Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Bozuk paraların kenarları niçin tırtıllıdır? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Bozuk para cüzdanları, Rengarenk cüzdan modelleri, Bozuk paralarınız için cüzdanlar, şık c Bozuk yumurta nasıl

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Bozuk paraların kenarları niçin tırtıllıdır?

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Bozuk paraların kenarları niçin tırtıllıdır?

  Özellikle kağıt para devrinden önce,alışverişte kullanılan paralar altın ve gümüş içeriyorlardı.Her devirde olduğu gibi,o devirde de bulunan bazı düzenbazlar,bu paraları kenarlarından kazıyarak,çok az miktarda da olsa,bu değerli madenleri biriktiriyor,parayı da tekrar kullanabiliyorlardı.


  O devirlerde tüccarlar,parayı tartıyorlar ve ağırlığı eksikse kabul etmiyorlardı
  Tabii,para da elinizde kalıyordu.Antik para kataloglarında dikkat ederseniz,paraların büyük bir kısmının tam yuvarlak olmadığını görürsünüz.

  Bu sorunu çözmek ve halkı eksik paraya karşı korumak için bozuk paraların kenarları tırtıllı yapılmaya başlandı.Bu tırtıllar sayesinde paranın kenarının kazındığı hemen belli oluyordu ve kenarı kazınmış parayı kimse almıyordu.


  Bozuk paralarımızın kenarlarında ya tırtıl ya da bir yazı vardır
  Bu adet günümüze kadar devam etti.Artık içinde değerli bir maden bulunmamasına rağmen,bozuk paralarımızın kenarlarında ya tırtıl ya da bir yazı vardır.

  Günümüzde madeni paralar 'bozukluk' veya 'ufaklık' adı altında sadece küsuratları ödemede kullanılıyor.Bozuk paralar da para olma niteliklerini kanundan almalarına rağmen,kullanılmalarında bazı sınırlamalar vardır.


  Madeni paralarla yapılan ödemede sınır vardır
  Gerek kağıt,gerekse madeni para olsun,her ikisiyle de yapılan ödemeleri kabul etmemek mümkün değildir.Buna 'Kanuni Tedavül Mecburiyeti' denilir ki,kağıt paralarda bu mecburiyet sınırsızdır.Ödenen miktar ne kadar büyük olursa olsun,bunu karşı taraf kabul etmek mecburiyetindedir.

  Madeni paraların ise mecburiyeti sınırlıdır.En çok üzerlerinde yazan değerin 50 katını tamamen bozuk para ile ödeyebilirsiniz.Örneğin 50 bin liralıklarla,2,5 milyona kadar ödemelerinizi yapabilirsiniz ama daha fazlasını da bozuk para ile ödeme isteğinizi karşı taraf kabul etmeyebilir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş