Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

etnografya müzesinde neler bulunmaktadır , etnografya müzesinde neler bulunur bilfi verebilirmisiniz ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Etnografya müzesinde neler sergilenmektedir etnografya müzesinde ne bulunur
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 21      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  etnografya müzesinde neler bulunur

  Sponsorlu Bağlantılar
  etnografya müzesinde neler bulunmaktadır, etnografya müzesinde neler bulunur bilfi verebilirmisiniz ?

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Etnografya müzesinde neler sergilenmektedir
 3. etnografya müzesinde ne bulunur
 4. etnografya müzesinde neler bulunmaktadır
 5. etnografya müzesinde neler sergileniyor
 6. Etnografya Müzesinde Neler Sergilenir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Etnografya Müzesi, Türk Sanatının Selçuklu Devrinden zamanımıza kadar devam eden örneklerinin sergilendiği bir müzedir. Anadolu’nun çesitli yörelerinden derlenmis halk giysileri, süs esyalari, ayakkabi, takunya örnekleri, Sivas yöresi kadin ve erkek çoraplari çesitli keseler, oyalar, çevreler, uçkurlar, peskirler, bohçalar, yatak örtüleri, gelin kiyafetleri, damat tiras takimlari eski geleneksel Türk sanatinin birer temsilcileridir.
  Türklere özgü teknik malzeme ve desenlerle kendi içinde hali dokuma merkezlerinden Usak, Gördes, Bergama, Kula, Milas, Ladik, Karaman, Nigde, Kirsehir yörelerine ait hali ve kilim koleksiyonu vardir. Anadolu Maden sanatinin güzel örnekleri arasinda XV.Yüzyildan kalma Memlük kazanlari, Osmanli serbet kazanlari, gügüm legen, sini, kahve tepsisi, sahanlar, taslar, mum makaslari vb. çesitli madeni eserler vardir.

  Osmanli Devri yaylari, oklari, çakmakli tabancalar, tüfekler kiliç ve yataganlar, Türk çini porselenleri ve Kütahya porselenleri, tasavvuf ve tarikat ile ilgili esyalar, Türk yazi sanatinin güzel örneklerinden levhalar bulunmaktadir. Türk agaç isçiliginin en güzel örneklerinden, Selçuklu Sultani III. Keyhüsrev'in tahti (XIII. y.y.), Ahi Serafettin Sandukasi (XIV.y.y.), Nevsehir ürgüp’ün Damsa Köyü Tashur Pasa Camii mihrabi (XII. y.y.), Siirt Ulu Camii Mimberi (XII.y.y.) Merzifon çelebi Sultan Medresesi Kapisi (XV.y.y.) müzemizin önemli eserlerindendir. VII. Dönem T.B.M.M. üyesi Besim Atalay’in müzeye armagan ettigi koleksiyonu çesitli devirlere ait Türk sanat tarihlerini içermektedir. Müzede özellikle Anadolu etnografya ve folkloru, sanat tarihi ile ilgili eserleri içeren bir ihtisas kütüphanesi bulunmaktadir. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. ANADOLU TAKILARI

  Eski devirlerden günümüze kadar, her çağda kadın güzel görünmek için süslenmiştir. Yüz güzelliği için yanaklara sürülen allık ve göze sürülen süm1enin yam sıra bu güzelliği tamamlayan küpeler, dizi altınlar, tılsımlar, saç süsleri, işlemeli başlıklar, taçlar ve taraklar kullanmıştır. Bu takılar, kabartına motiflerle süslü, kıymetli taşların yam sıra sedef, fildişi, mercan, akik gibi kabuk ve taşlarla zenginleştirilmiş altın ve gümüş takılar.

  Takı takma geleneği, Anadolunun çeşitli bölgelerindekullamm amacına göre isim alır. Bu takıların hemen hepsinin kendine özgü anlamı. ve hikayesi vardır. Bunlar bereket, sabır, kimi zamanuğur veya gözden sakınına, kimi zaman da kötülüklere karşı korunmadır.
  Anadöluda kadınların yam sıra erkeklerin de kötülüklerden korunmak amacıyla, üzerinde taşıdıkları gümüş süs eşyaları vardır. Gümüş ve maden düğmeler, yüzükler, köstekler ve bunların ucunda sallanan gümüşten elle yapılmış süsler, silah kabzalarında ve tütün tabakalarında görülen savat işçiliği, gümüş ve mercanla işlenmiş kırbaç uçları bu eşyalar İçinde yer alır.
  Müzemİzde 18. yy sonu, 19. yy başına ait kadın ve erkeklerin kullandığı takılar önemli biryertutmaktadır.


 11. Rawia

  I the etnografya muzeshu the lovs ı liks fmly the lovs ı can ride bike


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş