Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

anne sütü ne zaman azalır ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Anne sütü nasıl saklanır, Anne sütü, anne sütü hijyenik bir şeklide nasıl dondurulur, anne

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  anne sütü ne zaman azalır

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  ANNE SÜTÜ AZALMA VE KESİLME NEDENLERİ
  Sütten kesilmenin birkaç sebebi vardır. Bunların önde gelenlerini sıralayalım:
  Bebek Emmez İse: Yeni doğan bebeğin emmeyişi, ya rahimde yeterince gelişmediğinden ya da erken doğmasındandır. Her iki durumda da bebek zayıftır. Dudak kasları memeden süt emecek güçte değildir. Bebek aç olduğu halde ememez. Anne gerçek sebe-bi bilmediğinden telaşa kapılır ve üzülür. Eğer günlerce bebeğin emmesini bekleyecek olursa maalesef sütü kesilir.
  Ne Yapmalı
  * Bebeği zayıf veya erken doğan anneler, daha ilk günden em-mediğini gördükleri takdirde ya elle ya da eczaneden satın ala-cakları vakumlu bir "süt çeker" le memelerindeki sütü temiz bir kaba boşaltmak; bunu 'kaşık veya deliği geniş açılmış bir biberonla bebeğe vermelidirler.
  * Bebeği emmeye alıştırmak için yavaş yavaş biberon memesinin deliğini küçültmeli; yani deliği gittikçe küçülen başlıklar takmalıdır.
  DİKKAT: Bebek "pamukçuk" veya benzeri bir ağız içi yarasın-dan rahatsız ise; yine meme ememeyecek; rahatsızlığın uzun sür-mesi halinde anne sütten kesilecektir. Bu durumda ağız yarası te-davi ettirilmeli; iyileşinceye kadar yine elle veya süt çekerle me-me boşaltılmalı ve kaşıkla verilmelidir.


  Sütünüz Az İse: Bebeğiniz, muntazaman emzirdiğiniz halde, ki-lo almıyor; memeden sonra ağlamaya devam ediyor ise büyük ih-timalle sütünüz az geliyor demektir. Sütün az gelişi, beslenme ye-tersizliğinden kaynaklandığı gibi; ruhsal durumunuzla da yakından ilgilidir. Sağlığımız yerinde, beslenmeniz de normal ise; ailede ruhsal gerginliğe sebep olan bir geçimsizlik söz konusudur.

  Ne Yapmalı?
  Anne beslenmesine dikkat etmeli, mümkün mertebe ruhsal gerginliklerden uzak durmalıdır.
  Sütü az bile olsa, bebeğini emzirmeye devam etmeli; geriye kalan eksikliği sulandırılmış inek sütü ile tamamlamaktır. İnek sütü, deliği küçük bir biberonla verilmeli ki, bebek rahat emişin-den dolayı biberonu tercih etmesin.
  Bebeğin memeden vaz geçmemesi için en iyi usul, iki emzir-meden sonra bir biberonla takviye yapmaktır.


  Doğumdan Hemen Sonra Süt Gelmezse:
  Normal şartlar altında, doğumun hemen arkasından memele-re süt gelmekte; ancak bazı durumlarda sütün gelişi 3-5 gün hat-ta iki hafta gecikebilmektedir.
  Doğumdan hemen sonra sütü gelmeyen anneler telaşa ve hele üzüntüye hiç kapılmamak; sütü varmış gibi bebeğini emzirmeye devam etmelidir. Ancak bu arada, gayet tabii ki bebeğin gerekli gıdayı alabilmesi için, deliği küçük açılmış bir biberonla beslen-melidir. Çoğu anneler, "sütüm olmadığı halde, bebeğimi emzirmeye devam etmemin ne faydası .var" diye soracaklardır. Açıklaya-lım: Memedeki süt torbacıklarına sütün gelişi hormonlar tarafın-dan başlatılmakta ve devam ettirilmektedir. Hormon salgılayan bezler, meme uçlarındaki sinirlere bağlı olduklarından bu sinirler tarafından uyarılmayı beklerler. Bu uyarı haberi ise, ancak bebe-ğin meme uçlarını emmesi ile doğar. Bebek uzun zaman meme emmediği takdirde, hormon salgılayan bezler hiçbir uyarıcı haber alamayacaklarından hormon salgılamayacaklardır. Hormon sal-gısı olmadan meme içindeki süt torbacıkları süt imâl edemezler.
  İşte, ilk günlerde sütü olmadığı halde, anneye bebeğini emzirme-ye devam etmesini söylememizin sebebi budur. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş