Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Rüzgarın Oluşumu , fizik Bilimiyle İlgili Hangi Kanun Veya Teoriyle Açıklanmaktadır Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Kanun Maddesi Bize Babillerin Hangi Özellikleri İle İlgili Bilgi
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Rüzgarın Oluşumu,fizik Bilimiyle İlgili Hangi Kanun Veya Teoriyle Açıklanmaktadır

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Doğada ki bazı fiziksel büyüklük ve değerler tek başına anlamlı olsalarda bütün haliyle bir olayın nedeni olabilirler.Aynı rüzgar oluşumunda ısı,sıcaklık,basınç etkenlerinin birleştikleri gibi.Rüzgar oluşumunun nedenlerinin başında gelen sıcaklık ve basınç farklılıklarının büyüklüğü rüzgarın büyüklüğünüde etkiler.Rüzgar,alçak basınçla yüksek basınç bölgesi arasında yer değiştiren hava akımıdır.

  Her zaman bu hava akımı yüksek basınç bölgesinden alçak basınç bölgesine doğru hareket eder.Hava akımının büyüklüğü bu bölgelerinin arasındaki basınç farkının büyüklüğü ile doğru orantılıdır.

  Peki fizik bilimi rüzgar oluşumu ile nasıl bir ilişki içindedir.Doğadaki olayların oluşumları özellikle coğrafi olayların nedenlerinin başında ısı,sıcaklık,basınç,atmosferdeki gazların hareketi,güneş ışınları ve dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi gelir.Bu sayılan nedenler fizik biliminin temellerini oluşturmaktadır.Daha doğrusu klasik fiziğin temellerini oluşturmaktadır.Bu temellerle etrafımızdaki çoğu olayı bir neden-sonuç ilişkisi içinde açıklayabiliriz.

  Rüzgarda en basitinden bir doğa olayı olarak bazı sonuçlar doğurmakta ise bunun nedenlerini ısı,sıcaklık,basınç olarak açıklamak yanlış olmaz.

  Benzer şekilde gezegenlerin oluşumunuda fizik bilimene dayandırabiliriz.Hatta gündemde olan olayların başında gelen Cern'de ki Büyük Patlama Deneyi dahi fizik biliminin açıklayabilecekleri arasındadır.

  Rüzgar oluşumunun fizik bilimiyle ilgisi;

  ?Rüzgar? en basit şekilde hareket halindeki hava diye tanımlarız. Yani rüzgar dediğimiz şey bir yerden bir başka yere gitmekte olan havadır. Bu hareketin yönü herhangi bir yöne doğru olabilir fakat yatay yöndeki hareket genellikle daha fazladır.

  Rüzgar hakkında kısa ve basit düzeydeki bilgilendirmeden sonra rüzgar oluşumuna sebep etkenler nelerdir, bunların ?fizik? bilimiyle ilgisi nedir. Rüzgar oluşumun altında yatan fiziksel etmenler nedir onlara bakalım.

  Rüzgar oluşumunda çokça yer edinen fiziksel kavramlardan birisi ?basınç? kavramıdır. Basınç, birim yüzeye etki eden kuvvet olarak tanımlanmakta ve birimi kuvvet birimi/alan birimi (Newton/metre ? N/m) olarak verilmektedir.

  Rüzgar?ın temel sebebi atmosfer basıncı farklılıklarıdır. Atmosfer basıncının yüksek olduğu bölgeden düşük olduğu bölgeye doğru bir hava hareketi olur. İşte bahsi geçen bu hareket rüzgardır. Bu basınç farkının oluşmasına neden olan şey ise genellikle Güneş?tir. Gün içinde güneş ışınları atmosferde çok düzgün bir dağılımla soğurulmaz. Kimi bölgeler daha çok enerji alırken kimi bölgeler daha az alabilir. Ve böylece atmosferde farklı sıcaklık bölgeleri oluşur.

  Yukarıdaki resimde gördüğünüz şekilde soğuk bölgede aşağı doğru mavi oklar bulunmakta. Bu oklar soğuyan havanın alçalma eğiliminde olduğunu göstermektedir. Yani soğuk hava daha yoğun olup yere doğru çökmektedir. Bu durumda bu bölgede yüksek bir basın oluşur. Sıcak bölgedeki yukarı doğru kırmızı oklar ise yükselmekte olan havayı temsil etmektedir. Isınan hava yükselir ve bölgedeki basınç düşer.

  Böylece yüksek hava basıncının olduğu soğuk bölgeden sıcak bölgeye doğru hava akımı başlar. Bu olayda rüzgar olarak adlandırılır.
  Rüzgar yönünü üzerinde dünyanın dönme hareketinin etkisi de vardır. Fakat olayları daha karışık hale getirmemek için bu konuya burada girmiyorum. Bu etki hakkında daha çok bilgi için ?Coriolis kuvveti?ni araştırabilirsiniz. Rüzgar yönüne diğer bir etki ise ?sürtünme? kuvvetidir. Sürtünme kuvveti hakkında detaylı
  Rüzgar, hareket halindeki havadır. Rüzgarın nedenlerinden biri de atmosferdeki basınç farklılıklarıdır.
  Soğuyan hava, alçalma eğilimindedir. Soğuk hava daha yoğun olduğundan yere doğru çöker ve bu nedenle bu bölgede yüksek basınç oluşur. Isınan hava yükselir ve bölgedeki basınç düşer. Böylece yüksek hava basıncının olduğu soğuk bölgeden sıcak bölgeye doğru hava akımı başlar. Bu olay rüzgar olarak adlandırılır.
  Rüzgarın nedenleri olan hareket, ısı ve basınç ise fizik kurallarıdır.

  Basınç, birim yüzeye etki eden kuvvettir.
  Formülü ise kuvvet birimi/alan birimi (Newton/metre – N/m) dir.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş