Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kan vermek orucu bozar mı? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Beyaz kan vermek orucu bozar mı Trombosit vermek orucu bozar mı Kan Vermek Orucu Bozar

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  Kan vermek orucu bozar mı?

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar

  Kan vermenin orucu bozup bozmayacağı konusunda, Hz. Peygamber\'den rivayet edilen \"Hacamat yapanın ve yaptıranın orucu bozulur.\" (Ebû Davûd, Sıyam, 28) hadisinden hareketle bazı İslâm bilginleri kan vermekle orucun bozulacağını söylemişlerdir. Din bilginlerinin çoğunluğu ise, Hz. Peygamber\'in oruçlu iken hacamat olduğuna dair rivayeti (Buhârî, Savm, 32; Ebû Dâvûd, Sıyam, 29) esas alarak kan vermenin orucu bozmayacağını söylemişlerdir.
  Bu iki hadis ve diğer rivayetler birlikte değerlendirildiğinde, \"Hacamat yapanın ve yaptıranın orucu bozulur.\" hadisinin \"hacamat yapanın ve yaptıranın orucu bozulma tehlikesiyle karşı karşıyadır.\" şeklinde anlaşılmalıdır. Zira hacamat yapan kişi emerek kanı aldığı için boğazına kan kaçma ihtimali, hacamat yaptıranın ise zayıf düşeceğinden yeme içme zorunda kalma ihtimali bulunmaktadır. Nitekim Enes b. Malik de, hacamat yaptırmanın oruçluyu zayıf düşüreceğinden dolayı hoş karşılanmadığını söylemiştir (Buhârî, Savm, 32).
  Bu itibarla, oruçlu iken kan vermek orucu bozmaz. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş