Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

kamuoyu nasıl oluşur örnek veriniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın sivil toplum örgütlerinin yönetimi ve gündemi karar alma sürecinde nasıl etkilediği vetopl Kamuoyu Nasıl Oluşturulur
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 38      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Kamuoyu Nasıl Oluşur

  Sponsorlu Bağlantılar

 2. Kayıtsız Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  kamuoyu nasıl oluşur diyosanız kamuoyu insanların oylarıyla oluşur 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kayıtsız Üye

  Çocukların veya gençlerin hep duyduğu büyüklerin bildiği ama çocuk ve gençlerin anlamadığı bir şeyi anlatalım derken kamuoyu geldi aklımıza, kamuoyu nedir sorusu hepimizin aklından o konudan bahsedilirken geçmiştir elbette.Kısacası kamuoyu, kamu çıkarlarını kapsayan bir konu ile ilgili halkın düşünceleri ve o konu hakkında ki kararlarıdır. Bir başka ifa­deyle, toplum hayatmın çeşitli güçlük ve problemleri karşısında belirli bir zamanda, belirli bir insan grubu arasında yaygın düşünce ve bakış açılarını anlatan bir kav­ramdır. Daha dar ve sosyolojik anlamda terim, kamuyu ilgilendiren bir konuda halkın kanaatlerinin toplanması ve bunla­rın örnekleme tekniğiyle istatistiklerinin yapılmasına işaret eder. Kamu oyu araş­tırma teknikler Batıda (yakınlarda da bizde) yaygın biçimde kullanılmaktadır. (Ör­neğin, piyasa araştırmaları, seçim tahmin­leri gibi).
  Kamu oyu terimi zaman zaman bir ta­kım siyasal topluluklara ve dünya ülkeleri­ne izafe edilir. Bütün dünyayı ilgilendiren bir mesele hakkında dünya kamu oyu, dünya devletleri kamu oyu, islâm ülkeleri kamu oyu gibi ifadeler kullanılmaktadır. “Nükleer füzelerde indirim yapılması ko­nusunda SSCB dünya kamu oyunda olum­lu bir izlenim bıraktı” cümlesindeki gibi. Kamu oyu, biçimini içinde geliştiği top­lumdan alır ve toplumdaki etkileşimler so­nucu şekillenir. Bu itibarla bazan sabit, çoğu defa da değişken olur. Toplumun âdet ve geleneklerinden kaynaklanıyorsa, sabit; tercihlere dayanırsa, -ki çoğu defa böyledir değişkendir.
  Halkın bir konu hakkındaki düşüncesi, o ülkede herkese her konuda fikir ve dü­şüncesini açıkça ve rahatça söyleme öz­gürlüğünün tanınıp tanınmamasına göre, açık ya da gizli kamu oyu diye ikiye ayrı­lır. insanların fikirlerini açıkça söylemek­ten korkmadıkları, rahatça açıklayabildik­leri halde beliren düşüncelere “açık kamu oyu”, düşünceler kanuna ve sosyal değer­lere aykırı düştüğünde açıklamaktan korkuluyorsa, belirli konular hakkındaki ka­naatleri ifade için de gizli kamu oyu’ndan bahsedilir. Genel bir değerlendirmeyle hür dünya ülkelerindeki kamu oyu birinci­sinin, totaliter veya militarist, yahut devrimci ülkelerin kamu oyları da ikincinin örneğidir.
  Modern toplumlar, halkın tercih ve eği­limlerine uygun çeşitli kanun ve yönetme­likler ortaya koyabilmek için kamu oyu tercihlerim bilmek isterler. Demokrasi ile yönetilen, düşünce hürriyetinin her­hangi bir sınırlamaya tabi tutulmadığı ül­kelerde kamu oyu tesbiti amacıyla bağım­sız kurumlar oluşturulmuştur. ABD’deki Gallup Enstitüsü bunlardan biridir. Tota­liter veya militarist yahut diğer benzer ül­keler, kamu oyuna fazla kulak vermeseler bile, onu tatmin ve sosyal tansiyonu düşür­mek için bazı tavizler verebilmektedir (Örneğin Sovyetlerin, bir kısım Kırım göç­menlerinin belirli bir süre sonra ülkeleri­ne dönmelerine izin vermeleri gibi.)


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş