Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

insanlığa hizmet veren türk büyükleri hangi konuda hizmet vermiştir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Uzay alanında insanlığa hizmet etmiş kişiler insanlığa hizmet eden türk büyükleri

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  insanlığa hizmet veren türk büyükleri hangi konuda hizmet vermiştir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar

  a)Astronomi ve matematik
  Osmanlılar, kuruluş devrinde astronomiye ve matematiğe yoğun ilgi göstermişlerdir. Özellikle Fatih , yerli ve yabancı bilim adamlarını İstanbul\' a davet ederek bilim hayatına büyük bir canlılık kazandırmıştır. Bu dönemin en dikkate değer matematikçileri ve astronomistleri arasında Ali Kuşçu , Mirim Çelebi , Matrakçı Nasüh gibi ünlüler vardır.
  Ali Kuşçu
  Ali kuşçu, Türk dünyasının XV. yüzyılda yetiştirdiği, önemli matematikçilerden birisidir. Timur\' un torunlarından olan babası Muhammed , büyük bilgin ve devlet adamı Uluğ Bey\'in doğancıbaşısıydı.
  Bu yüzden kendisine, Kuşçu lakabı verildi.
  Ali Kuşçu , İstanbul\'un enlem ve boylamını ölçmüştür. Çeşitli Güneş
  saatleri yapmıştır. Ondalık kesir sayılar , “Türk Sayısı” adıyla Ali Kuşçu vasıtasıyla Batı\' ya geçmiştir. Uluğ Bey\' in meşhur Zic\' inin hazırlamasında
  büyük katkısı olmuştur.
  Takiyüddin
  Osmanlı döneminin XVI. yüzyılda yetişen en değerli bilginlerinden birisi de , Takiyüddin\' dir.İstanbul\'da 1585 yılında çok sayıda bilimsel eser
  bırakarak ölmüştür.
  Takiyüddin, çok değerli bir matematikçi, astronomi bilgini ve mühendistir. III. Murat\'ın emriyle, 1575 yılında Tophanede bir gözlem evi kurar.Takiyüddin ilk defa saati bir gözlem aracı olarak kullanan kişidir. Takiyüddin yaptığı bu saat, saniyeyi de gösteriyordu.Takiyüddin\' in yapmış olduğu bu İstanbul gözlem evi, pek uzun ömürlü olmadı. Çünkü aradan 5 yıl geçtikten sonra gözlem evini 1580 yılında III. Murat\'ın emriyle Kaptan-ı Derya Kılıç Ali Paşa tarafından yıktırıldı. Bunun nedeni ise şuydu ;Gözlem yapmakla Allah\'ın işine karıştığına inandıkları için Allah\'ın onlara salgın hastalık (veba) yolladığını düşünmeleriydi.
  Takiyüddin\' in trigonometri alanındaki çalışmaları da , oldukça önemlidir. Henüz Kopernik , sinüs, kosinüs, tanjant, kotanjanttan bile söz etmeden , Takiyüddin bunların tanımlarını bile vermiş ve cetvellerini de çıkarmıştır. Trigonometrik hesaplamalarda , o devirde henüz logaritma tabloları veya hesap makineleri olmadığı için , Takiyüddin basit bir alet kullanmıştır. Bu alete, “Trigonometrik Çeyreklik” de denir.
  Cep , duvar ve masa saatleri ile astronomik saatlerin yapısını konu alan “Mekanik Saat Yapımı” adlı eseri , çok meşhurdur.
  b) Tıp
  Osmanlılar\'daki tıp çalışmaları,İslam dünyasındaki tıp çalışmalarının bir devamıdır. Hippokrat , Calinus ( Galen ) , Razi , İbn Sina ve İbn Baytar, tıpta otorite kabul edilmiştir.
  Akşemseddin
  Akşemseddin (1390-1459) ünlü bir tıp bilgini ve din adamıdır. Fatih ile birlikte İstanbul\' un fethinde bulunur. Tıp konusundaki ünlü eseri “Maidetü\'l-Hayat” tır.
  Bu eserinde Akşemseddin , ilk defa bazı hastalıkların tohum adını verdiği mikroplardan meydana geldiğini söylemiştir . Ayrıca akşemseddin aynı eserinde , pasteur\'den çok önce bazı hastalıkların kalıtım yoluyla geçtiğini belirtmiştir.

  Sabuncuoğlu Şerafettin

  Fatih devrinin ünlü tıp bilginlerinden biriside Şerafettin Sabuncu_
  oğlu ( 1386-1470 )\'dur. Amasyalıdır.
  “Cerrahi” adlı eseri, Osmanlılar devrinde yazılan tek resimli cerrahi, yani ameliyat kitabıdır.Cerrahi ve eczacılık konularında da eserleri vardır.
  Mesane taşları ve fıtık ameliyatı için önerdiği yöntemler ve kullandığı aletler, kendisine aittir.
  c) Coğrafya

  Osmanlıların üç kıtaya yayılması, onlarda coğrafya bilimine verilen önemi artırmış ve bu bilimin gelişmesine katkıda bulunmuştur.
  Kara ve deniz coğrafyası büyük gelişmelere sahne oldu. Ayrıca haritacılık alanında da yeni gelişmeler oldu . Eskiden yapılan haritalar, ihtiyaca cevap vermediğinden, bu günkü kabartma haritalara benzer haritalar çizildi. Bunların en önemli örneklerini, kara coğrafyasında Matrakçı Nasüh, deniz coğrafyasında ise Piri Reis\' dir.
  Piri Reis
  Piri reis, iki Dünya haritası ve “Denizcilik” adlı bir kitabıyla ünlüdür.Dünya haritası II. Piri reis, yaklaşık 15 sene sonra, yani 1528 yılında yeni bir dünya haritası çizmiştir. Bu gün elde bulunan parçası, Grönland , Kuzey ve Orta Amerika sahillerini gösteren kısmıdır.
  Bu haritanın belki de en önemli yanı, ilk kez Aristo zamanında görüldüğü sanılan, o zamandan bu güne dek buzullarla ve sularla kaplı görülmeyen Antartika kıtasının doğru bir biçimde çizmiş olmasıdır.
  Denizcilik kitabı ( Kitap-ı Bahriye ), Piri Reis\' in önemli bir eseridir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş