Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Matematiği hayatımızda nerelerde kullanırız Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Günlük Hayatımızda Pilleri Nerelerde Kullanırız Günlük Hayatımızda Sayıları Nerelerde Kullanırız Kesirleri Günlük Hayatımızda Nerelerde Kullanırız Mıknatısı
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. esmakellle
  Sponsorlu Bağlantılar


  Thumbs up Matematiği hayatımızda nerelerde kullanırız

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Bizde matematiğin yerini anlamak için 5dk matematiği yokmuş gibi düşünelim; örneğin sabah kalktık ve saatimize baktık ama boşuna çünkü matematik yoksa rakamlarda olmaz zaten... Saatteki 12 rakamı ve bir saatin 60dk olması matematiğin sonucudur.Neyse saate bakamadık şimdi lavabo ya gidip elimizi yüzümüzü yıkayalım ama birde ne görelim? Çeşme yok kahvaltı yapacağız, bakkala gittik, ekmek fiyatını sorduk ama yine cevap yok rakamlar yok ki bakkal nasıl cevap versin.

  Daha durun matematik olmadan sabahı çıkartamadık gerisini siz düşünün matematiğin
  (daha çok örnek var ama buraya sığdıramadım). yerini daha iyi anlayacağınızdan eminim. O herkesin sahip olmak istediği günden güne gelişen bilgisayar olmazdı, cep telefonu zaten olmazdı...

  Matematik bir problem çözme sanatıdır yani elinizdeki bilgileri nasıl kullanacağınızı öğretir ve nasıl sonuca varacağınızı nereden gideceğiniz ne yapmanız gerektiğini öğretir.
  En az giderle an çok geliri nasıl kazanacağınızı öğretir (türev büyük buluş)... Eğer matematik sanatı bir insanda gelişmemişse elindeki bilgileri nasıl kullanacağını bilemez.
  Örneğin elinizde bir miktar para var bu miktar çok yâda az olabilir ama matematik yani problem çözme sanatınız gelişmişse o parayı en iyi şekilde kullanırsınız ve en iyi sonuca ulaşırsınız.

  Matematik bize elimizdeki değerleri nasıl en faydalı şekilde kullanmamız gerektiğini öğretir, zaten problemlerde böyle çözülmez mi?

  Tabi insanlar bunların farkına genelde nadir varırlar şimdi söyleyeceklerimin daha önce olup olmadığını bilmiyorum ama biz önce kabul edelim.
  Bir matematikçi grup teorisini geliştirsin ve bir kimyacı da bu teoriyi atomlara uygulasın sonuçta da bir doktor bu teoriyi kullanarak kanser hastalarını daha kolay ve daha çabuk olarak iyileştirsin.

  Kanser hastası olup hayatta kalma oranı artar. (bu hastalık başka bir hastalık ta olabilir)
  Bunlar gerçekten olmuş bile olsa hayatı grup teorisi sayesinde kurtulmuş olan bir insan bile matematiğin hayattaki yeri sorulunca istediğimiz cevabı vermez.
  Bunun bana göre sebebi matematiği insanlara yeterince anlatamamaktandır insanlar matematikle tanışırsa zaten cevap hazırdır

  [B]ATATÜRK’ÜN MATEMATİK ALANINDA YAPMIŞ OLDUĞU ÇALIŞMALAR[/]

  Atatürk' ün önder olma kişiliğinin yanında matematikçi kişiliğini biliyormuydunuz.
  Evet aynen öyle Atatürk kendisi bizzat Fansızca bir matematik kitabını Türkçe' ye çevirmiştir.

  Dil devrimiyle birlikte dili Osmanlıca' dan öz Türkçe'ye dönen bir toplumun eski dildeki geometri terimlerini anlayabilmelerine olanak yoktur. Bu eksikliğin farkında olan Atatürk, yaverinden Avrupa kaynaklı bir geometri kitabı istetir. Kendisine getirilen Fransızca geometri kitabını Türkçeye çevirmiş ve matematik eğitiminin gelişimine bizzat kendisi katkıda bulunmuştur. Terimlerin bir çoğunun karşılığını kendisi geliştirmiştir.

  Birde şu cümleye bakalım:
  "Müsellesin sathı yatalay, dikeley zarbının müsavatına müsavidir." Bu cümlenin günümüz dili ile karşılığı. "Üçgenin alanı, tabanı ile yüksekliğinin çarpımının yarısına eşittir." görüldüğü üzere eski dildeki terimleri anlamak kullandığımız dil ile mümkün değildir.
  Atatürk' ün yeni yetişecek neslin kendi diliyle anlayacağı bir matematik eğitimi için yaptığı katkıyı iyi anlamak gerekiyor. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş