Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

mahidevran sultan hakkında bilinmeyenler Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Mahidevran Sultan Mı Daha Güzel Hürrem Sultan Mı Mahidevran Sultan Kitabı mahidevran sultan ile kanuni sultan
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  mahidevran sultan hakkında bilinmeyenler

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar

  Mahidevran Sultan ya da Mahidevran Gülbahar Sultan (-ö.1580) Osmanlı padişahı (Sultanı) Kanuni Sultan Süleyman\'ın hasekilerinden biridir.
  Mahidevran Sultan\'ın Kanuni tahta çıkmadan önce Manisa valisi olarak görev yapmaktayken gözdeleri arasına girdiği bilinmektedir. 1515 yılında Kanuni\'nin en büyük erkek çocuğu olan Şehzade Mustafa\'yı dünyaya getirdi. 1520 yılında eşinin padişah olması üzerine çocuğuyla birlikte İstanbul\'a geldi. Bu sırada Hürrem Sultan saray haremine girmişti ve kısa zamanda Kanuni\'nin en sevdiği eşi haline gelmişti. 1521 yılında Hürrem Sultan da bir erkek çocuk dünyaya getirdi.
  Şehzade Mustafa yetişkinliğe ulaşınca Osmanlı geleneğine uyarak Amasya\'ya vali olarak gönderildi. Yine gelenek olduğu üzere annesi Mahidevran Sultan da oğluyla birlikte Amasya\'ya gitti. Şehzade Mustafa\'nın Kanuni\'nin en büyük oğlu olması ve sevilen bir şehzade olması nedeniyle babasından sonra tahta çıkması bekleniyordu. Ancak Kanuni 1553 yılında oğlu Mustafa\'yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla boğdurttu. Hürrem Sultan\'ın Kanuni\'yi bu kararında etkilediği inancı yaygındır. Şehzade Mustafa\'nın öldürülmesinden sonra Mahidevran Sultan iyice gözden düştü. Yaşamının büyük bir bölümünü fakir olarak oğlunun mezarının bulunduğu Bursa\'da geçirdi. Ancak annesi Hürrem Sultan\'ın ölmesinden sonra Hürrem Sultan\'ın oğlu II. Selim, Mahidevran Sultan\'a maaş bağlattı ve 1555 yılında oğlu Mustafa\'nın türbesini yaptırttı.
  Mahidevran Sultan 1580 yılında Bursa\'da öldü. Oğlunun türbesine gömüldü. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş