Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Minerallerin sınıflandırılması konulu bir yazı lazım Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Asansörlerin sınıflandırılması Bakterilerin Sınıflandırılması, Bakterilerin Sınıflandırılması Şeması, Mikroorganizmaların sınıflandırılması Türk Dil ve Lehçelerinin Özellikleri

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Minerallerin Sınıflandırılması

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Minerallerin Sınıflandırılması ve özellikleri

  Bugüne kadar mineralleri sınıflandırmak için birçok sistemler teklif edilmiştir. Mesela; Simetri sınıflarına göre sınıflandırma; mineralleri sadece sahip oldukları simetri sınıflarına göre bir sınıflandırmaya tabi tutup kimyasal ve jenetik bakımdan tüm özellikleri göz ardı ettiği için pek kullanışlı değildir. Bunun gibi daha birçok yönden mineraller çeşitli sınıflandırmalara tabi tutulmuştur.

  Cevher mineralleri sınıflandırması, renklerine göre sınıflandırma, endüstrideki kullanım alanlarına göre sınıflandırma, yoğunluklarına göre sınıflandırma bunlardan bazılarıdır.

  Minerallerin sınıflandırılmasında en çok kullanılan ve en sistematik olanı "kimyasal sınıflandırma"dır. Burada mineraller kimyasal bileşikler olarak ele alınmaktadır. Buna göre; sülfitler, oksitler, silikatlar gibi sınıflandırma yapılır. Bu gruplar içindeki bölümlemelerde ise kristal yapıları göz önüne tutulur. Örneğin silikat mineralleri kendi aralarında kristal yapılarına göre ayrılmıştır.

  Aynı kimyasal sınıftaki mineraller izomorf seriler halinde gruplandırılır. Bu sınıflandırmanın avantajı minerallerin ortak özelliklerini belirtmesi ve tabii sınıflar halinde gruplamasıdır.
  Buna göre kimyasal sınıflandırmayı şöyle yapabiliriz:

  Nabit Elementler
  Sülfürler ve sülfotuzları
  Halojenler
  Oksitler ve hidroksitler
  Karbonatlar
  Nitratlar
  Boratlar
  Sülfatlar
  Kromatlar, molibdatlar, volframatlar
  Fosfatlar, arsenatlar, vanadatlar
  Silikatlar

  Not: Bu sınıflandırma "Dana's System of Mineralogy" (C.Palache, H.Berman, C.Frondel, 7th ed.,Vol. 1 (1944), Vol.2 (1952). John Wiey and Sons, New York.)isimli kitaptan alınmıştır.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş