Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Cennet ne demek cennet lik insanların özellikleri hakkında bilgi Cennet nedir cennet likler kimlerdir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Cennet Nedir Kısaca Cennet Nedir Anlamı,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  Cennet nedir cennetlikler kimlerdir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar

  Cennet, çeşitli dinlerde ve ruhani felsefelerde bulunan ahirete (ölümden sonraki yaşama) dair bir kavramdır.
  Cennet kavramına inanan inanç ve kişiler genellikle cennetin insanların bir kısmı, çoğunluğu veya hepsi için ahirette bulunan nihai bir varış noktası, mekan olduğunu düşünürler. Ayrıca cennet kavramına sahip inançların çoğunluğunda cennet iyi insanların ulaştığı bir ahiret mekanıyken, cennetin zıttı olan kötü insanların ulaştığı cehennem diye anılan bir ahiret mekanı bulunur. Cennet genellikle farklı tanım ve niteliklerle harika, çok iyi ve mükemmel bir mekan olarak düşünülmüştür. Cennet kavramının bulunduğu her inanç, felsefi akım, kült ve gelenekte cennet kavramı farklı yorumlanmış ve tanımlanmıştır. Bu maddede belli başlı inanç, akım ve geleneklerin cennet kavramına kısaca değinilmiştir.
  Cennet sözcüğü Arapça kökenlidir. Her dininin cennet kavramına verdiği özel isimler olabilir. Cennet sözcüğü aslında İslam dinindeki cennet kavramı için kullanılır, fakat Türkçe\'de genel olarak cennet kavramı için kullanılmaktadır. TDKDinî inanışlara göre dünyada iyilik yapanların, günahsızların, öldükten sonra sonsuz bir mutluluğa kavuşacakları yer, uçmak, behişt.\"tir. Ayrıca cennet kelimesi Türkçe\'de mecazi şekilde sıfat olarak, çok güzel, huzur veren gibi anlamlarda kullanılır.1 Cennet sözcüğünün dışında yine \"cennet\" anlamında olan Farsça kökenli behişt ve Soğdca kökenli uçmak da Türkçe\'de kullanılmaktadır. Yine de en yaygın olan cennet sözcüğüdür.
  Cennelikler Kimlerdir
  Kur\'an ve Sünnet\'te ifade buyrulduğuna göre, peygamberlerin davetine uyup iman eden ve amel-i sâlih işleyen kimseler Cennet\'e gireceklerdir. Bu kimseler Cennetliktir. Esasen Allah\'a ve insanlara karşı görevlerini yerine getirmekle insan daha dünyada iken manevî bir huzura kavuşur, maddî refah sağlanır ama tam manasıyla huzur ve kardeşlik Cennet\'te gerçekleşir:
  \"Takva sahipleri, elbette Cennet\'lerde ve pınarlardadırlar. Girin oraya selâmetle, emin olarak. Biz, O Cennetliklerin kalblerindeki kinleri çıkarır atarız. Hepsi kardeşler olarak tahtlar üzerinde karşı karşıya otururlar. Orada kendilerine hiç bir zahmet dokunmaz ve onlar oradan çıkarılacak da değiller.\" (Hicr,45-48).
  Kur\'an-ı Kerîm de:
  -Namazını eksiksiz kılanlar, malından bir kısmını yoksullara ayıranlar, ceza-hüküm gününe inananlar, Allah\'ın gazabından korkanlar,ırzlarına sahip olanlar, sözlerine ve emânete sadık kalanlar, doğru şahitlikte bulunanlar (1).
  -Cenâb-ı Hakk\'ın rızasını dileyerek sabredenler (2);
  -Şükredenler (3)
  -Yürekten tövbe edenler (4)
  -Allah yolunda canını feda eden şehitler (5)
  -Allah\'a yönelmiş bir kalble idealize olmuş müslümanlara \"Allah\'ın ölçüsünde Allah\'a yönelenlere\" (6) içinde ebedî kalınacak Cennet\'e girecekleri yüce Rabbimiz tarafından müjdelenmiştir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş