Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

doğal afetlerin kültürümüze etkisi nelerdir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Doğal Felaketlerin Yaşanmasında İnsanlarında Etkisi Var Mıdır Doğal Afetlerin Toplumsal Yaşamı Nasıl Etkilediğini, Yakın
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Doğal afetlerin kültürümüze etkisi var mıdır

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Deprem Ve Doğal Afetlerin Türkiye'de Etkileri

  Tarih boyunca insanlar yerleşmek için ovalarnehir ve deniz kenarlarını tercih etmişlerdir.Ülkemiz de diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi fay kuşakları boyunca oluşançöküntü alanları üzerinde yer alan verimli avalarnüfusun toplanmasına ve önemli yerleşim yerlerinin kurulmasına neden olmuştur.
  Kuzay Anadolu Fay Kuşağı boyunca yer alan önemli yerlewşim merkezleri;ÇanakkaleİstanbulBalıkesirBursaBile cikKocaeliSakaryaBolu KastamonuÇankırıÇorumAmasyaTokatErzincanVan illeri ile bu illerin bazı ilçeleri.
  Doğu Anadolu Fay Kuşağında yer alan yerleşim merkezleri;BingölMuşMalatyaAdıyamanKahramanmar aşHatay.
  Karataş-Yumurtalık Fay Zonu üzerinde;Çukurova havzası ve Adana.
  Ecemiş Fay Zonu üzerinde;MersinKayseri.
  Menderes Grabeninde;İzmirManisaAydın.
  Sismik olarak etkin faylar üzerindeki yerleşim merkezleri;İsparta-DinarAfyonDenizliUşakKütahyaMuğlaBurdurEski şehirAntalyaKırşehirAn karaKırıkkale.

  İl İlçe ve Köylerdeki Mesken Türleri

  Fay kuşakları boyunca yer alan yerleşim merkezlerinde mesken türleri değişiklik göstermektedir.Fay kuşakları boyunca hakim olan yapı türleri yığma yapıdır.Doğu Anadolu'daki yığma yapılardaker*** yapı egemendir.Özelliklle köylerde ker*** evlerin yanısıra çevredeki malzemeye uygun olarak çamur harçlı ve hatıllı yığma yapılar da vardır.
  Fay kuşaklarının orta ve batıya yakın olan ormanlık bölgelerinde ahşap ve bağdadi yapılar yoğunlaşır.Bu kuşağın orta-batı kesimine yaklaştıkça yığma yapılarda tuğla hakim duruma geçmektedir.İl ve ilçe gibi büyük yerleşim merkezlerinde betonarme yapıya eğilim fazladır.Çoğunlukla evler lüks olmayıpaile ihtiyaçlarına göre düzenlenmiştir.
  Deprem yönünden durum incelenirsefay kuşakları üzerindeki yerleşim yerlerindeki hakim yapı tipleri doğuda depreme dayanıklı değildir.
  Büyük yerleşim merkezlerindeki belediyelerde çoğunlukla afet-deprem konusunda uzman teknik elemanlar bulunmadığından yapılan yeni binalar da depreme dayanıklı değildir.Küçük yerleşim merkezlerinde bu konu hiç bilinmemektedir.Bütün olarak toplum ''Depreme Dayanıklı Yapı'' bilincinden yoksun bulunmaktadır.Bina yapımlarında rantiklim ana unsur olarak yapı tarzına yön vermektedir.
  Depremi yaşamış kesimlerdedeprem deneyiminin varlığı izlenmektedir.
  Fay kuşakları boyunca yıkıcı bir deprem olması halinde doğu ve batı kesimlerde etkileri farklı olacaktır.Yıkıcı bir depremde doğuda hasar ve can kaybı büyük olacaktır.Ulaşımmalzeme eksikliğiteknik personel yetersizliği çevrenin kaderini olumsuz etkileyecektir.
  Buna karşılık batıdaoluşabilecek bir depremde değişik csorunlar ortaya çıkacaktır.Bu kesim endüstri bölgesi kimliği taşımaktadır.Büyük yatırımların yapıldığı ve kalkınma yönünden büyük ümitlerin bağlandığı bir bölge olmuştur.Diğer bölgelerden nüfus çekerek kalabalıklaşmıştır.Bu kesimde olan depremlerde can kaybı ile birlikte verdiği hasar nedeniyle ülkenin gelişme hızını da etkilemiştir.Altyapı tamamen veye kısmen tahrip olmuşyoğun nüfus nedeniyle bulaşıcı ve salgın hastalıklar görülmüştür.
  Yıkıcı depremler nedeniyle yıkılan her 1000 bina için batıdaki can kaybı 58 ikendoğuda bu sayı 216'ya çıkmaktadır.Yine batıda yıkılan her binaya karşılık doğuda 2 bina yıkılmaktadır veya ağır hasar görmektedir.
  Türkiye'de deprem ve doğal afetlerden korunma zararları en aza indirmedebugüne kadar alınan tedbirlerin istenilen gelişmeleri sağlayamadığını ve ilgili kurum ve kuruluşların gelişmiş ülkelerdeki benzerlerinin düzeyine çıkamadığı görülmektedir.
  Bu nedenle fay kuşakları boyunca yer alan yerleşim merkezlerinde '' Deprem Kültürü'' yaratılmalıdır.
  Okullarda depremle ilgili dersler verilmeli ve kurslar açılmalıdır.Bu kurslarda depremden önce ve sonra yapılacak çalışmalar çğrencilere ve kursiyerlere öğretilerekbu bilgilerin daha geniş kitlelere ulaşılması sağlanmalıdır.
  Depremle ilgili belgeseller hazırlanarak görsel ve yazılı basın aracılığıyla halk eğitilmelidir.
  Fay kuşakları üzerinde bulunan yerleşim merkezlerinde çalışan teknik personel eğitimden geçirilmelidir.
  Özellikle sanayi ve endüstri bölgelerindedeprem yönetmeliğinin yeniden düzenlenerek çağdaş ve uluslararası normlara çıkartılıp uygulanması sağlanmalıdır.Mikrobölgelendirme çalışmalarıdeprem risk analizleri yapılarak elde edilen parametrelere ve zemin cinslerine göre uygulamaya geçilmelidir.
  Deprem anında ve hemen sonrasında felaket bölgelerine gösterilen büyük ilginindeprem öncesine alınarak planlama ve uygulamanın sağlanması ile oluşabilecek büyük kayıpların önüne geçilebilir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş