Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

sıvı ve gazların basıncı iletme özelliklerinin teknolojideki kullanım alanları nerelerdir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Sıvı gazın basıncı iletme özelliklerinin teknolojideki kullanım alanları sıvı ve
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 35      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Exclamation sıvı ve gazların basıncı iletme özelliklerinin teknolojideki kullanım alanları nerelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Sıvıların basıncı iletme özelliğinden yararlanılarak günlük hayatta kullanılan pek çok araç yapılmıştır.

  Araçlar;
  *Yıkama yağlama sistemlerinde arabaların kaldırılmaları
  *hidrolik frenler
  *emme – basma tulumbaları.
  *Bazı bitkilerin ve meyvelerin yağını ve suyunu çıkarmada kullanılan sıkıcı araçlar
  *su cendereleri
  Pascal Prensibi
  Bilim insanı Bleyz Pascal kapalı bir kapta sıvıya uygulanan basıncın bu sıvının her yönüne uygulandığını söylemiştir. Paskal(pascal) prensibi olarak anılan bu etkiden yararlanarak pek çok makine yapılmıştır. Tulumbalar Hidrolik frenler vinçler itfaiye merdivenleri gibi makineler sıvı basıncıyla çalışmaktadır.

  kaldirma-kuvveti-2.jpg

  yukarıdaki resim otomobil tamirhanelerinde araçları kaldırmak için uygulanan bir yöntemi gösteriyor. Pascal Prensibine göre çalışan bu kaldıraçta küçük pistondan uygulanan kuvvet (Fa) sıvıya iletilmektesıvı da bu basıncı doğrudan diğer pistona ileterek arabanın havaya kalkmasını sağlamaktadır.

  Basınç Sıvı İlişkisi

  Hangi amaçla olursa olsun su sıkıştırılamaz. Bu yüzden su yüzeyine dışardan uygulanan bir basınç suyun içinde her yöne doğru eşit olarak nakledilir. Bu işlem hidrolik kaldırma prensibi veya Pascal prensibi olarak bilinir. Vücut dokularının hepsinin büyük kısmı sudan ibaret olduğu için dalgıca uygulanan basınç bütün dokulara doğrudan doğruya ve eşit olarak tüm doğrultularda dağılır. Bu basınç hiç bir zaman vücudumuzdaki tek bir noktayı direk olarak etkilemez. Sıvılar sıkıştırılamaması insan vücudunun çok büyük derinliklerde dahi basınca dayanıklı olmasını sağlar. Vücudumuzda çeşitli hava boşlukları vardır. Derinlere inildikçe duyulan rahatsızlık suyun bu hava boşluklarına yapmış olduğu basınçtan dolayıdır. Aşağıya doğru inildikçe artan su miktarı ile basınç da artar. Bu artış her 1 metrede 76mmHg’dir. Tatlı su daha az yoğun olduğu için bu basınç artışı daha azdır. Bu değerler sabittir derinlik artışından etkilenmezler.

  sývý ve gazlarýn basýncý iletme özelliklerinin teknolojideki kullaným alanlarý nerelerdir-su-dibindeki-basinc.jpgResmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: su-dibindeki-basinc.jpg
Görüntüleme: 6323
Büyüklüğü: 34.8 KB (Kilobyte)

  Suyun altında tek basınç kaynağı suyun uyguladığı basınç değildir. Buna ek olarak su yüzeyine atmosferin uyguladığı basınç da vardır. Bu yüzden herhangi bir derinlikteki basınç 0 derinlikteki suyun uyguladığı basınç ile su yüzeyine uygulanan atmosfer basıncının toplanması ile bulunur. Örneğin; 30 metrede bize uygulanan basınç ne olur?
  30 metrede suyun oluşturduğu basınç 3 atmosferdir.Buna yüzeydeki 1 atmosfer basıncı eklersek 4 atmosfer buluruz. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş