Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Allah insanlara neden peygamber göndermiştir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Allah İnsanlara Niçin Peygamber Ve Kitaplar Göndermiştir Allah (c.c.) insanlara niçin kitaplar göndermiştir ve gönderilen
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 89      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Allah insanlara neden peygamber göndermiştir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Allah insanlara neden peygamber göndermiştir

  Peygamberler Niçin Gönderilmiştir?

  Allahü teâlâ, kullarına çok acımakta, onların dünyada rahat ve huzur içinde yaşamalarını, âhirette de sonsuz saâdete kavuşmalarını istemektedir. Bunun için, insanlar arasından seçtiği en üstün, en iyi kimseleri peygamber yapmış, bunlara kitaplar göndererek huzur, saâdet yolunu göstermiştir. Saâdete kavuşmak için, önce kendisine ve peygamberlerine inanmak lâzım olduğunu bildirmiş, sonra kitaplarındaki tekliflere uymayı emir etmiştir. Böyle inanan ve teklifleri beğenen insana “Mü’min” ve “Müslüman” denir.

  Allahü teâlâ, insanları olgunlaştırmak ve kalblerindeki hastalıklarını tedâvi etmek için, ezelde merhamet ederek, peygamber göndermeyi dilemişti. Peygamberlerin, bu vazifelerini yapabilmeleri için, itaât edenlere müjde bildirmeleri lâzımdır. Âhirette, inanmıyanlar için azap, itaât edenler için sevap bulunduğunu haber vermeleri lâzımdır. Çünkü insan, kendine tatlı gelen şeylere kavuşmak ister. Bunlara kavuşabilmek için, doğru yoldan sapar, günah işler. Başkalarına kötülük yapar. İnsanları kötülük yapmaktan korumak, dünyada ve âhirette rahat ve huzur içinde yaşamalarını sağlamak için peygamberlerin gönderilmesi lâzımdır. Dünya hayatı kısadır. Âhiret hayatı sonsuzdur. Bunun için, âhiret hayatındaki saâdeti sağlamak önce gelmektedir.

  Allahü teâlâ, kullarına kurtuluş yolunu göstermek için peygamberlerini göndermiştir. Onlardan dördüne büyük kitap göndermiştir. Bunlar Zebur, Tevrat, İncil ve Kur’ân-ı kerîmdir. Kitaplarının hiçbirinde çarpık, sapık ve bozuk bir şey yoktur. O’nun son peygamberi Muhammed aleyhisselâma indirdiği kitabı Kur’ân-ı kerîmdir. Kur’ân-ı kerîmde, kullara lâzım olacak herşey bildirilmiştir. Bunlara inanmayanlar azap ile korkutulmuş, İslâmın Şartlarını yapanlar ise, Cennet ile müjdelenmiştir.

  Allahü teâlâ kullarının dinlerini, Muhammed aleyhisselâmı göndermekle tamamladı. İslâm Dîninde olanlardan râzı olacağını bildirdi. Geçmiş zamanlarda da, açık âyetleri ve büyük mu’cizeleri bulunan peygamberleri kullarına gönderdi. Muhasmmed aleyhisselâmdan sonra hiçbir peygamber gelmeyeceğini Kur’ân-ı kerîmde bildirdi. A’mâ (kör) olanların yol göstericiye teslim olmaları gibi ve çaresizlikten şaşırmış olan hastanın merhametli doktorlara kendini teslim etmesi gibi, insanların da aklın eremiyeceği faydalara kavuşabilmeleri ve felaketlerden kurtulabilmeleri için, gönderdiği peygamberlere teslim olmalarını diledi.

  Muhammed aleyhisselâmı, peygamberlerinin en üstünü, en merhametlisi yaptı. O’nun milletini, en âdil ümmet eyledi. O’nun dinini, hepsinden olgun eyledi. O’nun hâlinde aşırılık ve noksanlık olmadığını, derecesinin üstünlüğünü ve bütün varlıkların Peygamberi olduğunu Kur’ân-ı kerîmde, çeşitli âyetlerde bildirdi. Birliğini ve hiçbir şeye benzemediğini anlatmak için ve kullarının bilgilerinin ve işlerinin düzenlenmesi ve hasta kalplerinin tedâvisi için, O’nu kullarına son Peygamber olarak gönderdi. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kayıtsız Kullanıcı

  Allah insanları kötü yola sapmamaları onları iyi ve doğru yolu göstermeleri için peygamber gödermiştiir...


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş