Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Rene descartes koor din at sistem i ile ilgili yaptığı çalışmalar Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Rene Descartes Matematik Kartezyen Koordinat Sistemi nedir, Koordinat Sistemi
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Rene descartes koordinat sistemi ile ilgili yaptığı çalışmalar

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Rene Descartes Koordinat Sistemi

  Rene Descartes Öğrendiği duyduğu ve inandiği herşeyi birden sildi. Ve herkesten Herşeyden Kuşulanmaya başladi. Rene Descartes Yanliz birşeyden Emindi! Düşünüyorum O Halde Varım! Bu Sözle birlikte dünyanin Evrenin açiklamasini yapti. Metot Üzerine Konuşmada 1637 Tarihinde hep karmaşıktan basite inerek gerçeği kuşatmaya yarayacak kurallarini tek tek anlatti.

  Felsefesini bütün inceleme ve kitaplarinin latince diline yazildiği çağda Frasizca yazdi. Ve Sağduyu Dünyada En iyi Bölüştürülmüş Şeydir Dedi. Herkesin uzman olmayanlarin bile anlayacaği bir dilde durumda anlatmaya çalişti.
  Rene Descartes bütün çalişmalarini pratik bilgiler ve niteliği üstünde dururdu. Rene Descartes en önemli bilimler mekanik insalara yardim edecek makineler yapma sanati idi.
  Descartes zamanının bilginleriyle hükümdarlarıyla ve soylularıyla ilişki kurmuştur. Ona hayran olan İsveç kraliçesi Kristina Descartes’ı sarayına davet etti.
  Rene Descartes Eserleri ise ; (Sadece Bir tane bulabildim sizler icin)
  Aklın idaresi için Kurallar Metafizik Düşünceler Felsefenin ilkeleri Ruhun Tutkuları.
  Rene Descartes Koordinat Sistemleri Hakkinda ise ;  Herhangi bir noktanın uzaydaki konumunu belirlemek ve göstermek için eksenlerden ya da yüzeylerden oluşan koordinat sistemlerinden yararlanılır. Noktanın belirli bir koordinat sistemi içindeki konumu da o noktanın koordinatları denen bir sayı dizisiyle gösterilir.

  Örnek Verecek Olursak :

  En basit ve en yaygın kullanılan koordinat sistemi kartezyen koordinatlardır. (Kartezyen sözcüğü geometrinin büyük adlarından Fransız matematikçi ve filozof Rene Descartes’ın Latince adı olan Renatius Cartesius’dan gelir.) Bir kâğıt üzerine birbirine dik iki çizgi çizelim. Yatay çizgiye X ekseni dik çizgiye Y ekseni diyelim. Bu iki eksenin kesiştiği O noktasına “başlangıç noktası” denir. Bu noktadan başlayarak da OX ve OY eksenlerini eşit aralıklarla ölçeklendirelim. Yüzey üzerinde bir N noktasını alalım. Bu noktanın konumunu yani koordinatlarını bulmak için noktadan X ve Y eksenlerine birer dik çıkarız. Bu diklerin eksenleri kestiği yerler noktanın konumunu verir. Örneğimizde N noktasının koordinatları (65) biçiminde yazılır. Bir noktanın koordinatları yazılırken önce yatay X ekseni sonra dik Y ekseni değerleri verilir.
  Birbirine dik eksenlerden oluşan kartezyen koordinat sistemine dikdörtgenel sistem denir. Ama X ve Y eksenleri birbirine yatık da olabilir. Ayrıca X ve Y eksenlerine dik yani kâğıdın yüzeyinden yukarı bir Z ekseni daha çizilebilir. Bu durumda yalnızca düzlemdeki değil uzaydaki herhangi bir noktanın konumu da bu üçboyutlu kartezyen koordinat sistemi üzerinde (x y z) koordinatları biçiminde gösterilebilir.

  Kartezyen koordinatlardan sonra en yaygın kullanılan sistem kutupsal koordinat sistemidir. Kutupsal koordinatlar ikiboyutlu (yani düzlemsel) ya da üçboyutlu olabilir. Üçboyutlu kutupsal koordinatlara “küresel kutupsal koordinatlar” denir. Kartezyen koordinat sisteminde bir noktanın konumunun (x y) koordinatlarıyla gösterildiğini görmüştük; kutupsal koordinatlar ise (r @) olarak gösterilir. Burada r noktanın başlangıç noktası @ ‘ya olan uzaklığını; @ ise başlangıç noktası ile konumu aranan noktayı birleştiren ON doğrusunun seçilmiş bir eksenle (X ekseni) yaptığı açıyı gösterir.
  Kartezyen ve kutupsal koordinatlar birbirine dönüştürülebilir; yani bir sistemdeki koordinatların öbür sistemde ne olduğu bulunabilir. Bunun için değerlerin sinüs ve kosinüslerinden yararlanılır .
  Kartezyen sistemdeki (x y) koordinatları ile kutupsal sistemdeki (r @ ) koordinatları arasındaki bağıntı şöyledir.Kartezyen ve kutupsal sistemlerin dışında da birçok koordinat sistemi vardır. Mekanik meteoroloji ve öbür fizik problemlerinin çözümünde değişik koordinat sistemlerinden yararlanılabilir.

 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş