Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Sıcak ve soğuk renkler nasıl meydana gelir? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Çok Sıcak Ve Çok Soğuk İklim Bölgelerinde Yaşayan İnsanların Giysileriyle İklim Özellikler Sıcak
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 4      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Sıcak ve soğuk renkler nasıl meydana gelir?

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Işığın cisimlere çarptıktan sonra gözümüzde bıraktığı etkiye renk denir. Işık bir cisme çarptığında cisim ışığın içindeki 7 renkten birisini emer diğerlerini yansıtır. Biz cismi yansıttığı renkte görürüz.Bu yüzden siyah ve beyaz renk olarak kabul edilmez;siyah 7 rengin hepsini emer beyaz ise hepsini yansıtır. Renklerin koyuluk açıklıkları(Valör) da ışıkla ilgilidir. Bu 7 renk; Sarı,kırmızı ,turuncu,mavi,yeşil,mor,lacivert.

  ANA RENK: Bu renklerden Mavi,Kırmızı,Sarı ana renktir.

  Bu renkler karıştırılarak bulunmaz.Bu üç ana rengi değişik oranlarda birbirine karıştırarak doğadaki bir çok rengi bulabiliriz.

  ARA RENKLER: Ana renkleri birbirine karıştırarak bulunan renklerdir.

  Sarı-kırmızı=Turuncu , Sarı-Mavi=yeşil, mavi- kırmızı=mor.

  Yalnız mor’u bulmak için mavi ve kırmızı eşit oranda karıştırılmalıdır.Kırmızısı çok olursa Erguvan, mavisi çok olursa Lacivert bulunur.

  ZIT RENKLER (kontrast): Zıt renkler birbirlerini tamamlarlar yanyana kullanıldıklarında birbirlerini değerlendirerek resme canlılık katarlar.Bunun doğada da örnekleri çoktur.Yeşil yaprakların arasında kırmızı güller,yeşil ağaçlar arasında kırmızı çatılı bir ev,güneş batarken mavinin içinde turuncu güneş vs.Zıt renklerden birisi diğerine karıştırılırsa karıştığı rengin parlaklığını kırar.

  KOMŞU RENKLER: 2 ana renk birbirine karıştırdığımızda çıkan renkle komşu olurlar.

  Sarı-mavi-yeşil,

  sarı-kırmızı-turuncu,

  mavi-kırmızı-mor komşu renkler.

  RENK ARMONİSİ(uyum): Renklerin değişik biçimlerde yanyana gelmesi değişik armoniler ortaya çıkarır.Bu düzenlemeler günlük yaşamımızda da karşımıza çıkar,evimizi boyarken, giyinirken,bir dekor hazırlarken.Üç çeşit renk uyumu vardır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş