Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Deprem anında neler yapmalıyız Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Deprem sırasında yapılması gerekenler - Deprem anında neler yapılmalı -Deprem Sırasında Ne Deprem sırasında neler yapmalıyız
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 5      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Deprem anında neler yapmalıyız

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  DEPREM ANINDA


  Deprem anında 10-15 saniye içinde bulundu-ğunuz binayı terk edebiliyorsanız derhal ka-çın, yoksa güvenli bir yer bulun. İlk sarsıntıyı hissettiğiniz anda sakin olun. Pa niğe kapılmayın.
  Panik, sağlıklı düşünmenizi engelleyecek, ha talı, bilinç dışı hareket etmenize yol açacaktır. Bilinçli düşünebilmek, hazırlıklarınızı felâket anında değil, daha önce yapmanıza ve plânla manıza bağlıdır.
  10-15 saniye içinde bulunduğunuz yerden bi-na dışına güvenli bir açık alana çıkma olanağı nız ve plânınız varsa, bunu derhal önceki bö lümde anılan önlemleri alarak uygulamaya ko yunuz.
  Eğer binayı terk edemiyorsanız, daha önce be lirlediğiniz yaşam üçgeni alanına gidin ve yan yatarak cenin pozisyonunu alın. Kesinlikle oradan oraya koşmayın ve ayakta durmayın Yan yatarak cenin pozisyonu almanız, elleri nizle başınızı korurken çevreyi görme ve göz lemleme şansı da verecektir. Kolon, kiriş veya duvarlar bir anda düşmeyecek, bu hareket bel li bir sallantının ardından gerçekleşecektir. Bu da size son dakikada da olsa vücudunuzu ko ruma şansı verecektir.
  Herhangi bir şekilde enkaz altında ezilme du rumu olduğunda vücudunuz, bu şekilde azamî korunma olanağına sahiptir. İç organlarınızın büyük bir bölümünü ve böbreklerinizden biri ni çalışır durumda tutabilmek için en ideal şe kildir.
  Enkaz altında öncelikle böbreklerin iflâs ettiği bilinmelidir. Depremzedelerin kurtarılması hâlinde bile, vücudunda onanamaz hasarların oluştuğu ve bu nedenle ölüm olaylarının mey dana geldiği saptanmıştır. Cenin pozisyonunun bir diğer özelliği ise, kur tarma ekiplerinin kazazedenin bulunduğu bö lüme en küçük bir gedikten de olsa ulaşması hâlinde, onu bulunduğu yerden çıkartamazsa bile, elini tutmasına izin vermesidir. Saatler sonra bir dış yardımın eline dokunması saye sinde, kazazedenin beyni hızla adrenalin pompalamaya başlayacak ve onu yeniden ha yata bağlayacak çok önemli bir köprü kurul muş olacaktır.
  Balkona çıkmaktan, merdivenden inmekten, asansöre binmekten kaçının. Kolon ve kirişler den de uzak durun. Bu arada, camlar kırılabi lir, kitaplıklar devrilebilir, mutfak dolapların-daki tabak çanaklar dökülebilir. Bunları göz ardı etmeyin.
  Hazırladığınız deprem çantasına ulaşmak için zaman harcamayın.
  UNUTMAYIN_______________________
  Eğer o an elinizin altında değilse pilli radyo, fe ner, konserve yiyecek ve içeceklerin bulunduğu çantaya ulaşmaya çalışmak, sakınmak ve ko runmak için size gerekli olan süreyi çalabilir.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Deprem Sırasında Neler Yapmalıyız
  Deprem Sırasında ve Sonrasında Dikkat edeceğimiz durumlar Hayatımızı Kurtaracaktır. Bu Bilgileri aklımızda tutalım ve Arkadaşlarımızla ve ailemizle paylaşalım.
  Deprem başladı ne yapmalıyım?
  1. Sakin olun.
  2. İçerdeyseniz, masa veya benzeri sağlam bir koruyucunun altına girin, başınızı saklayın ve hareket etmeyin. Pencerelerden ve cam eşyalardan uzak durun.
  3. Dışardaysanız, binalardan, ağaçlardan, telefon ve elektrik direklerinden uzak durun.
  4. Araçtaysanız, üst veya alt geçitlerden uzaklaşın, açık bir alanda durun ve aracınızdan çıkmayın.
  Depremden hemen sonra yapılması gereken en önemli şeyler nelerdir?
  1. Kendinizin ve bulunduğunuz yerdekilrin yaralanıp yaralanmadıklarını kontrol edin ve gereken ilk yardımı yapın.
  2. Ayakkabılarınızı giyin.
  3. Bulunduğunuz yerin emniyetli olup olmadığını kontrol edin. Gaz, su ve elktrikle çalışan herşeyi kapatın; bulunduğunuz yapının hasarını (baca yıkılmaları, duvar çatlakları ve temeldeki hasarları) kontrol edin ve artçı sarsıntılardan etkilenip etkilenmeyeceği konusunda belirlemelerde bulunun.
  4. Çevreye dağılan malzemeleri toplayın.
  5. Radyonuzu açın. Yetkililerin, hayati önem taşıyan, uyarı ve açıklamalarına aynen uyun.
  6. Acil durumlar dışında telefonunuzu kullanmayın.


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş