Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Simetrik asimetrik ve merkezi denge ne demektir? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Doğal Denge İle İlgili Sorular, Doğal denge ile ilgili soru ve cevaplar Asimetrik
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 32      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Simetrik asimetrik ve merkezi denge ne demektir?

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Simetrik denge: Resmiyetin, otoritenin vurgulana-cağı tasarımlarda tercih edilir. Diğer yandan simetri dürüst-lüğün, saygınlığın psikolojik simgesi olarak değerlendirilmek-tedir. Simetrik dengenin somut örneklerini doğada sık sık gö-rürüz. Örneğin İnsan gövdesi ve insan yüzü simetrinin en yakınımızdaki örnekleridir. Kitap, dergi, broşür gibi çok say-falı basılı materyallerde de simetrik denge uygumalanna çok sık rastlarız.

  Simetri; dengeli parçalar, dengeli sayfalar, aşağı yukarı aynı boyda sağ, sol, alt, ve üst boşluklar demektir. Simetrik düzenlemeler günümüzün grafik tasarım uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır.

  Asimetrik denge, birbirine benzemeyen ya da eşdeğer olma-yan görsel unsurlar arasında dinamik bir denge ya da ya da düzen sağlayan bir kavram olarak ele alınmaktadır. Simet-rik dengede olduğu gibi asimetrik dengede de bir optik ağırlık merkezi vardır. Ama bu merkez geometrik merkezden farklı bir konumdadır. Asimetride, büyük yazı küçük yazıyı, büyük görsel öge küçük görsel öğeyi ezer ancak sayfada yine de bü-ünlük hakimdir.

  Simetri de, asimetri de dostunuz ya da düşmanınız olabilir. Muhafazakar ve sakin bir imaj için simetriyi; çağdaş ye genç bir imaj için asimetriyi seçin.Simetride düzen ve kural, asi-metride rastlantı ve keyfilik egemendir. Simetri katılık ve sınırlılığı, asimetri ise hayatı, eğlenceyi ve özgürlüğü simgeler.

  Bütün bu söylenenlere rağmen, denge hiç bir zaman bir deli gömleğine dönüştürülmemelidir. Yani hiçbir tasarım ilkesi kesin bir kural niteliğinde değildir. Tasarım, gerektiği haller-de optik dengelerle oynayarak ilgi çekmeye çalışabilir. Ancak bu bilinçli bir seçim olmalıdır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  Sağolun çok yaradi


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş