Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

özgüvenle ilgili kompozisyon , özgüven hakkında kompozisyon yazarmısınız Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Çocuğunuzun Özgüven Duygusunu Arttırın, Çocuklarda Özgüven Duygusu, Çocuklara Nasıl Davran Yangından Korunma
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 75      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar
 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Özgüven; bireyin kendisi ile ilgili olumlu düşüncelere sahip olması, yeterli ve değerli olduğunu düşünmesi, kendisini tanıması ve olduğu gibi kabul etmesi anlamına gelmektedir.

  Birey kendi ayakları üzerinde durabildiğini, üstüne düşen sorumlulukları yerine getirebildiğini, davranışlarının sonuçlarını kabul edip yaşabildiğini fark ettiğinde kendine olan güveni de tam demektir. Her bireyin kendini artı ve eksileriyle tanıması, kabul etmesi, becerilerinin ve ihtiyaçlarının farkında olabilmesi kendine güveni oluşturmada önemlidir.

  Sürekli olarak eleştirilen ya da korumacı bir tutumla yetiştirilen çocukların yeterlilik duygusunu geliştirmeleri zorlaşmaktadır. Çünkü ya hiçbir yaptıkları yeterince iyi değildir (eleştirel ve baskıcı tutum) ya da hiçbir şeyi tek başlarına denemeye fırsatları olmamıştır(korumacı tutum), dolayısıyla neyi- nasıl ve ne kadar iyi yapacaklarını bilemezler.

  Özgüven sahibi olmak her şeyi mükemmel ve dörtdörtlük yapmak, her konuda başarılı olmak anlamına gelmez. Tam tersine hayatta her zaman her şey yolunda gitmeye bilir, herkesin artı ve eksi yönleri olabilir ama birey bu özelliklerinin farkında olup kendisini olduğu gibi kabul edebilir (ve kabul edilebildiğini hissederse) o zaman kendine güvenen bir birey olur. Çünkü önemli olan olaylar değil kişinin kendisidir. En iyi şarkıyı söyleyen o olmayabilir ama bu onu diğerlerinden daha değersiz yapmaz. İşte özgüvene sahip olmak sadece yaptıklarımızın değil kişiliğimizin değerli olduğuna inanabilmektir.’der 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  (Özgüven hakkında kompozisyon)

  Özgüven sözcüğü ''öz'' ve ''güven'' kelimelerinin birleşmesi ile oluşmuştur. ''Öz'' kelimesi ''kendi, kendisi'' anlamına gelmektedir. ''Güven'' ise; inanmak, yapabileceğine, başarabileceğine kanaat getirmek demektir. Bu durumda, özgüven sözcüğünü, insanın kendine güvenmesi, yapabileceğine inanması şeklinde tanımlayabiliriz.

  Geçmişten bugüne kadar iyi işler başarmış tüm insanlar; öncelikle özgüvenleri sayesinde başarıya ulaşmışlardır; yani başladıkları işleri olumlu bir şekilde sonuçlandıracaklarına inanmış ve bu doğrultuda engel tanımadan yollarına devam etmişlerdir. Özgüven sahibi insanlar, başarısızlık duygusuna asla kapılmazlar. Denedikleri bir işte başarısız olduklarında hemen pes etmezler. Bunun aksine daha fazla güçlenerek uğraşlarını vermeye devam ederler. Özgüven sahibi olmayan insanlar ise, en ufak bir engelle karşılaştıklarında, başaramayacaklarına inanır, başladıkları işi yarım bırakırlar.

  Burada yine Atatürk'ün ''Zafer; zafer benimdir, diyebilenindir!'' sözünü hatırlatmak durumundayız. Atatürk'ün de dediği gibi insanlar önce kendine güvenmeli, ''Ben bu işi başarabileceğim!'' diyebilmelidir. Aksi takdire başarıya ulaşmak zor hatta imkansız olabilecek. Kişiler sahip oldukları güçlerin farkına varmalı, kendilerine bahşedilen o muntazam beynin genişliğini ve gücünü bilmelidir.

  Tüm bunların ışığında şunları söyleyebiliriz. Bireyler öncelikle kendilerine güvenmeli; yani özgüven sahibi olmalıdır. İşte o zaman, insanoğlunun önünde durabilecek engel kalmayacaktır ve zor olarak görünen her işte başarıya ulaşılacaktır.
  ''özgüven ile ilgili kompozisyon, özgüven hakkında kompozisyon, özgüven konulu kompozisyon''


 5. Misafir Üye

  Özgüven Hakkında Kısa Yazı, Özgüven İle İlgili Kompozisyon

  Özgüven kişinin kendisine olan güveni ve bir işi başarabileceğine olan inancı demektir. Özgüveni yerinde olan kişiler hayatta her zaman başarıyı yakalar ve karşısına çıkan zorluklar karşısında hiçbir zaman pes atmaz.

  Özgüven sahibi olan kişiler kendilerine olan saygıları ve güvenleri ile toplumda karşılarına çıkan olaylarda ön plana çıkarlar ve çekinmeden sorumlulukları üzerlerine alabilirler. Özgüveni olmayan kişiler ise çekingendir ve hiçbir işte başarılı olabileceklerine inanmazlar. Başaramayacağını düşünen insan dolaylı olarak hiçbir şeyi başaramaz. Bu nedenle özgüven insan için çok önemli bir kavramdır.

  Kişi özgüven sahibi olabilmek için çocukluktan itibaren ailesi tarafından bu yönde eğitilmelidir. Başarılı olan çocuk her zaman ödüllendirilmeli ve başarısız olan çocuk asla eleştirilmemelidir. Başaramayacağını düşünen kişi hiçbir zaman başaramaz. Bu nedenle kendine güvenmek başarı için çok önemli bir etkendir.


 6. Misafir Üye

  Çok teşekkür ederim.Çok işime yaradı.👍👍👍👍👍


 7. Misafir Üye

  Benimde işime yaradı ama giriş gelisme sonucu ayırt ettiklerini sanmıyorum kendim zaten bütün siteleri gezip 1-2 cümle aldım ama yinede işime yaradı Atasözleri felan çok işime yarıyor:-(-:-D


 8. Misafir Üye

  Isıme yaradı sayılabılır, bı komposızyon yarısması var onun ıcın bıraz baktm


 9. Misafir Üye

  bence en iyi site burası ve teşekkürler...


 10. Misafir Üye

  Bence çok güzel bir site çok işime yaradı.Teşekkürler


 11. rey2525

  sınavda 20 puanlık soru bundan


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş