Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Genç lere emanet edilen cumhuriyet konulu kompozisyon örneği lazım Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti'ni Neden Gençlere Emanet Etmiştir Cumhuriyet Yönetimini Anlatan Kompozisyon

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Gençlere emanet edilen cumhuriyet kompozisyon

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Cumhuriyet bayramı ile ilgili kompozisyon

  Atatürk yurdumuzdan düşmanları kovduktan sonra padişahlığı kaldırmış onun yerine 29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti’ni ilan etmiştir.

  Bu yüzden her yıl 29 Ekim’de ülkemizde dış temsilciliklerimizde ve “yavru vatan” Kıbrıs’ta Cumhuriyet Bayramı kutlamaları yapılır.

  Ben annem babam ve kardeşimle bir Cumhuriyet Bayramı tatilinde Kıbrıs’a gittik. Girne’de Cumhuriyet Bayramı töreni izledik. Atatürk anıtının bulunduğu meydanda kimseler yoktu. Sadece askerler polisler ve biz dört kişi vardık. İçimden dedim ki: Burada yaşayanların Cumhuriyet

  Bayramı’ndan haberleri yok galiba!

  Ama bizim esas vatanımızda Cumhuriyet Bayramları çok coşkulu kutlanır. Okullarda kent meydanlarında stadyumlarda gündüz törenler yapılır geceleri de fener alayları düzenlenir.

  Bu törenlerde anlatılanlara göre Cumhuriyetimizin çok sağlam temeller üzerine kurulmuştur.

  Asla yıkılmazdır.

  Bir de Atatürk Cumhuriyet’i gençlere emanet etmiştir.

  Ama benim bu konuda kafamda soru işaretleri var.

  Babam anlatmıştı onun çocukluğunda Cumhuriyete sahip çıkıyoruz diyen hatta Samsun’dan Ankara’ya kadar Türk bayraklarıyla yürüyen gençleri bu yaptıkları nedeniyle idam etmişler.

  O zaman Atatürk’ün sözlerini unutmuşlar mı bilmiyorum.

  Cumhuriyetimiz için yapılan konuşmalarda her zaman “genç cumhuriyetimiz” deniliyor. Benim dedem de Cumhuriyetin ilan edildiği yıl 1923’te doğmuş ama herkes dedeme “ihtiyarladı artık” diyor. Cumhuriyeti çok seven annem bile bu düşüncede…

  Cumhuriyet genç ise onunla yaşıt olan benim dedem niçin yaşlı? Eğer dedem gerçekten ihtiyarsa o zaman Cumhuriyet’in genç olduğuna nasıl inanacağım?

  Bir de Cumhuriyetimizin “yıkılmazlığı” konusunda kafam çok karışık.

  İki üç sene önce bizim sınıftan Eylem’in lisede okuyan abisi Ulaş okulun arka sokağındaki bir duvara arkadaşlarıyla birlikte “Bağımsız Türkiye” yazmış. Ulaş abi ve arkadaşları “devleti yıkmak” suçundan hapishaneye atıldılar.

  Duvara yazılan bir cümle yazıyla kocaman Cumhuriyet nasıl yıkılabilir? Eğer sahiden yıkılırsa o zaman bu Cumhuriyet denildiği kadar “güçlü ve yıkılmaz” olabilir mi?

  Bir de Cumhuriyet’in bize en büyük armağanı olan demokrasi konusu var. Cumhuriyet faydalarını anlatanlar “demokrasi cumhuriyeti öldürüyor” diyorlar. Demokrasi Cumhuriyet’i öldürüyorsa halkın kendi kendisini yönetmesi olan demokrasiyi biz ne yapacağız?

  Cumhuriyet’in yaşaması için demokrasiyi mi öldüreceğiz.
  Eğer demokrasiyi öldürürsek Atatürk’e huzuruna hangi yüzle çıkacağız? 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş