Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

sanat ve zanaat arasındaki fark nedir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Sanat Ve Zanaat Arasındaki Fark Maddeler Halinde Sanat Ve Zanaat Arasındaki Fark Nedir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 11      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  sanat ve zanaat arasındaki fark nedir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Sanat ve Zanaat Arasındaki Fark ve Benzerlikler Nelerdir?


  Sanatla zanaatın çakıştığı yerler olmakla birlikte ki bunlar yaratıcılık ve ustalığın bir arada olduğu durumlardır genellikle sanat ve zanaat bir birinden rahatlıkla ayrılabilir. Ama nedense insanlar zanaatkâr olmak yerine hep sanatkâr olmayı tercih ederler. Buda ayrım yapma işinde sıkıntılara neden olur.
  Aradaki farkı koyabilmek için önce kelimelerin anlamlarını ortaya koymak daha doğru olur diye düşünüyorum. Türk Dil Kurumu sözlüğüne göre kelimelerin anlamı:
  SANAT:
  1 . Bir duygu tasarı güzellik vb.nin anlatımında kullanılan yöntemlerin tamamı veya bu anlatım sonucunda ortaya çıkan üstün yaratıcılık:
  “Bir oyunun on beş gün sürmesi bir sanat hadisesi olduğunu gösterirdi.”- T. Buğra.
  2 . Belli bir uygarlığın veya topluluğun anlayış ve zevk ölçülerine uygun olarak yaratılmış anlatım:
  “İtiraf edelim ki dünkü halkımız henüz sanata karşı hazırlıklı olmadığı için çok büyük müşkülata maruz kalıyordu.”- A. H. Çelebi.
  3 . Bir şey yapmada gösterilen ustalık:
  “Konuşma sanatı.”- .
  4 . Bir meslekte uyulması gereken kuralların tümü:
  “Askerlik sanatı.”- .
  5 . Zanaat.
  ZANAAT
  1 . İnsanların maddeye dayanan gereksinimlerini karşılamak için yapılan öğrenimle birlikte deneyim beceri ve ustalık gerektiren iş sınaat:
  “Hiçbir vatandaşa benim zanaatı tavsiye etmem.”- N. Hikmet.
  2 . El ustalığı isteyen işler.
  Sanat tarifindeki 5 numaralı zanaat iki kelimenin çakıştığı yerleri ifade etmek içindir. Tanımlardan da anlaşılacağı gibi iki kelimeyi birçok alanda karıştırmak mümkün değildir. Sanatta yaratıcılık ön planda olmasına karşılık zanaatta ustalık ön plandadır. Ayrıca zanaat maddi gereksinimleri karşılamak için yapılan bir iştir. Örneğin metal işleyerek ve ustalığınızı göstererek çaydanlık bardakaltı kaşık çatal nal saat çerçeve vb yaparsanız bu zanaattır. Yine metali işleyerek yaratıcılığınızı da katarak bir heykel yaparsanız bu sanattır.


  Sanatci üretir….
  ürettigi calismada genelde sonucunu kestiremeden maddi getirisini hesaplamadanbasindan itibaren sonuna kadar degisme ihtimali ile calisir..
  hatta eser bittiginde bile sanatci üzerinde birseyler düsünüp olup olmadigini sorgular ve bu mudur icimdeki diye emin olmaya calisir..
  sanatci bir eseri calistiginda icinden gelen güdüler ile eserini olusturur ve maddi getirisini düsünmez…
  maddi getirisini hesap ettigi noktada sanat olmaktan çıkar zanaat alanına girer…
  aklina dahi gelmez maddi yönü zira icinden gelen duygularin esiridir ve bu duygulari disa vurana kadar rahat etmez…
  disa vurdugu eser bazen çøk büyük kitleleri etkilerbazende çøk kimsenin bilmedigi ama yinede sanatci ruhu ve aski ile calisilmis bir nesne olarak gözden uzakta unutulmus bir kösede onu olusturan sanatcinin duygusundan enerji yayar etrafa…
  olusturan kisiye özgü güzel naif bir yön mutlaka vardir bu eserlerdede.
  Zanaatkär
  Zanaatkär da birseyler üretir ve bu el becerisi isidir. Farkli konulara ilgi duyup merak eden kisiler merakinin arkasindan gidip muhtelif ürünleri olusturmayi örenebilirler ve”ögrenilmis konu” ile muhtelif ürünler olusturup belli bir ücret karşılığında bu ürünü/ürünleri meydana getirip gelir saglayabilirler.Bu noktada
  işin başından itibaren ürünün maddi degeri ve sekli bellidir ve burada Zanaatkär Sanatçıdan ayrılır.

  Alıntı 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş