Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

çevremizdeki doğal ışık kaynakları nelerdir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın çevremizdeki ışık kaynakları nedir çevremizdeki enerji kaynakları nelerdir çevredeki ışık kaynakları nelerdir Çevremizdeki farklı sesler
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 24      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  çevremizdeki doğal ışık kaynakları

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  1. ÇEVREMİZDEKİ IŞIK KAYNAKLARI
  Işık, bütün dünyanın ve evrenin bir enerji kaynağıdır. Bitkiler, ışık enerjisinden yararlanarak kendi besinlerini yaparlar. Işık, sadece bitkiler için değil; hayvanlar, bakteriler ve insanlar için de çok önemli bir yaşam kaynağıdır. Işık, bir madde değil, enerjidir.
  En önemli ışık kaynağı Güneş’tir. Işık yayarak çevresini aydınlatan her şey ışık kaynağıdır. Her ışık, bir kaynaktan gelir. Bazı ışıklar doğal, bazıları ise yapay kaynaklar tarafından üretilir.


  IŞIK KAYNAKLARI

  Doğal Işık Kaynakları Yapay Işık Kaynakları
  Doğada kendiliğinden çevresini Kendiliğinden değil, ancak farklı
  aydınlatan ışık kaynaklarıdır. Yollarla çevresini aydınlatan ışık

  Güneş, odun ateşi, yıldızlar, yıldırım Ampul, mum, fener, gaz lambası
  Bazı cisimler, ışık kaynağı olmadıkları halde ışık yayıyor gibi görünürler. Bunun nedeni, ortamda başka bir ışık kaynağının bulunmasıdır. Ayna, metal kaşıklar, bisiklet ve araba reflektörleri, bu duruma örnektir.
  Bazı gecelerde Ay ışığının çevremizi aydınlattığını fark ederiz. Ay, bir ışık kaynağı değildir. Güneş ışınları Ay yüzeyine çarpar. Bu sayede Ay, ışık yayıyormuş gibi görünür. Çevremizdeki bazı varlıklar, ortamda bulunan başka ışık kaynaklarının varlığı nedeniyle ışık yayıyormuş gibi görünürler.
  · Denizin derinliklerinde yaşayan bazı balıklar, ışık yayarlar.
  · Bazı mantarlar, karanlıkta ışık saçarlar.
  · Doğal bir ışık kaynağı olan ateş böceği, ışık üretir.
  · Yıldızlar, kendi ışıklarını üreterek, gezegenler ise bir ışık kaynağından aldıkları ışıkla aydınlanıp parlak görünürler.

  Güneş, mum alevi, ışık veren ampul gibi ışık kaynakları sıcaktır. Bunlar, çevrelerine ışık dışında ısı da verirler. Bazı ışık kaynakları ise ışık yayarken ısı vermezler. Floresan lamba, ateş böceği, derinlerde yaşayan bazı balıklar, bunlara örnektir.
  Trafik levhaları, ışık yaymadıkları halde geceleri yayıyor gibi görünür. Bunun nedeni, taşıtların farlarından yayılan ışıktır. Trafik levhaları özel maddelerle kaplandığı için üzerlerine ışık geldiği zaman diğer cisimlerden daha parlak görünür. Bunlara kendini aydınlatan cisimler denir.
  Aydınlatma amacıyla kullandığımız ampullerin gücü arttıkça yaydıkları ışık, güçlü ve parlak olur. Kullandığımız ampullerin gücünü, aydınlatacağımız yerin büyüklüğüne göre belirleriz. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş