Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

ülkelerin geleneksel müzikleri Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Ülkelerin başkentleri,Ülkeler ve para birimleri,ülkelerin resmi dilleri,Ülkelerin genel öz ülkelerin geleneksel kıyafetleri nelerdir ülkelerin geleneksel oyunları nelerdir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  ülkelerin geleneksel müzikleri nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Dünya Müziği Nedir?

  Batıda üretilen hâkim müzik türlerinden (pop, rock, caz gibi) farklı olan, dünyanın farklı bölgelerinde üretilen ve yerel öğeler içeren müzik yapımlarını kapsayan bir kategoridir.
  Dünya müziği bir müzik türü değildir, birçok müzik türünü kapsar. Söz gelimi Brezilya müziği (samba, bassa nova, forro gibi), Küba müziği (salsa, cha-cha, son gibi), Senegal müziği (mbalax), Balkan müziği (fanfare, taraf) gibi türler dünya müziği kategorisi altında tüketiciye sunulmaktadır.

  Dünya müziği kategorisine giren yapımlar Batı müziğinin bazı türlerini de kapsar. Örnek olarak; Fransız folk müziği, İtalyan çingene müziği, Alman Yahudi müziği, Amerikan cajun müziği gibi, hâkim popüler türlerin dışında kalmış Batılı müzik türleri de dünya müziği kategorisinde sayılabilir.

  En önemlisi, dünya müziği kategorisi, hâkim popüler türlerin dışındaki müzik yapımlarına ulaşılabilmesini sağlayan, bu müzik türlerinin pazarlanabilmesini, tüketilebilmesini ve tabii ki üretilebilmesini mümkün kılan bir platformdur.


  Dünya Müziği "geleneksel müzik" midir?
  Dünya müziği geleneksel olmak zorunda değildir. Batının popüler müzik türlerinden farklı ve çoğu zaman Batı dışındaki ülkelerde üretilen müzik yapımlarına işaret ettiği için birçok dünya müziği yapımı geleneksel öğeler içerir. Fakat günümüzün progresif müzik türleriyle (caz, funk, hip-hop, progresif-rock, punk gibi) harmanlanmış, melez yapımlar dünya müziği yapımlarında ağırlıktadır.

  Örnek olarak, tamamen İngiliz rock müziğini tekrarlayan bir Türk rock grubunun yapımları dünya müziği olarak değerlendirilemez. Fakat, Anadolu ezgilerini rock müziğine eklemlendiren Anadolu Rock gibi hiç de geleneksel olmayan bir tür, pekâlâ dünya müziği kategorisindedir. Sufi müziği gelenekseldir, fakat Mercan Dede'nin elektronik müzik ile sufi müziğini birleştirdiği albümü kesinlikle geleneksel olmamasına karşın dünya müziği listelerinde bir numara olmuştur.


  Dünya Müziği "popüler" midir?
  Evet. Dünya müziği yapımlarının dinleyici kitlesi giderek artmaktadır. Virgin, EMI, Sony gibi dev plak ve prodüksiyon şirketlerinin bünyesinde onlarca dünya müziği yapımı piyasaya girmektedir ve albüm satışları hızla artmaktadır. Her yıl artan sayıda konserler organize edilmekte ve yüksek katılım sağlanmaktadır. Bu kategorideki elektronik ve hip-hop türleriyle harmanlanan yapımlar oldukça genç kitleler tarafından takip edilmektedir. Dünya müziği İbrahim Ferrer, Youssou N'Dour, Cesaria Evora, Nusrat Fatih Ali Khan, Trans Global Underground, Asian Dub Foundation, Emir Kusturica, Goran Bregovic gibi uluslararası yıldızlara sahiptir.

  Dünya müziği, eğitim düzeyi ortalamadan daha yüksek, farklı sanat türlerine daha meraklı, sanat ve düşünsel yapımları daha çok tüketen ve takip eden, progresif bir dinleyici kitlesine sahip ama popüler yapımları içerir.

  Caz ve dünya müziği dinleyicisinin profil olarak benzerlik gösterdiği söylenebilir. Bunun en iyi göstergesi ise prestijli caz festivallerine (Montreal, Berlin, Londra, İstanbul gibi) giderek daha çok dünya müziği yapımlarının davet edilmesidir. Örnek olarak İstanbul Caz Festivaline Buena Vista Social Club gibi Küba müziğinin son yıllardaki en çok ses getiren grubunun, Taraf de Haidouks gibi dünyaca ünlü Roman müziği grubunun davet edilmesini gösterebiliriz.


  Dünya Müziği "etnik müzik" midir?
  Hayır. Etnik müzik tanımlaması sadece geleneksel müzik türlerini kapsar. Fakat dünya müziği kategorisine hem geleneksel hem de geleneksel olmayan yapımlar girebilir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş