Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

saldunya çiçeyi nedir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Gül çiçeği Nedir? Gül çiçeği Ne Demek? Gül çiçeği Neye Denir? Zakkum Bitkisi Yararları nedir- Zakkumun Faydaları

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar
 2. Sponsorlu Bağlantılar

  Sardunya ; Yetiştirilmesi ve üretilmesi çok kolay bir süs bitkisidir. Sardunyalar göz alıcı kırmızı yada pembe çiçekleriyle bahçeleri ve balkonları süsleyen en çok yetiştirilen süs bitkilerindendir.
  Turnagagasıgiller familyasının pelargoium cinsinde yer alan bu bitkilerin bilimsel adı leylek anlamındaki Yunanca pelargos sözcüğünden gelir. Çünkü sivri uçlu ince meyveleri bir leyleğin gagasını andırır. Afrika’nın güney kesiminde yabani olarak yetişen bu bitkiler alımlı çiçeklerinden dolayı dünyanın bir çok ılıman ve sıcak bölgesine yayılmış ve yüzlerce süs çeşidi geliştirilmiştir.
  Sardunyalar otsu yada odunsu yapılı olup son derece dayanıklı bitkilerdir. Yaprakları yuvarlak yada loplu ve kalındır. Uzunca bir sapın ucunda tek tek değil bir arda açan çiçekler çeşidine bağlı olarak irili ufaklı demetler oluşturur. Yalın katların yanı sıra katmerlileri, alacalıları yada fırfırlı yapraklıları da geliştirilmiştir. Bazı çeşitlerin yapraklarının sık tüylerle kaplı olmasına karşılık bir bölümü derimsi ve parlaktır. Sakız Sardunyası denen bu parlak yapraklı çeşitler sarkıcı özelliği nedeniyle genellikle balkon çiçekliklerinde yetiştirilir. Bol güneşli, iyi akaçlanmış, gevşek toprakları seven Sardunyalar çoğunlukla gövdeden kesilen dal parçalarından yani çelikleme yöntemi ile çoğaltılır. Ayrıca tohumdan da üretilebilir.
  Sardunya Bakımı
  Hemen her ortamda, her türlü toprakta yetişebilir. Hiç güneş almayan yerlerde iyi gelişemez. Kışın dondan zarar görür. Onun için kış aylarında dikkat etmelisiniz. Evde besleyecekseniz güneşli pencere önlerinde bulundurmayı tercih etmelisiniz.
  Sardunya Üretimi
  Sardunyalar tohumla da çelik ile de üretilebilir. Üretmek için kitaplarda verilen bilgilere fazla dikkat etmeseniz de olur. Herhangi bir dalını koparıp doğrudan toprağa ekerseniz kısa zamanda köklenir ve büyümeye başlar. Tohumla üretme zahmetine girmeye gerek yok. Tohumla üretme yoluna değişik Sardunya türlerinden melez türler elde etmek için baş vurulur. Dallarından kesip başka yere ekmekle çok kolay ve daha çabuk sonuç alınır.
  Kaynak:bitki-cicek.alivesitesi.com 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş