Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Tsunami Etkileri Neler Tsunami nedir? Nasıl oluşur? Etkileri nelerdir? Tsunami , deprem , volkan patlaması ve bunlara bağlı taban çökmesi , zemin kaymaları gibi tektonik
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Misafir

  Tsunami Etkileri Nelerdir

  Tsunami Etkileri Neler
  Tsunami nedir? Nasıl oluşur? Etkileri nelerdir?
  Tsunami, deprem, volkan patlaması ve bunlara bağlı taban çökmesi, zemin kaymaları gibi tektonik olaylar sonucu Okyanus veya denizlerin tabanında oluşarak, denize geçen enerji nedeniyle oluşan uzun periyotlu deniz dalgasıdır.
  Okyanus ya da denizlerin tabanında oluşan deprem, volkan patlaması ve bunlara bağlı taban çökmesi, zemin kaymaları gibi tektonik olaylar sonucu denize geçen enerji nedeniyle oluşan uzun periyotlu deniz dalgasına denir.
  Japonya'da, 21000 kişinin hayatını kaybettiği Büyük Meiji Tsunamisi'nden sonra Japonlar'ın yaptığı yardım çağrılarıyla dünya dillerine kendiliğinden yerleşmiştir.
  Tsunamiden sonra oluşan dalganın diğer deniz dalgalarından farkı, su zerreciklerinin sürüklenmesi sonucu hareket kazanmasıdır. Derin denizde varlığı hissedilmezken, sığ sulara geldiğinde dik yamaçlı kıyılarda ya da V tipi daralan körfez ve koylarda bazen 30 metreye kadar tırmanarak çok şiddetli akıntılara neden olan bu dalga; insanlar için deprem, tayfun, çığ, yangın ya da sel gibi bir doğal afet haline gelebilmektedir.
  Tsunami ilk oluştuğunda tek bir dalgadır ancak kısa bir süre içerisinde üç ya da beş dalgaya dönüşerek çevreye yayılmaya başlar. Bu dalgaların birincisi ve sonuncusu çok zayıftır ancak diğer dalgalar etkilerini kıyılarda şiddetli biçimde hissettirebilecek bir enerjiyle ilerlerler. Bu nedenle depremlerden kısa bir süre sonra kıyılarda görülen yavaş ama anormal su düzeyi değişimi ilk dalganın geldiğini gösterir. Bu değişim, arkadan gelecek olan çok kuvvetli dalgaların ilk habercisi de olabilir.
  Tsunami Nedir
  Tsunami,Tsunami nedir,Tsunami resimleri,Tsunami videoları,Tsunami nasıl ouşur,Tsunami etkileri,Tsunami videoları,Tsunami izle,Tsunami fotoğrafları,tusunami,tusunami izle,tusunami nasıl oluşur
  Son günlerde haberlerde sık sık duyuyoruz.Japonyada depren sonrası oluşan tsunami kelimesini.Tsunami Merkezi deniz dibinde olan depremlerden sonra oluşan veya yanardağların patlaması ile oluşan derin yarıklardan kaynaklı dev dalgaların oluşumu ile başlar.Deniz kıyısındaki yerleşim yerleri büyük tehlike altında olur.
  Okyanus kütlesinde oluşan sismik bir şoktan doğan tsunami dalgaları, onlarca metre yüksekliğe ulaşabiliyor ve deniz kıyısındaki topraklarda yıkıcı etki yapıyor.
  9 büyüklüğündeki depremin ardından, Güney Asya’daki bir çok ülkeyi vuran “tsunami”, deniz dibinde meydana gelen depremlerle oluşan ve özellikle taban çökmesi, zemin kaymaları gibi güçlü tektonik hareketlere sahip bölgeleri etkileyen dev dalgalara verilen isim.
  [img]http://img268.imageshack.us/img268/6416/********nettsunamit.jpg[/img]
  [img]http://img194.imageshack.us/img194/9380/********nettsunami1.jpg[/img]
  [img]http://img695.imageshack.us/img695/3569/********nettsunami2.jpg[/img]
  [img]http://img651.imageshack.us/img651/6706/********nettsunami3.jpg[/img]
  Tsunami Felaketinden görüntüler


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Tsunami Olayı Nedir
 3. Tsunami Nedir
 4. Tsunami Çeşitleri
 5. Tsunami Görmek Rüyada
 6. Tsunami nedir nasıl oluşur
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş