Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

yüksek mahkemeler kaça ayrılır bilgi verirmisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın yüksek mahkemeler ve özellikleri Yüksek Mahkemeler Hangileridir ? yüksek mahkemeler ve yapıları yüksek mahkemeler

 1. ozii
  Sponsorlu Bağlantılar


  yüksek mahkemeler kaça ayrılır

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  İşin teknik ve teorik tarafını bir kenara bırakıyorum. Normal vatandaşın en çok kullanacağı mahkemelere göre, çok basitleştirerek ve gördükleri davalara göre yapılan tasnife göre anlatacağım, çünkü çok uzun konu.

  Mahkemeler genel ve özel mahkemeler diye ikiye ayrılır.

  Genel Mahkemeler
  - Sulh Hukuk Mahkemesi (Kira davaları ve dava konusu belli değerin altındaysa burada görülür)
  - Asliye Hukuk Mahkemesi (Sulh Hukuk'un yetkisini aşan, değeri daha yüksek dava konularına bakar)
  - Sulh Ceza Mahkemesi (Cezası 2 yıla kadar olan suçlara bakar)
  - Asliye Ceza Mahkemesi (Aradaki suçlara bakar)
  - Ağır Ceza Mahkemesi (Cezası 10 yıldan ağır suçlara bakar)

  Özel Mahkemeler
  Belirli kişiler yahut belirli meslek mensupları arasındaki uyuşmazlık ile belirli türdeki uyuşmazlıkları çözüme kavuşturmak amacıyla oluşturulan mahkemelere özel mahkemeler, daha doğrusu ihtisas mahkemeleri denir. (İş, Ticaret, Aile vs. mahkemeleri özel mahkemelerdir hep)
  - Boşanma davalarına Aile mahkemeleri bakar, eğer aile mahk. yoksa o işle yetkili Asliye mahkemesi bakar.
  - İş kanunuyla ilgili davalaa İş mahkemeleri bakar.
  - Tacirler arasındaki davalara ve ticaret k.da tarif edilen davalara Ticaret Mahkemesi varsa o bakar, yoksa ilgili hukuk mahkemesi bakar.
  - Eğer devlete veya diğer kamu kurumlarına dava açacaksanız bunlara İdare Mahkemeleri bakar. Konu vergi ise Vergi Mahkemeleri bakar.

  Yüksek Mahkemeler
  Bu yukarıdaki mahkemeler normal davalara bakar. Eğer vatandaş hakkıını alamaz ya da sonuç hukuka uygun olmaz ise dava bir üst mahkemeye taşınır. Vatandaş için üst mahkeme Yargıtay'dır.

  Ulusüstü Yargı Organları
  Devletin işlemlerinden zarara uğrayıp da Türk mahkemelerinde bir sonuç elde edemezsiniz, temyizden de hakkınızı alamazsanız o zaman Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yani AİHM'de dava açabilirsiniz. Ama dikkat: Türkiye'de bütün işler bittikten sonra hakkınızı alamazsanız ve davanız devletleyse. Komşunla olan davaya, miras davasına, boşanma davasına AİHM bakmaz.

  Dediğim gibi, çok kabaca böyle, ama çok daha fazla ayrıntısı var. Hepsini merak eden hukuk fakültesine gidebilir 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş