Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Tütün ve sigarada bulunan zararlı maddeler nelerdir? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Çevremizde bulunan maddeler nelerdir Vücudumuzdaki Zararlı Maddeler Nelerdir? Ne Gibi Zararları Vardır? Vücudumuzdaki
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Tütün ve sigarada bulunan zararlı maddeler nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Sigaranın İçinde Bulunan Maddeler, Sigaranın Zararları

  Sigara ve sigara dumanı çok miktarda ve değişik özel-likte zararlı madde içermektedir. Yapılan araştırmalar siga-ra dumanında 4000'den fazla zararlı madde bulunduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu maddelerin büyük bir kısmı kanser yapıcı özelliktedir.

  Sigara dumanı tütün bitkisi yapraklarının tam yanmaması sonucu oluşur. Sigara dumanının içerdiği maddeler gaz veya tanecik halinde bulunmaktadır. Sigaranın ağız kısmında içe çekilme sırasında oluşan duman "Ana Du-man" olarak tanımlanır. Yanan sigaranın ucundan ve ağız kısmından kendiliğinden çıkan duman ise "Yan Duman" olarak tanımlanmaktadır.

  Sigara dumanının ihtiva ettiği maddeler çeşitli faktör-ler tarafından etkilenir. Tütünün tipi, yanma sıcaklığı, siga-ranın uzunluğu, sigara kağıdının özellikleri (gözenekli ya-pıda olup olmaması gibi), filtre ve tütüne ilave edilen katki maddeleri bunların başlıcalarıdır. Sigaranın ucunda sı-caklık 900 °C'ye yükselir. Ağız kısmında ise 30 cC'dir. Bu ısı nedeniyle tütün yaprağında bulunan maddeler değişime uğrar ve bir çok yeni madde oluşur. Ana dumanın % 92-95'i gaz halindeki değişik maddelerden oluşur. Yapılan araştırmalar yaklaşık olarak bir nefes çekimi sigara duma-nında 300 milyon ile 3.5 milyar tanecik bulunduğunu or-taya koymuştur. Günde bir paket sigara içen bir insanın yılda 70.000 kez içe çekme yaptığı düşünülürse, sigara içenlerin maruz kaldığı zararlı madde miktarı anlaşılmış olur. Bu nedenle uzun süre değişik ve fazla miktarda zarar-lı maddeye maruz kalan sigara tiryakilerinde çok fazla hastalık ortaya çıkması da şaşırtıcı olmamalıdır.

  Nikotin sigara dumanında tanecik halinde bulunan ve bağımlılığa yol açan ana maddedir. Sinir sistemi üzerinde belirgin bir etkisi vardır. Sinir sistemini etkileyerek kalb ve damarların çalışmasını bozar. Nikotine maruziyet sonucu kan basıncı ve nabız hızında artış ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle kalb daha fazla kasılmakta ve kalbin oksijen ihti-yacı artmaktadır. Ayrıca nikotin damarlarda kasılmaya da neden olmaktadır. Nikotine maruziyet sonucu kan şeker ve yağ düzeylerinde de artış olmaktadır.

  Karbonmonoksit, sigara dumanında gaz halinde bulu-nan zararlı maddelerin en önemlisidir. Tütünün tam yan-maması sonucu ortaya çıkar. Sigara dumanının % 2-6'sı karbonmonoksitten oluşmuştur. Sigara içenlerin kanında-ki karbonmonoksit düzeyi sigara içmeyenlere göre 2-15 kat daha fazladır. Karbonmonoksit hücrelerin kandaki ok-sijeni kullanmasına engel olur.

  Sigaranın İçindekiler


  Sigarada Bulunan Zararlı Maddeler, Sigara Dumanı İçindeki Maddeler

  Sigarada Bulunan Maddeler; Tanecik Halinde Bulunanlar


  Aromatik hidrokarbonlar - Kanser Yapıcı
  Nikotin – Sinir Sistemini Uyarıcı
  Fenol - Kanser Yapıcı
  Krezol - Kanser Yapıcı
  Beta-Naftilamin - Kanser Yapıcı
  N-Nitrozonornikotin - Kanser Yapıcı
  Benzopiren - Kanser Yapıcı
  Metaller - Kanser Yapıcı
  (Nikel, Arsenik, Polonium 201) - Kanser Yapıcı
  İndol - Kanser Yapıcı
  Karbazol - Kanser Yapıcı
  Kateşol - Kanser Yapıcı

  Sigara Dumanındaki Gazlar (Sigara Zararlarıyla İlgili)


  Karbon Monoksit – Oksijen Kullanımını Engeller
  Hidrosiyanik asit - Silia Hareketleri Durdurur
  Asetaldehid - Silia Hareketleri Durdurur
  Akrolein - Silia Hareketleri Durdurur
  Amonyak - Silia Hareketleri Durdurur
  Formaldehid - Silia Hareketleri Durdurur
  Nitrojen oksitler – Silia Hareketleri Durdurur
  Nitrozaminler – Kanser Yapıcı
  Hidrazin – Kanser Yapıcı
  Vinil klorür – Kanser Yapıcı


  (Silia; Solunum Yollarlını Döşeyen Hücrelerin Uzantıları Olan Titrek Tüyler)

  Bu durum vücuttaki tüm organların çalışmasını kötü yönde etkiler. Kötü yönde etkilenen organlardan en önem-lisi beyindir.

  Sigara dumanında ayrıca çok fazla miktarda kanser yapıcı madde bulunmaktadır. Polisiklik aromatik hidrokar-bonlar, aromatik aminler ve nitrozaminler kanser yapıcı maddelerin başlıcalarıdır. Bu maddelerin çeşitli deney hayvanlarında değişik organ kanserlerine yol açtığı sap-tanmıştır.

  Bunlara ilaveten sigara dumanında solunum yollarını tahriş eden ve solunum yollarını döşeyen epitel hücreleri-nin uzantıları olan titrek tüylerin (silia) işlevini bozan pek çok madde bulunmaktadır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş