Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Fidan dikmenin önemi nedir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Fidan dikmenin geleceğimiz için önemi nedir Fidan dikmenin önemi Fidan dikmenin toplumsal yararı Fidan dikmenin
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 12      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Fidan dikmenin önemi nedir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  FİDAN DİKMENİN ÖNEMİ NEDİR, NİÇİN FİDAN DİKMELİYİZ?


  Yaşıyoruz. Yaşamak için çaba sarfediyoruz. Çalışıyoruz, emeğimizin karşılığını alarak, hayatımızı sürdürebilmek için gerekli olan ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Oksijen de hayati fonksiyonlarımızdan bir tanesi olan solunum sistemimiz için en önemli gereksinim olarak hayatımızda yer almaktadır. Fakat oksijen ihtiyacımızı karşılamak için çalışmamıza gerek yoktur. Çünkü atmosferde mevcuttur. Hemde hepimize yetecek kadar. En azından bugünkü yeterliliği gerçekliğini korumaktadır. Peki ya yarın ? Yarınlar ?

  İnsanoğlu bu dünyaya geldiği ilk andan itibaren kendini yaşam mücadelesi içinde bulmuştur. Yeme, içme, barınma ihtiyaçları için çalışmış, uğraşmış, aramış kısaca mücadele etmiştir. Doğadaki muhteşem döngü mikroorganizmaları, bitkileri, hayvanları ve insanları içine alarak bu yüzyıla kadar bozulmadan devam etmiştir. İnsanoğlu zaman içerisinde bir arada yaşamanın gerektirdiği iş bölümünden faydalanmış ve herkes bir ucundan tutarak bu dünyada yaşamak için her fert bir meslek edinmiştir. Kimimiz ekmek yapmış, kimimiz yol yapmış

  Kimimiz evlere kadar su getirmiştir. Peki ya nefes alışımız. Kim bize oksijen üretmiştir ? İşte burada insanoğlunun bi rolü yoktur. Oksijen doğanın eşsiz varlığı olan yeşilin, en çok da ağaçların bize armağanıdır. Yaşama armağanıdır.

  Ormanlarımız üstüne düşen görevi yerine getire dursun, birazda insanların ormanlara verdiği zararlardan bahsedelim. Her sene artış gösteren orman yangınları canlılığın geleceğini tehlikeye sokmaktadır. Gözlerimizin önünde yok olup giden hektarlarca alan geride bıraktığı kül ve karbondioksit gazı ile dünyamızı olumsuzluklara sürüklemektedir. Kül olan ağaçlarımızın yerine fidanlar dikilmediği sürece atmosferdeki oksijen oranının düşüşü şimdilik farkedilmese de ya da farkedilse ama sorun yaratacak bi düşüş olmasa da ileride ciddi bir eksiklik oluşturabilecektir.

  Günümüz koşullarını yaşamanın yanı sıra gelecekte de bu imkânlara sahip olabilmenin eksikliğini yaşamamak için bilinçli olmak, bilinçli davaranmak, bilinçli iş yapmak gereklidir. Biraz hafızalarımızı yoklayacak olursak, bundan çok değil sadece birkaç sene evvel su sıkıntısı yaşanmıyordu. Tamam, su sıkıntısı yaşamamızın birçok nedeni var ama israf ettiğimiz suyun kıymetini yeni anladığımızdan da hiç şüphemiz yok öyle değil mi ? Berrak suların coşku dolu şırıl şırıl sesleriyle akan akarsularımız, nehirlerimiz, şelalelerimiz artık birer kurumaya başlıyor. Peki ya sebep ? Çeşmelerimizin açık kalması mı yoksa nasıl olsa sudan bol ne var dediğimiz zamanlarda arabalarımızı bol bol yıkamamız mı ? Gözümüz doysun diye parklarda yapılan süs havuzlarından mı bahsetsek yoksa yoksa çimlerimiz güzel büyüsün diye hortumları takıp saatlerce açık kalarak yapılan yanlış sulama yöntemlerinden mi? Anlaşılan bu konuda pek de tedbir aldığımız söylenemez. İşte örnek gözlerimizin önünde, hayatımızın içinde, bizzat biz yaşıyoruz.

  Şimdi düşünelim ormanlarımızın azalışını, her sene artan ivmeyle yok olan ağaçlarımızın kül oluşunu. İhmalkârlığın, bilinçsizliğin, kasıt içeren sebeplerin neden olduğu bu karanlık hektarlarca alanın ne olacağını düşünelim. Düşünmekle kalmayıp harekete geçelim. Yanan ormanlarımızın eksikliğini hissetmemek için tohumdan filiz, filizden fidan yetiştirelim. Fidan dikmeyi hobi haline getirelim. Çocuklarımızı ağaç sevgisini aşılayalım. Okullarımızda fidan dikim günleri düzenleyelim. Pikniğe giden her vatandaşın geçirdiği günün neşesi diktiği fidanla can bulsun. Site çevrelerinde yapılan ağaçlandırmalarla güzel manzaralar oluşturulsun, hem böylelikle egzos kokusundan çok, bol oksijenli mis gibi hava alma imkânı da doğmuş olur.

  Benim hiç zamanım yok gidip fidan dikemem mi diyosunuz. Bence yanılıyosunuz çünkü balkonunuzda durabilecek 3 4 adet filizin hiçkimseye zararı olmaz, zamanınızıda almaz. Siz yeterki isteyin. Bu dünyada dikeceğininiz bir fidan gelecekte çocuğunuzun, torununuzun hayatı olacaktır.

  Gün güneşin doğduğu andan itibaren başlar güneşin batımına kadar sürer. Her günün yemyeşil ağaçların ardından başlaması, yine yemyeşil ağaçların ardında son bulması dileğiyle yemyeşil bir dünya için elele sevgiyle haydi fidan dikimine.. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş