zonguldak ve Kastamonu illeri arasında kalır. Trafik kod numarası 18\'dir.

  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

  Kırıkkale,

  Kırıkkale İç Anadolu bölgesinde yer alan il. Kuzeyinde Çankırı ve Çorum, doğusunda Yozgat ve Kırşehir, güneyinde ve batısında Ankara yer alır. Trafik kod numarası 71\'dir.

  İsminin kökeni

  Kırıkkale\'nin bugünkü yerinde Cumhûriyetin ilk yıllarında Kırıkköy ile Kale bulunuyordu. Kale ile köyün zamanla birleşmesinden sonra burası Kırıkkale diye anılmaya başlandı.

  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

  Kırşehir,

  Kırşehir İç Anadolu\'nun Orta Kızılırmak bölümünde yer alan bir ilimiz. Doğu ve güneydoğu\'da Nevşehir; güneyde Niğde; güney, güneybatı ve batısında Ankara ile çevrilidir. 38° 49\' ve 39° 48\' kuzey enlemleri ile 33° 25\' ve 34° 43\' doğu boylamları arasında yer alır. Trafik plaka no 40\'tır.

  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

  Konya,

  Konya Yüzölçümü bakımından Türkiyenin en büyük ili. Konya, büyük kısmı İç Anadolu bölgesinde, küçük bir kısmı Akdeniz bölgesinde olup; Orta Anadolu Yaylası üzerinde Ankara, Niğde, Aksaray, İçel, Antalya, Isparta, Afyonkarahisar, Eskişehir ve Karaman ile çevrilidir. 36°22\' ve 39°08\' kuzey paralelleri ile 31°14\' ve 34°05\' doğu meridyenleri arasında yer alır.

  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

  Aksaray ve

  Aksaray İç Anadolu bölgesinde Tuz Gölünün doğusunda yer alan il. Ankara, Nevşehir, Konya, Niğde ve Kırşehir arasında yer alır. Niğdeye bağlı bir ilçeyken, 15 Haziran 1989 tarihinde il oldu. Trafik kodu 68\'dir.

  İsminin kökeni

  Aksaray\'ın bölgeye Türkler yerleşmeden önceki ismi Archelais Garsaura idi.

  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

  Eskişehir arasında yer alır. 38°33\' ve 40°47\' kuzey enlemleri ile 30°52\' ve 34°06\' doğu boylamları arasındadır. Batıdan doğuya, kuzeyden güneye transit yolların düğüm noktasıdır. Büyük bir kısmı

  Eskişehir, Türkiye\'nin İç Anadolu Bölgesinde bulunan aynı adlı ilin merkezidir. Ortasından Porsuk Çayı geçen şehir, içerisinde Osmangazi Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi\'nin bulunması nedeniyle bir öğrenci kenti görünümündedir. 2008 yılının verilerine göre şehir merkezinin toplam nüfusu 599,796\'dır. Bu nüfusun 297,865\'i erkek 301,931\'i kadındır.

  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

  İç Anadolu bölgesinde, diğer kısmı da

  İç Anadolu Bölgesi, Anadolu\'nun orta kısmında yer alan Türkiye\'nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Bu konumu sebe*biyle bu bölgeye \"Orta Anadolu\" da denir. İç Anadolu Bölgesi\'nin yüz ölçümü 151.000 km² olup bu alan Türkiye topraklarının %21\'ini kaplar. Doğu Anadolu\'dan sonra ikinci büyük bölgemizdir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi dışında diğer bölgelerin hepsiyle komşudur. Aynı zamanda Türkiye\'de \"tahıl ambarı\" olarak da anımsanır.

  ...Tümünü okumak için linke tıklayınız.

  Batı Karadeniz bölgesindedir. Telefon kod numarası (312) dür. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş