Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Cebriyye Ne Demektir Cebriyye Hakkında Bilgi Cebriyye Sözlük Anlamı Nedir İslam dünyasında bizzat Tanrı’dan geldiği inancını benimseyen ve her eylemin önceden Tanrı tarafından yaratılıp ,

 1. Misafir

  Cebriyye Nedir

  Cebriyye Ne Demektir
  Cebriyye Hakkında Bilgi
  Cebriyye Sözlük Anlamı Nedir

  İslam dünyasında bizzat Tanrı’dan geldiği inancını benimseyen ve her eylemin önceden Tanrı tarafından yaratılıp, takdir edildiğini dile getiren kelâmi mezhebi dile getiren terim. Cebriyye bir İslam dini itikad mezhebi. Cehm bin Safvân tarafından kurulmuş bu nedenle de bazen Cehmiyye olarak da anılmıştır. Görüş olarak Mütezile mezhebinin karşıtıdır.
  Hicrî birinci asrın sonlarında ve ikinci asrın başlarında Cehm bin Safvân tarafından ortaya çıkarılan bozuk yol Buna mürcie fırkası da denir.
  Cebriyye fırkası; "İnsan aslâ bir iş yapmaz, cansızlar gibi hareket eder İnsanın kudreti, kastı, ihtiyârı (isteği) yoktur İnsanlar iyi iş yapınca sevâb kazanmaz, kötü işlerine azâb yapılmaz Kâfirler günâh işleyenler mâzûrdur, mes'ûl olmazlar.
  Çünk ü insanın her işini yalnız Allah yapıyor İnsan istese de istemese de günah yaratıyor ve insan günâh yapmaya mecbûrdur Günah insana zarar vermez Âsî, fâsık kimseler azâb görmeyecektir" diyorlar
  Cebriyyenin bu sözleri küfürdür ve hepsi mel'undur Peygamberimiz sallallahü aleyhi ve sellem; "Mürcie mezhebinde olanlara yetmiş peygamber lânet etmiştir" buyurdu. (İmâm-ı Rabbânî)
  Cebriyye fırkası mensûblarının dediği gibi insanda irâde ve ihtiyâr olmasaydı, kötülükleri günâhları Allahü teâlâ zor ile yaptırsaydı, eli-ayağı bağlanıp dağdan aşağı yuvarlanan kimse ile yürüyerek etrâfını seyrederek inen kimsenin hareketlerinin bir birlerinden farklı olmaması gerekirdi Hâlbuki birincinin yuvarlanması cebr ile, ikincisinin inmesi irâde ve ihtiyâr ile (kendi isteğiyle) olmaktadır (Mevlânâ Hâlid-i Bağdâdî)


  Paylaş Facebook Twitter Google

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş