Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Ormanların yok olmasının nedenleri nelerdir? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın İstanbul'un Nüfusunun Fazla Olmasının Nedenleri Nelerdir bölgelerde yağışın çok olmasının nedenleri nelerdir Ormanların Ekvatordan Kutuplara
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 18      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Ormanların yok olmasının nedenleri nelerdir?

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  1. Ormanlarımız, Anadolu'nun yaşadığı sıcak ve kurak iklimden dolayı mı yok olmaktalar?

  2. Tıpkı her canlının doğup, büyüyüp ölmesi gibi ormanlarda mı doğup büyüyüp ölüyor? Yani bu olay doğanın doğal bir dengesi mi?

  3. İnsanlar kendi eliyle mi ormanları yok etmekteler?  Bunlardan birinci maddeye şöyle bir açıklama getirilebilir. Dünyanın yaklaşık her elli senede bir ufak çaplı, her 1000 senede de büyük çaplı iklim değişikliğine maruz kaldığı, bu konular üzerinde kafa yoranlarca bilinen bir gerçek. Buna kanıt olarak dünyamızın buz devrinden çıkıp bu günkü halini alması gösterilebilir. Bundan bir kaç asır önce Anadolu da hüküm süren iklimin şimdiki kadar sert olmadığı; kışların biraz daha ılık, yazların ise biraz daha serin geçtiği söylenmektedir. Bundan hareketle şunu söyleyebiliriz. O zamanın şartları orman oluşumu ve gelişimi için son derece müsait imkanlar sunuyordu. Bu noktada hemen şöyle bir yorum getirilebilir:

  "İşte insanlar ormanları yok ettiği için bugün Anadolu sıcak ve kurak..."

  Ben şahsen bu düşünceye katılmıyorum. Çünkü bir yerin ikliminin, ormanların varlığına ya da yokluğuna bağlı olarak büyük çapta bir değişim göstermesi söz konusu değil. Sıcaklığın artış ve azalışı direkt enleme, özel konuma, denize göre uzaklığına ve bakıya bağlıdır. Öyleyse yurdumuzun iç kesimlerinde hüküm süren sıcak ve kuraklığın sebebi, ormanların varlığına ya da yokluğuna bağlanamaz. Şimdi tüm bu bilgilere dayanarak, ormanlarımızın dünyada değişim gösteren ve yurdumuzun da bundan nasibini aldığı iklim değişiklikleri yüzünden yok olmaya maruz kaldığı savunulabilir.


  2. madde için bir açıklama getirilecek olursa, bir zamanlar dünyamızda dinozorlar ve daha adlarını sayamadığımız kadar çok canlı çeşidi vardı. Bunların hepsi yok olup gitti. Bunların yanında dünyamızın bizzat kendisi de çok büyük değişiklikler geçirdi. Örneğin bugün kara olan bir çok yer bir zamanlar sular altında idi. Aynı şekilde bugün sular altında kalan bir çok yer de bir zamanlar kara parçası idi. Bu fikirden hareketle her şeyin zaman içinde değiştiğini öne sürmek sanırım yanlış olmaz. Sözü şuraya getirecek olursak yurdumuzdaki ormanlar içinde doğal bir değişim söz konusu. Hiç bir şey varolduğu andaki gibi aynı kalmıyor sürekli değişiyor. Ormanlarımızın da bir zamanlar çok gür iken bugün giderek azalması; gelecekte bir zamanlar yok olacağına işaret olabilir. Bunun tam tersi olarak bugün çöl dediğimiz yerlerin göz alabildiğine ormanlarla kaplanmış hale gelmesi de mümkündür. Bu durum, ülkemizdeki ormanlar içinde söz konusudur.

  3. Maddeye de kocaman bir "EVET" cevabı verilebilir. Şu andaki tüketim hızımız maalesef üretim hızımızın çok çok çok önünde . Böyle olunca da bazı şeylerinde çok çabuk tükenmesi zorunlu hale geliyor.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş