Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

coğrafi keşif ler sonucu bulunan kanallar Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Coğrafi Keşifler ve Çoğrafi Keşiflerin Nedenleri, coğrafi keşiflerin önemi Coğrafi Keşifler, coğrafi keşiflerin sonuçları,

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  coğrafi keşifler sonucu bulunan kanallar

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Coğrafi Keşifler ve Sonuçları  Avrupalıların çeşitli nedenlerle 15. Y.Y. ın sonunda yaptıkları gezilerin nedenleri;  Müslümanların elinde olan ipek ve baharat yollarına Avrupalıların sahip olmak istemeleri,


  Pusulanın bulunması ile gemicilerin cesaretle okyanuslara açılması,


  Coğrafya bilgisinin ilerlemesi : Haçlı Seferleri sırasında Türk ve Müslüman denizcilerden öğrenilenlerle Avrupa’da coğrafya bilgisi ilerledi.


  Gemicilik sanatının ilerlemesi : Orta çağdaki gemiler kıyıları takip eden kürek çekilen küçük gemiler iken Venedikliler Karavel denilen fırtınalara dayanıklı, yüksek güverteli gemiler yaptılar. Cesur gemiciler yetişti.


  Doğu ülkelerinin zenginliği : Avrupalılar, Türk ve Müslüman tüccarların getirip pahalı sattığı inci, ipek, baharat, elmas gibi mallara doğrudan ulaşmak istiyorlardı. Marko Polo’nun anlattığı zenginlikler görmek istiyorlardı.

  KEŞİFLER

  Ümit Burnunun bulunması ( 1487 ) : Portekizli Bartelmi Diaz Portekiz’den yola çıkıp batı Afrika’yı takip ederek Afrika’nın güney ucuna ulaştı. Fırtınalar Burnu adı verilen bu yeni yol denizcilerin ümidini kırmamak için daha sonra Ümit Burnu olarak değiştirildi.

  Hint Deniz Yolunun bulunması ( 1498 ) : Portekizli Vasko dö Gama Ümit Burnunu geçerek Hindistan’ın Kaliküt limanına vardı ve Hint Deniz Yolu Portekizlilerin eline geçti.

  Amerika’nın keşfi ( 1492) : Cenevizli Kristof Kolomb İspanya Kralının verdiği üç gemi ile sürekli batıya giderse Hindistan’a varacağı düşüncesi ile yola çıktı. Yoluna bilinmeyen bir kara çıkacağını hesaplamamıştı. 2 ay sonra Amerika’nın batısındaki Bahama Adalarına ulaştığında buranın Hindistan’ın batısı olduğunu sandı. Ölümüne kadar yeni bir kıta keşfettiğini anlayamadı. 1507 yılında Amerike Vespuçi buranın yeni bir kıta olduğunu fark etti. Yeni kıtaya onun adı verildi.

  Dünyanın dolaşılması ( 1519-1522 ) : Portekizli Macellan Atlas Okyanusuna açılarak Amerika’nın güneyine ulaştı. Kendi adını verdiği boğazı aşarak Büyük Okyanusa geçti. Filipin Adalarında yerli halkla yaptığı savaşta öldü. İkinci Kaptan Del Karo Ümit Burnunu dolaşarak İspanya’ya döndü.


  COĞRAFİ KEŞİFLERİN SONUÇLARI :
  Siyasi Sonuçlar


  Yeni ülkelerin keşfedilmesi ile Sömürgecilik gelişti.( Portekiz ve İspanyollarla başlayan sömürgeciliğe daha sonra İngiltere, Fransa ve Hollanda’da katıldı.)


  Baharat ve ipek yolları önemini kaybetti.


  Akdeniz’deki limanlar eski canlılığını yitirdi.


  Doğudan yeni keşfedilen yerlerden Avrupa’ya bol miktarda altın, gümüş gibi değerli eşyalar geldi.


  Avrupa zenginleşti. Soylular nüfuzlarını kaybetti.


  Türk ve İslam alemi ekonomik olarak olumsuz etkilendi.

  Dini Sonuçlar


  Hıristiyanlık yeni keşfedilen yerlere yayıldı.


  Dünyanın düz olduğunu söyleyen din adamlarına güven sarsıldı.

  Bilimsel Sonuçlar


  Yeni kıtalar, ırklar, hayvanlar, bitkiler tanındı.


  İnsanlarda araştırma ve yeni şeyler öğrenme merakı uyandı. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş