Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Demokrasi terimleri , Demokrasiyle ilgili terimler , Demokrasi hakkında terimler lazım bana Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Spor ve spor etkinlikleriyle ilgili terimler Demokrasi ile
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Demokrasi ile ilgili terimler

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  DEMOKRASİ Nedir?
  Bir tür idare sistemi olan demokrasi, halkın egemenliği temeline dayanan yönetim biçimi, el erki anlamına gelmektedir. Demokrasi, bir ülke halkının ekseriyetle temsil edilmesi; siyasî eşitlik ve hürriyet içinde halkın ekseriyetini yönetimde söz sahibi kılma esasına dayanır. Demokrasinin saf ve ciddi şekli, kuvvet ve yetkinin, siyasi hürriyet ve eşitlik esasları içinde oluşmuş bir çoğunluğun elinde bulunduğu yönetim biçimidir. Demokrasinin mantığı sınıf gerçekliğini inkâr etmemekle birlikte, sınıf imtiyazını kesinlikle reddeder.

  Kur'ân ve sünnette, yönetici ve yönetilenleri de kapsayacak tarzda beşerî ilişkilerin genel dinî ve ahlâkî çerçevesine temas edilmiş olmakla birlikte toplumların yönetim biçimini, bunun ayrıntısını, tarz ve yöntemini belirleme işi toplumsal tercihe bırakılmıştır.

  İslâm geleneğinde yönetim model ve şeklinin belirlenmesinde, zamanın imkân ve şartları çerçevesinde, bazı milletlerin birikimlerinden de yararlanan Müslüman toplumların bilgi, kültür ve tecrübe birikimleri rol oynamıştır. Dinin bu konudaki katkı, biçimden çok muhteva yönüyle olmuştur. Bu nedenle İslâm tarihinde, yöneticilerin Müslümanlığı kavrayışlarındaki derinliğe ve kamuoyunun dinî hassasiyetine bağlı olarak çok iyi yönetim örneklerine rastlanılmıştır. Bu itibarla Müslüman toplumların siyasî tarihini, çeşitli dönemlerde sergiledikleri siyaset anlayışlarını İslâm'ın siyasî teorisi olarak nitelendirmek doğru olmaz.

  Demokrasi - Tarih Terimleri Sözlüğü

  Halkın egemenliğine dayanan
  yönetim şekli 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş