Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

KIRSAL YERLEŞME Köy Kanunu'na göre nüfusu 2000'den az olan yerleşme birimlerine köy denir Yurdumuzda muhtarlık olarak 37 bini aşkın köy vardır Ekonomisi tarım ve hayvancılığa

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Wink Kırsal yerleşim ile ilgili bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  KIRSAL YERLEŞME

  Köy Kanunu'na göre nüfusu 2000'den az olan yerleşme birimlerine köy denir Yurdumuzda muhtarlık olarak 37 bini aşkın köy vardır Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır İş bölümü alt yapı hizmetleri eğitim –sağlık hizmetleri gelişmemiştir Kırsal yerleşmelerde en büyük yerleşim birimi köydür Köyden daha küçük olan yerleşim birimleri (köy altı yerleşmeleri) : Çiftlik mezra Kom divan yayla oba gibi adlarla adlandırılır KIRSAL YERLEŞME
  1Toplu Yerleşme: Yağışın ve suyun az olduğu alanlarda görülür İnsanlar su başlarında toplanmıştır Yurdumuzun büyük bir kesiminde toplu yerleşme hakimdir
  2Dağınık Yerleşme: Yağışın bol olduğu su sıkıntısının olmadığı nemli iklim bölgelerinde eğimli arazilerde görülür Evler arasında tarla bağ ve bahçeler vardır Yurdumuzda en fazla Doğu Karadeniz Bölümünde görülür

  Dağınık Yerleşime örnek
  Not: Dağınık ve toplu yerleşme üzerinde etkili olan faktörler: Yağış ve yer şekilleridir

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kırsal yerleşim yerlerinde yaşamanın olumsuz yönleri nelerdir
 3. Kırsal yerleşim yerlerinin genel özellikleri nelerdir
 4. Kırsal Yerleşim Yerlerinin özellikleri
 5. Kırsal Yerleşim Yerlerinde Yaşamın Olumlu Yönleri
 6. Kırsal yerleşim yerlerinde yaşamanın olumlu yönleri hakkında bilgi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  KIR YERLEŞMELERİ

  Genel olarak nüfusları küçük nüfusu 10.000'in altında olan, genel olarak köy ve köy altı yerleşmelerden oluşan ve geçimlerin kaynaklarında tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin birlikte yapıldığı ya da ön plana çıktığı yerleşmelere denir. Kırsal yerleşmelerin bazılarında yerleşik hayat tarzı (köy gibi), bazılarında konar - göçerlik veya yaylacılık gibi yarı yerleşik tarz görülür.

  Kır yerleşmelerin ortak özellikleri:

  1-Nüfus sayıları ve yoğunlukları azdır.

  2-Ekonomileri tarım ve hayvancılığa dayanır.

  3-Yayıldıkları alanlar dardır.

  4-Sosyal dayanışma ve işbirliği kuvvetlidir.

  5-Sınırları ve ortak malları vardır.

  6-Bazıları geçici yerleşmeler olup, özel mülkiyet olanları vardır.

  7-Köylerde mesleki faklılık az ve etnik yapı bakımından sade yapıdadır.
  KÖY ve KÖYALTI YERLEŞME diye 2 ‘ye ayrılır:

  1-KÖYLER

  Kırsal yerleşmenin son iki şekli bucak ve köylerdir. Bucak idarî bakımdan oluşturulmuş bir birimdir. Kendisine bağlı köyler bulunur. Ekonomik faaliyetlerin cinsi ve insanların yaşam biçimi köylerden farklı değildir.

  Bucak; ekonomi, güvenlik ve yerel hizmet açısından aralarında ilişki bulunan kasaba ve köylerden oluşan yönetim bölümüdür. Kırsal yerleşme şekillerinin en yaygın olanı köydür.

  Köy; cami, okul, otlak, yaylak, baltalık gibi ortak malları bulunan ve toplu veya dağınık oturan insanların bağ, bahçe ve tarlalarıyla birlikte oluşturdukları yerleşmedir.

  Tanımından da anlaşılacağı gibi köyde yerleşik yaşam söz konusudur. İnsan yaşamı aşağı yukarı tümüyle toprağa bağlıdır. Hayvancılık, ormancılık, avcılık, balıkçılık ve el sanatları, tarımın başlıca yardımcı kollarıdır. Nüfus da genelde 2000'nin altındadır. Bir yerleşim biriminin köy kabul edilebilmesi için devletin onayı gereklidir. Sadece nüfus büyüklüğü köy statüsüne geçmek için yeterli değildir. Bunun için köyün tanımında belirtilen şartlar yanında güvenlik, ulaşım, doğal çevre, içme suyu durumu gibi birtakım faktörlerde dikkate alınmaktadır.

  Köylerin ortak özellikleri;

  1.Nüfusları azdır ve kapladıkları alanlar küçüktür.

  2.İdari bakımdan muhtarlıktır.

  3.Sınırları ve ortak malları vardır.

  4.Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır.

  5.İşbirliği ve soysa dayanışma kuvvetlidir

  DOKULARINA GÖRE KÖYLER

  Toplu Köy: Toplu köyde evlerin hepsi bir aradadır. Sokaklar dar, evler genelde birbirine bitişiktir. Tarlalar çiftçi evlerinden ayrı ve uzaktadır. Toplu köyün yararları arasında, toplumsal ilişki olanaklarının yüksek yatırımlardan bütünüyle yararlanma olanağı ve güvenlik unsuru sayılabilir.

  Buna karşılık toplu köy türünün birçok sakıncası vardır: Tarlalara gidip gelme güçlüğü aile bireylerinden uzakta çalışma güçlükleri, salgın hastalıkların kolayca yayılması vb. gibi. Ülkemizde toplu yerleşimin başlıca yayılma alanı İç Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerimizdir.

  Dağınık Köy: Dağınık köy olarak kabul edilen yerleşme birimlerinde evler birbirinden belli Aralıklarla (50–100 m hatta bazen daha fazla) birer, ikişer bazen daha fazla sayıda "hane"den meydana gelmek üzere araziye dağılmış durumdadırlar.

  Bu köy türü büyük alanları kaplar. Engebeli ve dağlık arazilerde görülen bu yerleşme şeklinin en güzel örneklerine Karadeniz Bölgemizde rastlanmaktadır. Dağınık yerleşmenin yararları arasında işyerine gidip gelme güçlüğü, güvenlik sorunlarının ortaya çıkması, tesisat ve şebekelerin kurulma güçlüğü, devlet yatırımlarından bütünüyle yararlanabilmenin sınırlılığı, kamu harcamalarının artması vb.'dir
 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş