Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

radyo ve televizyon üst kurulunun önemi nedir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Kitap, Dergi, Gazete, Radyo, Televizyon Ve Bilgisayar Gibi Bilgi Ve İletişim Teknolojileri Radyo
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  radyo ve televizyon üst kurulunun önemi

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkan Vekili Doç.Dr.Zakir Avşar; “Üst Kurul çocukların ve gençlerin zararlı yayınlardan korunmasına önem vermektedir.”


  --------------------------------------------------------------------------------

  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkan Vekili Doç.Dr.Zakir Avşar; “Üst Kurul çocukların ve gençlerin zararlı yayınlardan korunmasına önem vermektedir.”
  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkan Vekili Doç.Dr.Zakir Avşar Üst Kurulun en fazla hassasiyeti çocukların ve gençlerin zararlı yayınlardan korunması noktasında gösterdiğini açıkladı.
  Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi tarafından İstanbul’da düzenlenen “1. Uluslararası Medya Okuryazarlığı Konferansı”nda konuşan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkan Vekili Doç.Dr.Zakir Avşar, ülkemizde çocukların günde ortalama 4 saat televizyon izlediklerini belirterek, “Çocuklar televizyon karşısında etkileşime açık en hassas grubu oluşturmaktadır.” dedi. Osmangazi Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmanın çocukların en fazla televizyon izledikleri saatlerde yayınlanan filmlerin % 33 oranında şiddet içerdiğini ortaya koyduğunu kaydeden Doç.Dr.Zakir Avşar, Üst Kurulun en fazla hassasiyeti çocukların ve gençlerin zararlı yayınlardan korunması noktasında gösterdiğini bildirdi. Üst Kurulca uygulanan bütün müeyyidelere rağmen yayınların olumsuz niteliğinin değişmediğini de söyleyen Avşar, müeyyidelerin caydırıcılığının artırılması gerektiğini ifade etti.
  Üst Kurulun sadece müeyyide uygulayan bir kurum olmadığını vurgulayan Doç.Dr.Zakir Avşar, aynı zamanda düzenleyici işlemler de yaptığını belirtti. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkan Vekili Doç.Dr.Zakir Avşar bu kapsamda 2000 yılından itibaren yürütülen ve küçüklerin zararlı yayınlardan korunmasını hedefleyen “Akıllı İşaretler” projesini örnek gösterdi. Akıllı işaretlerin bu yıl uygulanmaya başlayacağını ifade eden Avşar, bu şekilde yayıncı, ebeveyn ve kamu otoritesi arasında ortak bir denetimin sağlanacağını kaydetti.
  Türkiye’de genel olarak edilgen bir yapının hakim olduğunu bildiren Avşar, izleyicinin televizyon karşısında aktif hale getirilmesinin şart olduğunu savunarak; “Bireysel tepkilerin örgütlü toplumsal tepkilere dönüşmesi şarttır.” diye konuştu.
  Pek çok ülkede izleyiciyi edilgenlikten kurtaracak sivil toplum örgütlerinin kurulduğunu, ancak ülkemizde henüz bu yönde bir adım atılmamış olduğunu belirten Avşar, yayıncıların ise ancak cinayetler ve yaralama olaylarından sonra toplumsal sorumluluklarını hatırladıklarını ve bunu da çok çabuk unuttuklarını kaydetti.
  Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkan Vekili Doç.Dr.Zakir Avşar medya okuryazarlığının önemini vurgulayarak bu konunun 2003 yılında gerçekleştirilen İletişim Şurasında gündeme getirildiğini ve şuranın sonuç bildirgesinde yer aldığını, geçen yıl Devlet Bakanı Güldal Akşit’in koordinatörlüğünde oluşturulan ‘Şiddeti Önleme Platformu’nun da sonuç raporlarında medya okuryazarlığına yer verildiğini hatırlattı. Avşar Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun ilkokullarda medya okuryazarlığı dersi verilmesi yönünde Milli Eğitim Bakanlığı ile resmi olarak temas kurduğunu da açıkladı.
  Konferansın açılışında konuşan Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melda Cinman Şimşek Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna konferansa gösterdiği ilgi ve destek nedeniyle teşekkür etti. Kamuoyunu oluşturan medyanın çok önemli bir güç olduğunu belirten Şimşek; “Çünkü kamuoyu medyadan gelen iletiler sonucunda şekilleniyor. İnsanlar bu etkileşim sonucunda oy kullanıyor. Eğer medyanın iletileri doğru çözümlenemezse kamuoyu da doğru kararlar veremez. Bu nedenle medya okuryazarlığı konusu büyük önem taşımaktadır.” dedi.
  Konferansın açılış bölümünde kürsüye gelen Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Özden Cankaya da tek merkezli ve globalleşen dünyada medyanın daha ön plana çıktığını belirterek kitle iletişim araçlarının kimlerin elinde olduğunun ve nasıl kullanıldığının bu bakımdan önem taşıdığını ifade etti. Kitle iletişim araçlarını ellerinde bulunduranların kendi politikalarını kamuoyuna yaydıklarını belirten Cankaya; “Haber yapılan olaylar medyanın mülkiyetini elinde bulunduranların politikalarıyla yakından ilgilidir. Haber olarak neyin seçildiğinin altında haber politikaları yatmaktadır. Bu nedenle medyanın mesajlarını almaktan çok onları anlamlandırmak önem taşımaktadır.” diye konuştu.
  Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç de açılış bölümündeki konuşmasında haberin anlamını kavrama açısından medya okuryazarlığının önemine dikkat çekti. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş