Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

topluma hizmet etmiş kişiler Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın İnsanlığa Hizmet Etmiş Kişiler Ve Buluşları İnsanlığa Hizmet Etmiş Kişiler Ve Eserleri Tıp alanında insanlığa hizmet
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 203      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Topluma Hizmet Etmiş Kişiler

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Topluma Hizmet Eden Kişiler

  Spor Alanında topluma hizmet etmiş kişiler
  B. Ziya Eytemiz
  Sami Yavrucuk
  Muhittin Yıldız
  Nezir Sonakın
  İsmail Serim
  Necati Yeğenoğlu
  Vezir Balcıoğlu
  Yusuf Yöreli
  Haşmet Yöreli
  İhsan Soyalp
  Ali Kılınçoğlu
  Duran KOÇAK
  Nusret Ergül
  Hasan Özkaplan
  Yılmaz Ermiş
  Abdullah Loras
  Naci Renklibay
  Kerim Özbek
  Sadık Keleş
  Muzaffer Gezer
  Orhan Şener
  İlhami Coşkun
  Mehmet Serin
  Emin Görmüş
  Haldun Üstel
  A. Bülent Melik
  Kenan Erdağı
  Köksal Gürler
  Bilim Sanat Adına topluma hizmet etmiş kişiler
  Abdüsselam : ( 1926 - 19 ) Pakistanlı Fizik Bilgini İlk nobel ödülü alan müslüman bilim adamı.
  Ahmed Bin Musa : ( 10 yüzyıl ) Sistem mühendisliğinin Öncüsü. Astronom ve Mekanikçi.
  Akşemseddin : ( 1389 - 1459 ) Pasteur önce Mikrobu bulan ilk bilim adamı. İstanbulun fethinin manevi babasıdır. Fatih sultan Mehmet'' in Hocasıdır
  Ali Bin Abbas : ( ? - 994 ) 1000 sene önce ilk kanser ameliyatını yapan bilim adamı. Kılcal damar sitemini ilk defa ortaya atan bilim adamıdır. Eski çağın en büyük hekimlerinden olan hipokratesin (Hipokrat) Doğum olayı görüşünü kökünden yıktı.
  Ali Bin İsa : ( 11 yüzyıl ) İlk defa göz hastalıkları hakkında eser veren müslüman bilim adamı.
  Ali Bin Rıdvan : ( ? - 1067 ) Batıya tedavi metodlarını öğreten islam alimi.
  Ali Kuşçu : ( ? - 1474 ) Ünlü Bir türk astronomi ve matematik bilginidir.
  Ammar : ( 11 yüzyıl ) İlk katarak ameliyatını kendine has biçimde yapan müslüman bilim adamı.
  Battani : ( 858 - 929 ) Dünyanın en meşhur 20 astrononumdan biri trigonometrinin mucidiÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler sinus ve kosinüs tabirlerini kullanan ilk bilgin.
  Beyruni : ( 973 - 1051 ) Dünyanın döndüğünü ilk bulan bilim adamı ümit burnuÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler amerika ve japonyanın varlığından bahseden ilk bilim adamı.
  Beyruni amerika kıtasının varlığını kristof colomb''un Keşfinden 500 sene önce bildirmiştir. MatematikÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler JeolojiÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler CoğrafyaÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler TıpÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler FelsefeÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler FizikÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler Astronomi gibi dallarda eserler yazmıştır. Çağın En Büyük Alimidir.
  Bitruci : ( 13 yüzyıl ) Kopernik''e yol açan öncülük eden astronom bilim adamı.
  Cabir Bin Eflah : ( 12 yüzyıl ) Ortaçağın büyük matematik ve astronom bilginidir . Çubuklu güneş saatini bulan ilk bilim adamıdır.
  Cabir Bin Hayyan : ( 721 - 805 ) Atom bombası fikrinin ilk mucidi ve kimyanın babası sayılır. Maddenin en Küçük parçası atomun parçalana bileciğini bundan 1200 sene önce söylemiştir.
  Cahiz : ( 776 - 869 ) Zooloji İlminin öncülerindendir. Hayvan gübresinden amonyak elde etmiştir.
  Cezeri : ( 1136 - 1206 ) İlk sistem mühendisi ve ilk sibernetikçi ve elektronikçi Bilgisayarın babası; oysa bilgisayarın babası yanlış olarak ingiliz matematikçisi Charles Babbage olarak bilinir..
  Demiri : ( 1349 - 1405 )Avrupalılardan 400 yıl önce ilk zooloji ansiklopedisini yazan alimdir ... Hayatül hayavan isimli kitabı yazmıştır.
  Dinaveri : ( 815 - 895 ) Botanikçi Ve astronom bir alim olarak bilinir.
  Ebu Kamil Şuca : ( ? - 951 ) Avrupaya matematiği öğreten islam bilgini.
  Ebu''l Fida : ( 1271 - 1331 ) Büyük Bir bilgin tarihçi ve coğrafyacıdır.
  Ebu''l Vefa : ( 940 - 998 ) Matematik ve Astronomi bilginidir trigonometriye tanjantÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler kotanjantÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler sekant ve kosekantı kazandıran matematik bilginidir.
  Ebu Maşer : ( 785 - 886 ) Med-cezir olayını (gel-git) ilk keşfeden bilgindir.
  Evliya Çelebi : ( 1611 - 1682 ) Büyük Türk seyyahı ve meşhur seyahatnamenin yazarıdır.
  Farabi : ( 870 - 950 ) Ses olayını ilk defa fiziki yönden ele alıp açıklayıp izah getiren ilk bilgindir.
  Fatih Sultan Mehmet : ( 1432 - 1481 ) İstanbulu feth eden ve Havan topunu icad eden yivli topları döktüren padişahtır fatihin kendi icadı olan ve adı "şahi" olan topların ağırlığı 17 ton ve bakırdan dökülmüş olup 1.5 ton ağırlığındaki mermileri 1 km ileriye atabiliyordu bu topları 100 öküz ve 700 asker ancak çekebiliyordu..
  Fergani : ( 9 yüzyıl ) Ekliptik meyli ilk defa tesbit eden astronomi alimi.
  Gıyasüddin Cemşid : ( ? - 1429 ) Matematik alimi. Ondalık kesir sistemini bulan çemşid cebir ve astronomi alimi.
  Harizmi : ( 780 - 850 ) İlk cebir kitabını yazan ve batıya cebiri öğreten bilgin. Adı algoritmaya isim oldu rakamları Avrupa'' ya öğreten bilgin. Cebiri sistemleştiren Bilgin.
  Hasan Bin Musa : ( - ) Dünyanın çevresini ölçenÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler üç kardeşler olarak bilinen üç kardeşten biri..
  Hazini : ( 6 - 7 yüzyıl ) Yerçekimi ve terazilerle ilgili izahlarda bulunan bilgin.
  Hazerfen Ahmed Çelebi : ( 17 yüzyıl ) Havada uçan ilk Türk. Planörcülüğün öncüsü.
  Huneyn Bin İshak : ( 809 - 873 ) Göz doktorlarına öncülük yapan bilgin.
  İbni Avvam : ( 8 yüzyıl ) Tarım alanında ortaçağ boyunca kendini kabul ettiren bilgin.
  İbni Battuta : ( 1304 - 1369 ) Ülke ülke Ülkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler kıta kıta dolaşan büyük bir seyyah.
  İbni Baytar : ( 1190 - 1248 ) Ortaçağın en büyük botanikçisi ve eczacısıdır. İbni Cessar : ( ? - 1009 ) Cüzzam hastalığının sebeb ve tedavilerini 900 sene önce açıklayan müslüman doktor.
  İbni Ebi Useybia : ( 1203 - 1270 ) Tıp Tarihi hakkında eşsiz bir eser veren doktor.
  İbni Fazıl : ( 739 - 805 ) 12 asır önce ilk kağıt fabrikasını kuran vezir.
  İbni Firnas : ( ? - 888 ) Wright kardeşlerden önce 1000 sene önce ilk uçağı yapıp uçmayı gerçekleştiren alim.
  İbni Haldun : ( 1332 - 1406 ) Tarihi ilim haline getiren sosyolojiyi kuran mütefekkir. Psikolojiyi tarihe uygulamışÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler ilk defa tarih felsefesi yapan büyük bir islam tarihçisidir. Sosyolog ve şehircilik uzmanı.
  İbni Hatip : ( 1313 - 1374 ) Vebanın bulaşıcı hastalık olduğunu ilmi yoldan açıklayan doktor.
  İbni Havkal : ( 10 yüzyıl ) 10 asır önce ilmi değeri yüksek bir coğrafya kitabı yazan alim.
  İbni Heysem : ( 965 - 1051 ) Optik ilminin kurucusu büyük fizikçi. İslam dünyasının en büyük fizikçisiÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler batılı bilginlerin öncüsüÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler göz ve görme sistemlerine açıklık kazandıran alim. Galile teleskopunun arkasındaki isim.
  İbni Karaka : ( ? - 1100 ) Dokuzyüz yıl önce torna tezgahı yapan bilgin.
  İbni Macit : ( 15 yüzyıl ) Ünlü bir denizci ve coğrafyacı. Vasco da Gama onun bilgilerinden ve rehberliğinden istifade ederek hindistana ulaştı.
  İbni Rüşd : ( 1126 - 1198 ) Büyük bir doktor
  Ülkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler astronom ve matematikçidir
  İbni Sina : ( 980 - 1037 ) Doktorların sultanı. Eserleri Avrupa üniversitelerinde 600 sene temel kitap olarak okutulan dahi doktor. Hastalık yayan küçük organizmalarÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler civa ile tedaviÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler pastör'' e ışık tutmasıÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler ilaç bilim ustasıÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler dış belirtilere dayanarak teşhis koymaÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler botanik ve zooloji ile ilgilendiÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler Fizikle ilgilendiÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler jeoloji ilminin babası.
  İbni Türk : ( 9 yüzyıl ) Cebirin temelini atan islam bilgini.
  İbni Yunus : ( ? - 1009 ) Galile''den önce sarkacı bulan astronom.
  İbni Zuhr : ( 1091 - 1162 ) Endülüsün en büyük müslüman doktorlarından asırlarca Avrupa''da eserleri ders kitabı olarak okutuldu.
  İbnünnefis : ( 1210 - 1288 ) Küçük kan dolaşımını bulan ünlü islam alimi.
  İbrahim Efendi : ( 18 yüzyıl )Osmanlılarda ilk denizaltıyı gerçekleştiren mühendis.
  İbrahim Hakkı : ( 1703 - 1780 ) Büyük bir sosyologÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler psikologÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler astronom ve fen adamı. En ünlü eseri marifetnâmeÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler BurçlardanÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler insan fizyoloji ve anatomisinden bahsetmiştir.
  İdrisi : ( 1100 - 1166 ) Yedi asır önce bügünküne çok benzeyen dünya haritasını çizen coğrafyacı.
  İhvanü-s Safa : ( 10 yüzyıl ) çeşitli ilim dallarını içine alan 52 kitaptan meydana gelen bir ansiklopedi yazan ilim adamı. Astronomi Coğrafya Felfese kitapları yazmıştır.
  İsmail Gelenbevi : ( 1730 - 1791 ) 18 yüzyılda osmanlıların en güçlü matematikçilerinden.
  İstahri : ( 10 yüzyıl ) Minyatürlü coğrafya kitabı yazan bilgin.
  Kadızade Rumi : ( 1337 - 1430 ) Çağını aşan büyük bir matematikçi ve astronomi bilgini. Osmanlının ve Türklerin ilk astronomudur.
  Kambur Vesim : ( ? - 1761 ) Verem mikrobunu Robert Koch''dan 150 sene önce keşfeden ünlü doktor.
  Katip Çelebi : ( 1609 - 1657 ) Osmalılarda rönesansın müjdecisi coğrafyacı ve fikir adamı.
  Kazvini : ( 1203 - 1283 ) Ortaçağın Herodot''u müslümanların Plinius''u Ülkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler astronom ve coğrafyacı bilgin.
  Kemaleddin Farisi : ( ? - 1320 ) İbni Heysem ayarında büyük islam matematikçisiÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler fizikçi ve astronom.
  Kerhi : ( ? - 1029 ) İslam Matematikçilerinden.
  Kindi : ( 803 - 872 ) İbni Heysem''e kadar optikle ilgili eserleri kaynak olan bilgin. FizikÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler felsefe ve matematik alanında yaptığı hizmetleri ile tanınmıştır.
  Kurşunoğlu Behram : ( 1922 - ? ) Genelleştirilmiş izafiyet teorisini ortaya atan beyin güçlerimizden. Halen prof. Behram Kurşunoğlu Amerika da florida üniversitesinde teorik fizik merkezinde başkanlık yapmaktadır
  Lagarî Hasan Çelebi : ( 17 yüzyıl ) Füzeciliğin atasıÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler osmanlılarda ilk defa füze ile uçan bilgin.
  Macriti : ( ? - 1007 ) Matematikte başkan kabul edilen Endülüslü Matematikçi ve astronom.
  Mağribi : ( 16 yüzyıl ) Çağının en büyük matematikçilerinden . Mağribinin eseri olan Tuhfetü''l Ada isimli kitabında üçgenÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler dörtgenÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler daire ve diğer geometrik şekillerinin yüz ölçümlerini bulmak için metodlar gösterilmiştir.
  Maaşallah : ( 72? - 815 ) Meşhur islam astronomlarındandır. Usturlabla İlgili ilk eseri veren bilgindir.
  Mes''ûdi : ( ? - 956 ) Kıymeti ancak 18. 19. Yüzyıllarda anlaşılan büyük tarihçi ve coğrafyacı. Mesudi günümüzden 1000 sene önce depremlerin oluş sebebini açıklamıştır. Mesûdinin eserlerinden yel değirmenlerinin de müslümanların icadı olduğu anlaşılmıştır.
  Mimar Sinan : ( 1489 - 1588 ) Seviyesine bugün dahi ulaşılamayan dahi mimar. Mimar Sinan tam manası ile bir sanat dahisidir.
  Muhammed Bin Musa : ( 9 yüzyıl ) Dünyanın Çevresini ölçen 3 kardeşten biri. Matematikçi ve astronom.
  Mürsiyeli İbrahim : ( 15 yüzyıl ) Piri reisten 52 sene önce bugünkü uygun Akdeniz haritasını çizen haritacı. Günümüzden 500 sene önce kadar önce yaşamıştır.
  Nasirüddin Tusi : ( 1201 - 1274 ) Trigonometri sahasında ilk defa eser verenÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler Merağa rasathanesini kuranÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler matematikçi ve astronom.
  Necmeddinü-l Mısri : ( 13 yüzyıl ) Çağının ünlü astronomlarından.
  Ömer Hayyam : ( ? - 1123 ) Cebirdeki binom formülünü bulan bilgin. Newton veya binom formülünün keşfi ömer hayyama aittir.
  Piri Reis : ( 1465 - 1554 ) 400 sene önce bu günküne çok yakın dünya haritasını çizen büyük coğrafyacı. Amerika kıtasının varlığını kristof kolomb ''dan önce bilen ünlü denizci.
  Razi : ( 864 - 925 ) Keşifleri ile ün salan asırlar boyunca Avrupa''ya ders veren kimyager doktor ünlü klinikçi. Devrinin En büyük bilgini İbni Sina ile aynı ayarda bir bilgin.
  Sabit Bin Kurra : ( ? - 901 ) Newton'' dan çok önce diferansiyel hesabını keşfeden bilgin. Dünyanın çapını doğru olarak hesaplayan ilk islam bilgini. Matemetik ve astronomi alimi.
  Sabuncu Oğlu Şerefeddin : ( 1386 - 1470 ) Fatih devrinin ünlü doktor ve cerrahlarındandır. Deneysel fizyolojinin öncülerindendir.
  Seydi Ali Reis : ( ?-1562 ) Ünlü bir denizciÜlkemizde Topluma hizmet etmiş Kişiler Kimlerdir? Ülkemizde Topluma Örnek Kişiler matematik ve astronomi alimidir.
  Şemsettin Halili : ( ?-1397 ) Büyük bir astronomi bilginidir.
  Şihabettin Karafi : ( ? - 1285 ) orta çağın en büyük fizikçi ve hukukçularından.
  Takiyyüddin Er Rasit : ( 1521 - 1585 ) İstanbul rasathanesi ilk kuran çağından çok ileride asrın önde gelen astronomi alimidir.
  Uluğ Bey : ( 1394 -1449 ) Çağının en büyük astronomu ve trigonometride yeni çığır açan ünlü bir alim ve hükümdar.
  Zehravi : ( 936 -1013 ) 1000 sene önce ilk çağdaş ameliyatı yapan böbrek taşlarının nasıl çıkarılacağını ve ilk böbrek ameliyatını gerçekleştiren bilim adamı..
  Zerkali : ( 1029 - 1087 ) Keşif ve hizmetleri ile ün salmış astronomi alimidir.

  Sanat Alanında hizmet vermiş kimseler

  Piyanis Fazıl Say
  Caz sanatçısı Önder Focan
  bestecisi ve orkestra şefi Çetin Işıközlü
  flüt sanatçısı Şefika Kutluer
  ressam Mehmet Güler
  piyanist İdil Biret 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kayıtsız Üye

  çok güzel saolun


 5. Misafir Üye

  KENAN SOFUOĞLU
  Pistlerde fırtına gibi esen milli motosikletçimiz Kenan Sofuoğlu, Dünya Supersport Şampiyonası2nı 2010 yılında da zirvede tamamlayarak 2007 yılındaki başarısını tekrar ederek yine şampiyon oldu.

  TANJU ÇOLAK
  futbolcu 1987-1988 yılında 39 gol ile Avrupa gol kralı olarak altın ayakkabının sahibi oldu.

  RUHİ SARIAL
  PLondra'da gerçekleştirilen 1948 Yaz Olimpiyatları'nda Türkiye'yi üç adım atlama dalında temsil etti ve sonucunda bronz madalya aldı. Bu madalya 2004 Yaz Olimpiyatları'nda Eşref Apak'ın çekiç atma dalında aldığı bronz madalyaya kadar 56 sene boyunca Türkiye'nin olimpiyatlarda atletizmde aldığı tek madalya oldu.
  Sarıalp, aynı başarıyı Brüksel'de düzenlenen 1950 Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda da gösterdi.

  SÜREYYA AYHAN KOP
  11 Ağustos 2002 günü Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda, 1.500 metrede, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Romanyalı atlet Gabriela Szabo’nun önünde Avrupa rekoru kırarak şampiyon oldu. 2002 ve 2003 yılları boyunca bu mesafenin en iyi atleti olarak kabul edildi. 2002′de Avrupa’da yılın en başarılı kadın atleti seçildi

  HAMZA YERLİKAYA
  Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA) modern güreşin tarihinde dünya minderlerinde ilk kez 17 yaşında bir güreşçinin şampiyon olduğunu açıkladı ve Hamza Yerlikaya'yı Asrın Güreşçisi unvanı ile ödüllendirildi. Olimpiyat, Dünya ve Avrupa sampiyonu.

  Başarıları

  1992 İstanbul, Yıldızlar Greko-Romen stil 76 kg Dünya 1.
  1993 Avusturya, Gençler Greko-Romen stil 81 kg Avrupa 1.
  1993 Stokholm, İsveç Büyükler Greko-Romen stil 82 kg Dünya 1.
  1994 Macaristan Gençler Greko-Romen stil 88 kg Dünya 1..
  1995 Prag, Çekoslavakya, Büyükler Greko-Romen stil 82 kg Dünya 1.
  1996 Budapeşte, MACARİSTAN, Büyükler Greko-Romen stil 82 kg Avrupa 1.
  1996 Atlanta, ABD Olimpiyat Oyunları Greko-Romen stil 82 kg Olimpiyat 1.
  1997 Tahran, İran, Büyükler dünya kupası Greko-Romen stil 85 kg 1.
  1997 FİNLANDİYA, Büyükler Greko-Romen stil 85 kg Avrupa 1.
  1998 Minsk, BeyazRusya Büyükler Greko-Romen stil 85 kg Avrupa 1.
  1999 Sofya, Bulgaristan Büyükler Greko-Romen stil 85 kg Avrupa 1.
  2000 Sydney, Olimpiyat Oyunları Greko-Romen stil 85 kg 1.
  2001 İstanbul da Büyükler Greko-Romen stil 85 kg Avrupa 1.
  2002 Finlandiya, Büyükler, Greko-Romen stil 84 kg. Avrupa 1.


  NAİM SÜLEYMANOĞLU
  Haltere 1977'de başladı. 15 yaşında iken Brezilya'da düzenlenen dünya gençler halter şampiyonasında 52 kiloda iki altın madalya alarak şampiyon oldu. Onaltı yaşında rekor kırarak yine şampiyon oldu. Böylece halter tarihinde en genç dünya rekortmeni ünvanını aldı. 1983-1986 arasında gençleRde 13, büyüklerde 50 olmak üzere tam atmış üç rekor kırarken, yine bu dönemde Dünya ve Avrupa şampiyonalarında 52,56,60 kilolarda şampiyonluklar yaşadı.

  1984, 1985 ve 1986'da dünyada yılın haltercisi seçildi. 1986'da Sydney'de düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası'nda Türkiye büyükelçiliğine sığınarak Türkiye'ye iltica etti. 1988'de Avrupa Halter Şampiyonası'na Türkiye adına katıldı ve üç altın madalya kazandı. Bunun yanında 60 kg'de koparmada 150 kg kaldırarak dünya rekoru kırdı.

  1988 Seul Olimpiyatları'na Türkiye adına katılabilmesi için Türk hükümetince Bulgaristan'a 1 milyon dolar ödenerek gerekli izin alındı. Bu olimpiyatlarda Süleymanoğlu 60 kg koparmada sırasıyla 145 kg, 150.5 kg, 152.5 kg, silkmede 175 kg, 188,5 kg, 190 kg, toplamda da 320 kg, 339 kg, 342.5 kg kaldırarak 9 dünya 6 olimpiyat rekoru kırarak muhteşem bir zafer elde etti ve böylece Türkiye olimpiyatlar tarihinde güreş dışında ilk altın madalya kazandıran sporcu oldu.

  1992 Barcelona Olimpiyatları'nda rakiplerine ezici üstünlük sağlayarak altın madalyayı yine ül
  kemize kazandıran Naim, aynı yıl Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından Dünyanın En İyi Sporcusu seçildi.

  1993 Dünya Şampiyonasında ise 3 altın madalya kazanırken 2 de dünya rekoru kırdı. 1994'te Bulgaristan'da yapılan Avrupa Halter Şampiyonası'nda sadece üç kaldırış yaparak üç dünya rekoru kırdı. Atmış altısı İstanbul'da yapılan Dünya Halter Şampiyonası'nda ilk kez Türk Seyircisi önüne çıktı. Ve bu şampiyonada sakat olmasına rağmen 3 dünya rekoru kırarak üç altın madalya kazandı. Bu da onun dünyanın en güçlü sporcusu unvanı kazandırdı.

  1995 Avrupa halter şampiyonasında sakat olmasına rağmen 1 altın, 2 gümüş kazanarak Türkiye’nin takım halinde birinci olmasında önemli katkı sağladı.

  1996 yılından beri, hiç bir halterci onu yenemedi (Yalnızca 2008 Avrupa Şampiyonası'nda sakatlanmasından dolayı silkme ve toplamda gümüş madalya kazanabildi) 1999 yılında Türkiye'de yılın sporcusu seçildi. Kendi ağırlığının üç katını kaldıran üç insandan biri. Tüm zamanların en büyük dört haltercisinden biri olarak kabul ediliyor.

  Elvan Abeylegesse
  Pekin'de düzenlenen bir sonraki olimpiyatta ise 5000 ve 10000 metrede mücadele etti. İlk olarak 10000 metrede yarışan Elvan, otuziki atletin katıldığı ve 25 tur üzerinden gerçekleştirilen yarışta 16. turdan itibaren liderliği ele geçirdi.
  Son tura kadar liderliğini devam ettirmesine karşın, Etiyopyalı Tirunesh Dibaba'nın atağına karşılık veremeyince, yarışı 29:56.34'lük derecesiyle 2. sırada tamamlayarak, gümüş madalyanın sahibi oldu. Böylece Abeylegesse, bu derecesiyle yeni bir Avrupa ve Türkiye rekoru kırdı.
  Ayrıca Türk atletizmine de olimpiyat oyunlarındaki ilk gümüş madalyasını kazandırdı.
  2001'de üç ayrı dalda Avrupa gençler şampiyonu oldu.
  2003 yılında Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 5.000 metre beşincisi oldu.
  2004 yılında Norveç'in Bergen kentinde, "Bislett Oyunları" adı altında Fana Stadı'nda düzenlenen ve atletizm dünyasının en önemli organizasyonlarından biri olan ve 6 ayaktan oluşan Golden League'in ilk ayak yarışmalarında, bayanlar 5.000 metrede 14.24.68'lik derecesiyle dünya rekoru kırarak birinci oldu.
  Daha sonra rekoru Etiyopyalı Meseret Defar tarafından önce New York'ta kırılmış ve sonra Oslo da daha da geliştirilmiştir (14.16.63)11. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda milli atlet Elvan Abeylegesse, bayanlar 10.000 metrede ikinci olarak gümüş madalyanın sahibi oldu.Berlin'de gerçekleşen 13. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 10.000 metre yarışını sakatlığından ötürü tamamlayamayan sporcu, rakibi Etiyopyalı Meselech Melkamu'nun koşu ayakkabılarını unuttuğunu farkedince kendi ayakkabılarını vermesi nedeniyle Dünya Fair Play Komitesi tarafından Dünya Fair Play Ödülü'ne layık görüldü.
  Ödülünü 27 Mart 2010'da, Macaristan'ın Pecs kentinde düzenlenen törende aldı
  11 Haziran 2004— Golden League’in Bergen ayağında yarışan Elvan, 5000 metrede yaptığı 14.24.68’lik derecesiyle dünya rekorunun yeni sahibi oldu.

  CEMAL KAMACI
  1972 yılında Avrupa Şampiyonu Fransız Roger Zami'yi İstanbul'da yenerek, 63.5 kilo Avrupa Profesyonel Boks Şampiyonu oldu.


  YAŞAR ERKAN- güreş
  1936 yılında bir telgraf çekilir Ankara’dan Berlin’e…Telgrafı çeken, CumhurbaşkanıMustafa Kemal Atatürk, alan ise Yaşar Erkan’dır… Şu yazılıdır telgrafta: “Kendin küçüksün ama memleket için çok büyük iş yaptın. Artık ismin Türk spor tarihine geçti. Çok yaşa Yaşar!..”11 Ağustos 1936 günü, Berlin Olimpiyat Stadı’nı dolduran yüz bin kişi ayağa kalktığında saatler 16.30’u gösteriyordu…Bu bir saygı duruşuydu…Birincilik kürsüsünde, Grekoromen güreşte 61 kiloda altın madalyayı kazanan Yaşar Erkan sevinç gözyaşları döküyordu…Mutlu, hem de çok mutluydu Yaşar Erkan…Çünkü biliyordu ki, ülkesinin, Cumhuriyet Türkiye’sinin bayrağı olimpiyat oyunlarında ilk kez birincilik direğinde yükseliyor, İstiklal Marşımız ilk kez bu kadar kalabalık bir insan topluluğu tarafından dinleniyordu…

  NEVİN YANIT
  Barcelona'da düzenlenen 2010 Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda 100 metre engelli koşusunda yarı final ve finalde kendisine ait Türkiye rekorlarını yenileyerek 12.63 saniyelik derecesiyle Avrupa Şampiyonu oldu.

  HALİL MUTLU
  Halil Mutlu'nun başarıları: Dünya Gençler Şampiyonu (1993) 5 Kez Dünya Şampiyonluğu (2003, 2001, 1999, 1998, 1994) 3 Kez Olimpiyat Şampiyonluğu (2004 Atina, 2000 Atlanta, 1996 Barcelona) 10 Kez Avrupa Dünya Şampiyonuon (2008, 2005, 2003, 2001, 2000, 1999, 1997, 1996, 1995, 1994) Avrupa Şampiyonları'nda 26 altın madalya sahibi (9 Koparma, 8 Silkme ve 9 Toplam olmak üzere). Bu kategoride David Rigert, 27 altın madalyaya sahip. Tarihte, 3 Olimpiyat şampiyonluğu kazanan 4 halterciden biri.

  NBA’DEKİ İLK TÜRK MİRSAD TÜRKCAN
  ABD Profesyonel Basketbol Ligi’nde (NBA) oynayan ilk Türk basketbolcusu olarak tarihe geçti.Vahap Özaltay, aynı zamanda profesyonel olarak yurtdışına transfer olan ilk oyuncudur.

  DÜNYA AĞIR SİKLET BOKS ŞAMPİYONU
  SİNAN ŞAMİL SAM
  20.11.2004 WBC Dünya Kıtalararası Ağırsıklet Boks Şampiyonası. Rakip, Denis Bakthov Rusya, (Nakavt) 10. Raund
  22.02.2005 Berlin WBC Dünya Kıtalararası Ağırsıklet Boks Şampiyonası Unvan Maçı. Rakip, Lawrence Clay-Bey (Sayıyla galibiyet) 12 Raund üzeri maç.

  NURCAN TAYLAN
  Halterde 6 Avrupa ve 2 Dünya rekoru kırdı. 2004 yılında Atina'daki Olimpiyatlar'da 48 kiloda dünya ve olimpiyat rekoru kırarak altın madalya kazandı .

  ALMİTU BEKELE
  İtalya'nın Torino kentinde düzenlenen Avrupa Salon Atletizm Şampiyonası'nda Almitu Bekele Degfa, 8 dakika 46.50 saniyelik derecesiyle zafere ulaştı. 31 yaşındaki Bekele, böylece Avrupa Salon Şampiyonası'nda zafer yaşayan ilk Türk atlet oldu.

  SEMİH SAYGINER
  1994 yılında Belçika’da düzenlenen Gent Dünya Şampiyonası’nda 1.ci olarak ilk Dünya Kupası'nı kazandı. Bu başarısıyla Dünya Klasmanı’nda 3.lüğe yükselen Saygıner 2 dünya rekoru kırdı. Daha sonra yeniden kırılan bu rekorlar şöyleydi:

  1994 - 45 sayı 11 vuruş - 4.090 ortalama (3 Set)

  1994 - 50 sayı 14 vuruş - 3.571 ortalama (3 Set)

  Yine 1994 yılında Saygıner, bilardonun en önemli ligi olarak bilinen Hollanda Takımlar Ligi’ne transfer oldu. 1998’de Antalya, Kemer’de yapılan Dünya Bilardo Şampiyonası’nda (3 bant) finalde Hollanda’lı Cerwin Walentijn’i yenerek 1. oldu. 2003’de Mönchengladbach, Almanya’daki Dünya Bilardo Takım Şampiyonası’nda Tayfun Taşdemir’le birlikte finalde Yunan takımını yenerek Şampiyon oldu.

  DOĞAN BABACAN
  (1930) Türk futbolcu ve hakem.FIFA Dünya Kupası finallerinde maç yönetmiş ilk ve tek Türk hakemdir.

  Futbola Beşiktaş Genç Takımı'nda başladı (1946).Beyoğluspor, Karşıyaka,Kasımpaşaspor,Emniyet ve Hacettepe kulüplerinde futbol oynadı.Hakemliğe 1955'te başladı.Münih 1972 Olimpiyat Oyunları ve 1974 FIFA Dünya Kupası'nda görev aldı.1974 FIFA Dünya kupasında Şili'li futbolcuya gösterdiği kırmızı kartla FIFA Dünya Kupası tarihinin ilk kırmızı kart gösteren hakemi oldu. 1975 Süper Kupa finalini, 1974 ve 1977'de Şampiyon Kulüpler Kupası Yarı final maçını, 1978'de UEFA Kupası yarı finalini yönetti.FIFA kokartını 10 yıl taşıdı 1978 yılında hakemliği bıraktı.

  2012.Londra Olimpiyatları, bayanlar 1500 metre finallerinde tarih yazdık. Ay-yıldızlı atletlerimizden Aslı Çakır Alptekin ve Gamze Bulut, ilk iki sırayı alarak, altın ve gümüş madalyayı kazandı. Aslı ayrıca, Türkiye'nin oyunlar geçmişinde, atletizm dalında ilk altınını alan sporcu unvanına erişti.

  DÜNYA DALMA REKORTMENİ YASEMİN DALKILIÇ

  1999- Yasemin serbest dalışın en zor disiplininde 68 metreye dalarak yeni dünya rekorunu gerçekleştirdi.

  2000 yılında rekorlara iki yenisini ekledi . Bunlar yine serbest dalışın en saygın disiplinleri Limitli ve Limitsiz Değişken Ağırlık kategorilerinde 100 ve 120 metreye idi. Yasemin bundan sonra Mısır'da Limitli Değişken Ağırlık kategorisinde 105 metreye ve Yunanistan'da Desteksiz Sabit Ağırlık kategorisinde yaptığı 40 metrelik dünya rekorları ile dünyada bu sporda çok elit bir gruba yükselmeyi başardı.

  Berna Belgin ile tutkuyla her tür engelin aşılabileceği mesajını vermeye yönelik "ilk engelli serbest dalış rekoru"nu


 6. Misafir Üye

  Peki hangi alanda hizmet etmisler???


 7. Misafir Üye

  Gerçekten güzel bilgiler ödevimiz i kolayca yaptık teşekkürler hazirlayanlara.


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş