Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Vatan ve bayrak sevgi si neden yüce bir sevgi dir? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Vatan Sevgisi Neden Önemlidir Bayrak Ve Vatan Sevgisi Hakkında Bir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 35      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Vatan ve Bayrak Sevgisi Neden Yüce Bir Sevgidir?

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  VATAN VE BAYRAK SEVGİSİ

  Türk milleti vatan ve bayrak için neler yapmadı ki!... En son yapılabilecek işi, ölmeyi en evvel denedi bu kahraman milletin çocukları… Türk töresinde vatan, millet ve bayrak sevgisi her sevginin önünde gelir. Bunun içindir ki, Türk insanı vatan için ölmeyi bir vazife bilmekte, oğlunu şehit veren anne ve baba acısını yüreğine gömerek "Vatan sağ olsun" diyebilmektedir. Bu ruhu Batılıların anlaması mümkün değildir. Çünkü onlar için vatan maddî değeri olan bir toprak parçasıdır. Onlarda şehitlik kavramı olmadığı için vatan uğruna ölme riski ancak çok büyük maaşlar karşılığında taşınabilir. Onlarda paralı askerlik söz konusudur. Ancak paranın hatırı için cephede mücadele edilir. Maaş kesilince çatışmada kesilir. Ne kadar para o kadar mücadele… Bunun en güzel örneğini ABD'nin Irak'taki paralı askerlerinde açıkça görüyoruz. Doların hatırına Irak bataklığında sivrisinek avlıyorlar.

  Bizim askerlerimiz için para hesapta yoktur. Vatan sevgisi parayla ölçülmez bizde. Her Türk genci yirmi yaşına gelince büyük şenlik ve merasimlerle Peygamber ocağı olarak nitelendirilen askere uğurlanır. Bazılarının saçına kına bile yakılır. Bunun anlamı vatana kurban olması için gönderildiğidir. Evden çıkan genç, artık ailenin değil, vatanın evlâdıdır. Her şey vatan içindir bundan sonra. Al bayrağın gölgesinde vatan düşlerine dalmanın zamanıdır artık. Ana, baba, yavuklu ve sıla hasreti vatan duygusuna yenilmiştir.

  Türk milletinde askerlik kutsaldır. Onun içindir ki bu vazife 'vatan borcu' olarak nitelendirilmiştir. Vatanımızın en buhranlı ve sıkıntılı dönemlerinde topraklarımızı düşman saldırılarından, zulümden, felâket ve musibetlerden korumak azmiyle asırlar boyunca üç kıtada amansız mücadelelere girerek şehit olmuş ecdadımızın evlatları, onlar bizlere şanlı ve şerefli bir mazi bırakmıştır. Bizler bu şerefli tarih sayfalarıyla ne kadar övünsek azdır.

  Bayrak bağımsızlığın sembolüdür şüphesiz. Böyle olduğu içindir ki toplumumuzda apayrı bir yere ve değere sahiptir. Hemen her milletin kendine mahsus bayrağı vardır. Üzerindeki işaretler ülkelere göre değişir ve mana taşır. Tarihin çok eski devirlerinden beri bayrak vardır. Bu mühim sembol Divan-ü Lügat-it Türk'te "batrak" olarak geçmektedir. Günümüz Türkiye'sinin bayrağı bambaşka bir manaya bürünmektedir. Bayrağımızdaki kırmızı, bu vatan için canını seve seve veren şehitlerimizin kanını sembolize etmektedir. Bayraktaki hilâl Müslümanlığımızın alâmetidir. Yıldız ise genç Türkiye Cumhuriyeti'dir. Bütün halinde düşünürsek Türklerin birlik ve bütünlüğünün simgesidir bayrak… Bunun altında toplanınca her şeyimiz "bir" olur. Kanımız onun için akmaktadır hâlâ…

  Nice şairler bayrak üzerine şiirler yazmışlardır. Merhum şair Arif Nihat Asya da, adı bayrakla özdeşleşmiş bir gönül adamıdır. Bayrak denince nedense hep o akla gelir. Adana'nın kurtuluş günü olan 5 Ocak'ta yazdığı "Bayrak" şiiri her Türk'ün zihnine kazınmıştır. Doğrusunu söylemek gerekirse bu ünü fazlasıyla da hak etmiştir. Bu şiir genç yaşlı birçok insanın ezberindedir. Bu şiirden bir bölümü sizlere sunmak istiyorum:

  "Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü…
  Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü,
  Işık ışık, dalga dalga bayrağım,
  Senin destanını okudum, senin destanını yazacağım.
  Sana benim gözümle bakmayanın
  Mezarını kazacağım.
  Seni selâmlamadan uçan kuşun
  Yuvasını bozacağım.
  Dalgalandığın yerde ne korku, ne keder
  Gölgende bana da, bana da yer ver!
  Sabah olmasın, günler doğmasın ne çıkar;
  Yurda ay- yıldızının ışığı yeter."

  Bayrak nazenin bir yârdır gözümüzde. En sıkıntılı dönemlerde onun etrafında kenetleniriz. Onu bağrımızda büyütürüz. Ülküdür, sevdadır, candır, mazidir, namustur, iradedir, anadır, sevgiliye sunulan alımlı bir güldür, şereftir, namustur, hayattır, aşktır, muhabbettir, mukaddesattır, göklerde süzülen bir kartaldır, uğrunda ölünmeye değer varlığımızdır, şanlı tarihin özüdür, dosta gurur, düşmana korkudur. Bize yol gösteren ışıktır.

  Bu millet üç kıtada at sürdü ve cihan devleti olan Osmanlı'yı dünyaya egemen kıldı. Bünyesinde onlarca ırkı, barış ve huzur içerisinde barındırdı. Bizlere çok zengin bir medeniyet mirası bıraktılar. Bizler de Türkiye olarak onların bıraktığı emaneti hakkıyla muhafaza edeceğiz. Vatanımızın sınırlarını gerekirse bir kez daha kanla çizmeye hazırız. Topraklarımızda gözü olanların bunu böyle bilmesi gerekir. Bu millet ölmedi, şanla şerefle yaşıyor. Bu bayrak ilelebet gönderde dalgalanacaktır. Hiçbir güç onu yücelerden indiremez. Çünkü yedisinden yetmişine kadar Türk milleti olarak gece gün nöbetteyiz. Sözlerimi Mithat Cemal Kuntay'ın şu anlamlı dizeleriyle noktalamak istiyorum:

  "Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır.
  Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır."

  M.NİHAT MALKOÇ 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kayıtsız Üye

  Helal cok guzel olmus


 5. :d:d

  kKnk süper ya gerçekten harika


 6. Kayıtsız Üye

  güzel olmuş elinize sağlık


 7. Kayıtsız Üye

  çok güzel olmuş güzel yazılmış helal olsun


 8. Kayıtsız Üye

  ödevimi buradan yaptım çok teşekkürler ve sonucunda 100 tam puan aldım ( Çok sağolun )


 9. Kayıtsız Üye

  vallaha halikasını süper olmuş vallaha


 10. enes

  çok güzel olmuş tşekürler


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş