Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

leylekler ülkemize ne zaman gelir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Leylekler nasıl yerlerde yaşarlar? nasıl beslenirler ? ülkemize ne zaman gelirler? Leylekler Nasıl Beslenirler ?
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 30      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  leylekler ülkemize nezaman gelir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Afrika'nın güneyinden göç için ilk uçuşlar başlar. Göç edilecek yer Türkiye'dir...Mart: Bu aydan itibaren Türkiye'de leyleklerin kanat sesleri ve laklakları duyulmaya başlar.

  Nisan: Nisan ayında leyleklerin sayıları iyice artar. Geçen yıl terkedip gittikleri yuvalarını bulup düzeltmeye başlamışlardır çoktan. Hatta erken gelen bazı leyleklerin yuvalarında yumurtalar bile görmemiz mümkündür.

  Mayıs: Yavru leyleklerin yumurtalardan çıkma zamanı. Bu ayda anne-baba leylekler sürekli yavrulara yiyecek taşır. Solucan, kurbağa, büyük böcekler, küçük fareler ve balıklar leyleklerin başlıca besinleridir.

  Haziran: Bu ayın ortasında yavru leylekler iyice büyümüş olur. Fakat hâlâ uçmayı başaramazlar. Anne-babalarından yiyecek beklerler...

  Temmuz: İlk uçuş denemelerinin yapıldığı bir aydır Haziran. Yuvanın içinde zıplayan, kanat çırpan yavrular görürüz bu ayda. Yavrular iyice büyüdüğü için yuvaya sığmayan leylek ailesinin büyükleri artık, yakındaki ağaçlarda uyumaya başlarlar.

  Ağustos: Uçuş denemelerinin daha sık yapıldığı, yavruların havada birkaç saniyeden fazla kalabildiği günler başlamıştır. Yavru leylekleri bu ay içinde yere düşerken, yuvaya konmaya çalışırken, direğe çarparken görebiliriz. Ayın sonuna doğru uçmayı başaran yavrular, onluk gruplar oluşturarak güneye doğru göç etmeye hazırdırlar.

  Eylül: Sonbahar gelince, anne-baba ve yavru leylekler güneye göç ederler. Birlikte havada önce yükselir, sonra güneye doğru süzülmeye başlarlar. Güneye olan bu yolculukları yaklaşık 4 hafta sürer.

  Ekim: Bu ay, leyleklerin ülkemizden göç edebilmeleri için değerlendirecekleri son fırsatlar sunar. Bizler, sonbahar yağmurlarında ıslanmaya başlarken, onların çoktan güneşli ve sıcak ülkelere doğru yola çıkmış olmaları gerekir..

  Kasım, Aralık, Ocak: Leylekler, bu üç ay boyunca bütün bir kışı Güney Afrika'da geçirirler. Burada, bizim ülkemize, kuzey ülkelerine göre daha çok besin bulacaklardır. Yeni bir göç için leyleklerin iyice dinlenip beslenmeleri gerekir. Zira, şubat ayı içinde kuzeye doğru yeni bir yolculuk başlayacaktır.

  Şubat: Yaşlı leylekler GÜney Afrika'dan kuzeye doğru diğer leyleklerden daha erken bir zamanda yolculuğa çıkar ve 4-5 hafta içinde Türkiye'de ulaşırlar.

  Mart: Kış aylarını ülkemizde geçiren leylekler ve Güney Afrika'dan ilk gelen leylekler bu ay içinde yuvalarını yenilemek için heyecanla sağa sola doğru uçmaya başlarlar. Bu ayın sonuna doğru ülkemize göç eden leyleklerin sayısı iyice artar. Kışı Türkiye'de geçiren leylekler ise yuvaların sahipleri gelince, kavga eder gibi başlarlar aralarında didişmeye: Laklak, laklak, laklak, laklak... Sonunda aralarında bir anlaşmaya varan leylekler, yeni bir yuva yapmak ve bir an önce yumurtalarını bu yuvanın içine bırakmak için sabırsızlanırlar...

  Leylekler göç etmeyi sever
  Leylek deyince aklımıza ne gelir. Kırmızı gagalı,siyah kanatlı, uzun bacaklı beyaz kuşlar mı?Hepimizin sevdiği, ülkemize bahar aylarında gelen sevimli misafirler mi? Evlerimizin çatılarına, yüksek ağaçların tepelerine, hiç akla gelmeyecek terkedilmiş yapılara yuva yapan göçmen kuşlar mı? Yoksa bunların hepsini de söyleyebilir miyiz Leylekler için. Tabii ki söyleriz. Büyüklerimiz Leyleği o kadar çok sevmişlerdir ki; neredeyse biz çocukları bile uzak ve sıcak ülkelerden alıp getiren onlar olmuş... Öyle ya, annemize "anne biz nasıl doğduk" deyince, hemen annelerimiz "bak yavrum, seni evimize şu koca kuşlar, leylekler getirdi..." masalını uyduruveriyorlar. İşte bu leylek kuşları yalnızca evlerimizin çatılarında yuva yapmakla kalmamış, masallarımıza, hikâyelerimize, şiirlerimize de konu olmasını bilmişlerdir. Çünkü bize hiç bir zararları dokunmayan bu kuşların uçuşları da yürüyüşleri de öyle güzel ve etkilidir ki, onları her zaman başları yukarıda ve güçlü bir hayvan olarak biliriz.

  Bir de dünyanın bir çok kıtasında yaşamasını bilen bu kuşların, gezip gördüğü ülkeler vardır. Uçup geldikleri sıcak bir ülkede havalar biraz soğuyup güneşin güzelliği kaybolunca, leylekler oradan uçup başka bir ülkede soluğu alırlar. Ve çok uzun göç yolları boyunca birbirinden güzel şehirler görürler. Avrupa ile Asya arasında bir uçuş köprüsü kuran ve durmadan bu iki kıtaya baharı taşıyan bu kuşların avlanması, yumurtalarının yenilmesi ve yuvalarının bozulması kadar büyük bir kötülük yoktur. İşte leyleklerin yolu üzerinde duran yerler: Güney Afrika, Zimbabwe, Mozambik, Ürdün, Filistin, Lübnan, Suriye, Türkiye, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Macaristan, Avusturya, Polonya, Slovakya, Almanya.

  Ülkemize baharla gelen misafirler

  Leyleklerin ülkemize gelmeye başladığı günlerde, baharın da geldiğini biliyoruz. Baharla gelen bu kuşları uzun gagalarından, uzun bacaklarından ve çok uzaklardan duyulan "laklak"larından tanırız. Şehirlerimizden sürü halinden geçip kasabalara, ırmak kenarlarına, göllere yakın köylere doğru yol alırlar...

  Her yıl olduğu gibi bu yıl da Leylekler ülkemize baharı getirip yaz boyunca kaldılar. Yuvalarına bıraktıkları yumurtaların içinden yavruları çıkıncaya kadar da pek uzaklara gitmeyi akıllarına bile getirmediler... Küçük Leylek yavruları bir deri bir kemik doğdukları günden kısa bir zaman sonra büyüyüp uçuş dersleri almaya ve anne-babaları gibi laklak etmeye başladılar. Sulak ve ağaçlık alanlarda yaşamak, solcan, kurbağa gibi hayvanları yiyerek beslenmek onların yaptıkları en iyi şey oldu. Sonra günler geçip bahar zamanı bitmeye ve son bahar gelmeye başladı. Artık göç etmenin ve sıcak ülkelere doğru uçup gitmenin hazırlıkları yapılacaktı...

  Sonbahar gelince...

  Çok iyi bilmeliyiz ki, leylekler eski zamanlardan beri farklı ülkeler üzerinden göç ediyorlar. Üstelik bunu yılda iki kez gerçekleştiriyorlar. Her sonbahar ve her ilkbahar mevsimi leylekler için göç zamanıdır.

  İlkbaharda gelip bize komşu olan bu kuşların sonbahar geldiğinde veda bile etmeden uçup gittiğini anlamamız çok da zor olmaz. Leyleklerin küçük ve çok zayıf olanları ülkemizde kalır ve ilkbahar mesimi gelinceye kadar, sıcak ülkelerden dönecek arkadaşlarını, büyüklerini sabırla beklerler...

  Leyleklerle ilgili daha bir çok bilgi verebilir ve onların cinslerinden, farklı türlerinden bahsedebiliriz. Ama bunun yerine sizlere bir önerimiz olacak: Leyleklerle ilgili daha çok bilgi edinmek isteyen arkadaşlarımızın, kendilerine en yakın kütüphaneden bu kuşların özelliklerini anlatan bir ansiklopedi bulup bu bilgileri okumalarını istiyoruz.

  Şimdi bizler Rabbimizin binbir hikmet ve güzellikle yarattığı bu sevimli hayvanlarla ilgili son bir bilgi daha verip yazımızı burada bitirelim.

  Leylekler sıcak ülkelere, bizler okula
  Yaz mevsiminin sıcak ve güneş güzelliğindeki günleri bitiyor. Yaz mevsimi yerini, sonbahar mevsiminin birbirinden serin ve yaprak sarısı günlerine terkediyor.Bugün Eylül'ün ikisi... Eylül ayının bu güzel gönleri bizlere sonbahar'ı müjdelemek için burada. Şimdi istersek, avazımız çıktığı kadar haykırabilir ve yeni bir mevsimi daha karşılamak için "hoşgeldin sonbahar!" diyebiliriz.

  Sonbahar'a hoşgeldin dediğimiz bu günlerde, leylekler için de "güle güle" demek zorunda kalacağız. Çünkü onların artık ülkemizden göç etme zamanı geldi de geçiyor... Bu konuda sizler için güzel bir dosya hazırladık. Dergimizin kapak konusunda işledik bu konuyu. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kayıtsız Üye

  leylekler en çok yaz aylarında gelir


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş