Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

kurutulmuş kuşburnu çayı nasıl yapılır Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Zencefil Çayı Faydaları -Zencefil Çayı Nasıl Kullanılmalıdır - Zencefil Çayı Hangi Hastalı Anason Tohumu Çayı
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 7      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Kurutulmuş kuşburnu çayı nasıl yapılır

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Kuşburnu Faydaları burada yazdığı gibi çok fazla olan kurutulmuş kuşburnu çayı demlemek için;

  Malzemeler:

  2 kase kuru kuşburnu
  Şeker
  Su

  Yapılışı:

  Kuşburnuları yıkayın ve büyük demliğe koyun. Tamamına yakın su ekleyin ve kaynatın. Ocağı kapatıp bir süre dinlendirin. Daha sonra tekrar kaynatın. İsteğe göre şeker ekleyerek sıcak veya soğuk servis yapın. Suyu azaldıkça üzerine su ekleyerek yeniden kaynatın. Bu şekilde birkaç gün boyunca içilebilir. Durdukça daha da güzel oluyor.

  Afiyet olsun=)

  KUŞBURNU: Başta C vitamini olmak üzere bol miktarda vitamin ve mineral içeren çok besleyici bir besindir.

  Kuşburnunun Faydaları: Vücut direncini arttırır. Vücuda ve gözlere kuvvet verir. Cinsel isteği arttırır. Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı temizler. Bağırsakları yumuşatan ve sindirimi kolaylaştıran Kuşburnu iyi bir idrar söktürücü olarak kabızlıkta faydalıdır. İshali keser. Vücuttaki atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bağırsak kurtlarını düşürür. Kansere karşı koruyucudur. Romatizma şikâyetlerini ve ağrılarını hafifletir. Kandaki insülin miktarını ayarlamaya yardımcı olduğundan Şeker hastalarına çok iyi gelir. Selülit oluşumunu engeller. Basur rahatsızlığı olanlara da yararlıdır.

  Kuşburnu Nasıl Kullanılır? Daha çok Kuşburnu çayı yapılarak kullanılır. Kuşburnundan ayrıca reçel, meyve suyu, bebek maması ve yağ da elde edilmektedir. Kuşburnunun kurutulan yaprakları kaynatılıp soğuduktan sonra suyu süzülerek kırışmış ciltlere konursa faydası görülür. Kuşburnu çekirdeğinden elde edilen kuşburnu yağı Kuşburnu yağı cilt hücrelerini yenileyici, cildi koruyucu, kırışıklıları giderici ve yaşlanmayı geciktirici özellikleri ile kozmetik alanın sıklıkla kullanılmaktadır.

  Kuşburnu Çayı nasıl yapılır ?

  Kuzey Avrupa’da uzun süredir kullanılır. Günlük kullanım için iyidir. Kurutulmuş, ince doğranmış tohum keseleri kullanılmadan önce az miktardaki su içinde 12 saat ıslatılmalıdır. Çay, 1 çorba kasığı itbumunun 3 bardak suda 30 ila 40 dakika ağır ateşte kayna-tılması ile hazırlanır. Az miktar kuru amber çiçeği limonlu bir tat. “Vitamin C miktarı çok yüksektir”

  Kuşburnu (Rosaceae familyası) meyvesi, insan beslenmesi açısından önemli vitamin, mineral ve karbonhidratları içermektedir. Kuşburnunun besleyici değerinin yanı sıra, çeşitli rahatsızlıklara karşı bünyeyi koruyucu, kısmen de çeşitli rahatsızlıkları tedavi edici özellikleri vardır. Kuşburnu meyveleri gıda sanayinde değişik ürünlere (meyve suyu, reçel, marmelat, püre, komposto, çay) işlendiği gibi bebek gıdaları, meyve suları, yoğurt, süt gibi gıdaların vitamince zenginleştirilmesinde de kullanılmaktadır. Esas olarak pulp kısmı kullanılan kuşburnu meyvesinin, diğer dikkati çeken fakat henüz bilinmeyen çekirdekleri de önemli kullanım alanlarına sahiptir. Kuşburnu meyvelerinin çeşitli ürünlere işlenmesinden sonra atık olarak görülen kuşburnu çekirdeklerinin çok az bir kısmı, yöre halkı tarafından kırdırılarak hayvan yemi rasyonlarında kullanılmaktadır. Yine, ekonomik açıdan değerli olan kuşburnu meyvesinin çekirdekleri yatıştırıcı olarak da kullanılabilmektedir.

  Kuşburnu çekirdeklerinde %91.84-92.24 kurumadde, %6.89-8.64 protein, % 1.94-2.09 kül, 0.22-0.44 mg/100g askorbik asit, %6.92-8.60 yağ ve %2-3 eterik yağ bulunmaktadır.

  Kuşburnunun meyve ve çekirdeklerinde bol miktarda absisik asit (ABA) varlığından dolayı meyveler kışın dökülmeden kalmakta ve kolay çimlenememektedir.

  Kuşburnu çekirdekleri E vitamini ve yağ açısından etli kısma nazaran daha zengindir. Kuşburnu çekirdek yağında en fazla bulunan yağ asitleri linoleik asit (%50.08), araşidik asit (%20.00) ve oleik asit (%19.31) tir. Kuşburnu çekirdek yağının doymamışlık derecesi linoleik asitten daha fazla olan yağ asitlerini içermemesinden dolayı, bu yağ tat ve aroma bozulmasına karşı dirençli, yani oksidasyon stabilitesi yüksektir. Bu özelliklerinden dolayı kuşburnu çekirdek yağının “gurme yağı” olarak değerlendirilebilineceği, kullanıma sunulması ile tüketiciye değişik bir yağın sunulmuş olacağı ve ürün çeşitliliğinin arttırılmasına katkıda bulunabileceği belirtilmektedir. Kuşburnu çekirdek yağı, mısır özü, ayçiçeği, susam, kolza ve pamuk tohumu yağı ile aynı sınıftadır. Bu sınıf yağlar çoğunlukla yemeklik, kızartmalık ve salata yağı olarak kullanılabildiği gibi; aynı zamanda shortening ve margarinlerin hazırlanmasında da kullanılmaktadır. Kuşburnu çekirdek yağının da yukarıda belirtilen kullanım alanlarında değerlendirme olanakları vardır.Yine çekirdeklerin içerdiği yağlardan kozmetik sanayinde de faydalanılmaktadır. Yarı kuruyan yağlar sınıfında olduğu belirtilen kuşburnu çekirdek yağının özellikleri nedeniyle özellikle boya ve vernik sanayinde kullanılmasının uygun olacağı görüşü de savunulmaktadır.

  Hayvanlar üzerinde yapılan denemelerle kuşburnu tohumlarının kolesterol ve trigliserid oranını düşürdüğü belirlenmiş, bu nedenle kuşburnunun diyetik insan gıdalarında bir bileşen olarak kullanılabilmesinin uygun olacağı kanaatine varılmıştır.

  Kuşburnu çekirdeklerinden elde edilen yağ dünyanın birçok ülkesinde kozmetik sanayinde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Özellikle Avrupa ülkelerinin birçoğunda, bileşiminin büyük çoğunluğunu kuşburnu çekirdek yağının oluşturduğu çeşitli kozmetik ürünleri ticari olarak oldukça yüksek fiyatlardan alıcı bulmaktadır. Kuşburnu çekirdeklerinden elde edilen yağ kullanılarak üretilen ürünleri ve kullanım alanlarını şöyle sıralayabiliriz:

  1. Kuşburnu yağı:

  Kuşburnu yağı; masaj, cilt koruyucu,yaşlanmayı geciktirici, gençleştirici, kırışıklıkları önleyici (özellikle göz ve ağız çevresi), güneş ve sert hava iklimlerinden koruyucu, yaralanmış dokuları iyileştirici ve kalınlaştırıcı (eczacılık) ve hücre yenileyici olarak kullanılmaktadır.

  2. Cilt koruyucu Kuşburnu Ürünleri

  a) Yüz temizleyici kuşburnu yağı

  b) Nemlendirici Kuşburnu Kremi

  c) Kuşburnu kremi

  d) Doğal şifalı Kuşburnu sabunu

  e) Doğal kuşburnu yüz losyonu

  f) Yaşlanmayı geciktirici kuşburnu kremi

  g) Kuşburnu spreyi

  Yukarıda maddeler halinde verilen cilt koruyucu kuşburnu ürünleri; yüzdeki lekeleri giderici, hücre yenileyici, yaşlanma belirtilerini azaltıcı, deri elastikiyetini artırıcı, pigmentasyonu azaltıcı, kılcal damar çatlamalarını önleyici, yumuşatıcı, yara izlerini giderici, güneşten koruyucu, nemlendirici, deri güçlendirici, pürüzsüzleştirici, sivilcelerden koruyucu, ölü hücreleri temizleyici ve yenileyici olarak kullanılmaktadır.

  Sonuç olarak kuşburnu meyvesinin pulpuna ilaveten çekirdeklerinin de hayvan yemi olarak kullanımı yanı sıra, gıda sanayinde ve kozmetik sanayinde kullanım olanakları mevcuttur. Ancak, bugüne kadar kuşburnu çekirdeklerinden hayvan yemi olarak kullanımı dışında herhangi bir atılımda bulunulmamış olması ülkemiz ekonomisi açısından büyük bir kayıptır.

  Cine-tarım dergisi

  Soğuk algınlığı ve gribe bire bir
  Güçlü antioksidan etkisiyle soğuk algınlığı ve gribe karşı bağışıklık sistemini güçlendiriyor…

  Kuşburnunun güçlü antioksidan etkisi nedeniyle soğuk algınlığı ve gribe karşı bağışıklık sistemini güçlendirmesi satışını artırdı.

  Gümüşhane’de pestil üretimi yapan Avni Yayla, kuşburnunun soğuk algınlığı ve gribe karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiği için üretim ve satışlarda yoğunluk yaşandığını söyledi. Yayla, Tekke beldesine kurduğu pestil üretim tesisinde kuşburnundan pestil üretimi yapabilmek için altı aylık bir çalışma yaptığını ve üretime başladığını belirterek, “Kuşburnu’nun kan yapıcı, tansiyon düzenleyici, vücudun hastalıklara karşı direncini artırma gibi özellikleri olması nedeniyle satışlarımız arttı.” dedi.

  Kuşburnu pestiline bal katarak üretim yaptığını belirten Yayla, “Ana ham madde kuşburnudur. Talebe göre üzerine ceviz de döküyoruz. Günde 125 kilo kadar üretim yapıyoruz. Kuşburnu pestilinin kilosunu 11 TL civarında satışa sunuyoruz. Oldukça yoğun talep var. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa gibi illerimizden talepler alıyoruz. Kuşburnu pestilini alan bir daha almak istiyor. Besleyici etkisiyle genel güçsüzlük durumlarına karşı destekleyici olan kuşburnu içerisinde bulunan vitaminler pestile hafif bir ekşimsi tat da veriyor.” açıklamasında bulundu. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş