Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Atatürk’ün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi hakkında bilgi verir misiniz? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Dil Ve Tarih-Coğrafya Fakültesinin İsminden Yola Çıkarak Bu Fakültenin Çalışmaları
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Atatürk’ün kurduğu Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi hakkında bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Dil Ve Tarih-Coğrafya Fakültesi hakkında ansiklopedik bilgi

  Ankara Üniversitesine bağlı fakültelerden biri. 14 Haziran 1935 tarihli bir kanunla kurulmasına karar verilmiş ve ilk defa, 9 Ocak 1936 da yapılan bir törenle açılmıştır. Adı, Büyük Atatürk tarafından verilmiş olan bu fakülte, ilkin Evkaf apartmanında öğretime başlamış, Kasım 1940 tarihinde yeni ve modern binasına taşınmıştır.Dil ve Tarih – Coğrafya Fakültesi’nde, Türk, Alman, Arap, Fransız, İngiliz, Rus dil ve edebiyatları, coğrafya, felsefe , hindoloji, hungoroloji, klasik filoloji, tarih ve sümeroloji, sinoloji enstitüleri bulunmaktadır.

  Ankara Üniversitesi’nin fakülte olarak kurulan ilk yükseköğretim kurumu olan Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Mustafa Kemal Atatürk’in adını koyduğu ve özel bir misyon yüklediği bir bilim merkezidir.

  Mustafa Kemal Atatürk, Fakültenin kurulmasını önerirken, çağdaş Türkiye’nin yapacağı atılımla hem ulusal bilincin gelişmesi, hem de özgür üşünceli bireylerin yetişebilmesi için, Türk dilinin, Türk tarihinin ve Türk kültürünün derinliğine araştırılmasının en başta gelen koşul olduğuna inanıyordu. Türkiye’de sosyal bilimler alanında seçkin bir yeri bulunan Fakültemizin kuruluş yasası TBMM’ce 14 Haziran 1935′te kabul edilmiş ve karar 22 Haziran 1935 tarih ve 2035 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

  1935-1940 yılları arasında Evkaf Apartmanında faaliyetini sürdüren Fakültenin bugünkü binasının planı ünlü Alman mimarı Bruno Taut tarafından çizilmiştir.

  1936 yılında 195 öğrenci ile öğretime başlayan Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, 13 Haziran 1946′ya kadar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olarak faaliyet göstermiş, bu tarihten itibaren 4936 sayılı Üniversiteler Kanunu ile Ankara Üniversitesi’nin bünyesinde yer almıştır.

  Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk ve Türkiye tarihinin incelenmesine kaynaklık edecek olan Sümerce ve Hititce’den Latince ve Yunanca’ya, antik doğu ve batı dilleri yanında modern diller ile coğrafya, felsefe, psikoloji, sosyoloji, antropoloji gibi çeşitli sosyal bilimlerin farklı alanlarında eğitim veren bir bilim kurumudur. Fakültede hem temel kaynaklara inen, hem de çağdaş dünyaya ayak uydurmayı hedefleyen 18 bölüm ve 71 anabilim dalı mevcuttur. Bunlardan 17 bölüm ve 65 anabilim dalında eğitim öğretim yapılmaktadır.

  Yönetim

  Dekan: Prof. Dr. Necdet Adabağ
  Dekan Yardımcıları: Prof. Dr. Rahmi Er, Prof. Dr. Nedim Kula
  Fakülte Sekreteri: Nezihe İdiş
  Yönetim Kurulu: Prof.Dr.Musa ÇADIRCI, Prof.Dr.Ramazan KAPLAN, Prof.Dr.Ali ÖZÇAĞLAR,
  Doç.Dr.Zehra DÖKMEN, Doç.Dr.Hayriye ERBAŞ, Yrd.Doç.Dr.Tülin SAĞLAM Prof.Dr.Doğan BÜRKEV

  Fakülteye Bağlı Bölümler

  Fakültede 17 bölüm ve bölümlere bağlı bilim dalları bulunmaktadır.
  Antropoloji
  Arkeoloji
  Batı Dilleri ve Edebiyatları
  Bilgi ve Belge Yönetimi
  Coğrafya
  Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları
  Dilbilim
  Doğu Dilleri ve Edebiyatları
  Eskiçağ dilleri ve Kültürleri
  Felsefe
  Halkbilim
  Psikoloji
  Sanat Tarihi
  Sosyoloji
  Tarih
  Tiyatro
  Türk Dili ve Edebiyatı 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş