Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Demokrasi üstünlüğü ne demektir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Demokrasi Nedir, Demokrasi Ne Demek Demokrasi Ne Demek Demokrasi üstünlüğü nedir İnsan Hakları Ve Demokrasi
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Demokrasi Üstünlüğü Ne Demek

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Hukukun Üstünlüğü ve Demokrasi

  TBMM’de yemin krizinden sonra Ana muhalefet Partisi Başkanı Kılıçdaroğlu Habertürk’de Teke tek programına katılmış partisinin neden böyle bir karar aldığı hk. Fatih Altaylıya bilgiler vermişti. Geçtiğimiz günlerde de Yunanistan’da ki Sosyalist enternasyonal toplantısında da benzeri ifadeler kullanması bizleri bu yazıyı yazmaya sevk etti.

  Her kelimesinin başında Hukukun üstünlüğünü ve Demokrasiden bahseden CHP lideri umduğunu Sosyalist Enternasyonal toplantısında da bulamadı. Kılıçdaroğlu’nun ‘’Teke Tek’’ de söylediği gibi konuyu dış basına ve dış dünya ya aksettirme gayretleri şimdilik fiyasko ile sonuçlanmıştır. Çünkü Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup Başkanı Martin Schulz, CHP'nin kararını eleştirerek, "Parlamenter sistemin çalışması demokratik ülkeler için çok önemlidir. Sosyalist Enternasyonal de zaten bu işe çok önem veriyor." demesi CHP’yi aldığı kararda diğer S.E ‘den izole etti. Ayrıca CHP Meclisi neden boykot ettiğine ilişkin mektubunu 17 uluslararası kuruluşa iletti. Şu an için Kılıçdaroğlu umduğu desteği almış değil.

  Gel gelelim Demokrasi ve Hukukun Üstünlüğü ibarelerine.

  Demokrasi nedir? Kaçımız tam olarak ne olduğu biliriz. Basmakalıp cümleler siyaset yapanlar bilirler mi? Demokrasi; Kökü itibariyle “Dimokratia’’ Yunancadan türemiş bir kelimedir. Fakat Türkçe’ye demokrasi Fransızcadan “democratie’’ den geçmiştir. Anlam itibariyle demokrasi, halkın kendini yönetmesi anlamına gelen bir siyasi yönetim biçimidir. Ne vardır bu demokrasi de? Demokrasinin muhteviyatına baktığımızda, Temsil edilme, çoğunluğun yönetimi, partiler arası yarışma, azınlık haklarına saygı gibi konular mevcuttur. Kısacası demokrasi ‘’eşitlik’’ ilkesine dayalı yaşam biçimidir. Demokrasi şu an için tek bir tipten oluşmamaktadır. İki çeşit demokrasi vardır. 1. Doğrudan Demokrasi 2. Anayasal demokrasidir.

  Şimdi de sıra Hukukun üstünlüğüne geldi… Nedir bu hukukun üstünlüğü? Devlet içinde ki tüm mekanizmaların tespit edilmiş kanun ve nizam içinde işleyeceği anlamına gelmektedir. Her devlet kurumunun görevi anayasanın belirttiği şekilde işler ya da işletilir. Bu kurum ya da kuruluşlar da bulunan kişi ya da kişilerin bu görevlerini delme hakları da yoktur. Hukuk hiyerarşide en üsttedir.

  CHP kısacası sonu belli olmayan bir yola girmiş durumda. Tabi bu sözümden bana darılanlar olacak ama olsun ne ise o! Bu kanaate varmamın en önemli delili, “Balbay ve Haberal’ın tahliyesi olmadan yemin etmeyeceğiz” demeleridir. Kılıçdaroğlu’nun Fatih Altaylının programında verdiği bilgilerin tutarsız oluşu beni bu karara sevk etti. Her seferinde adaletin kararına saygılı olmasını zikir edenler, bugün ne oldu da bu kararı eleştiriyor. Gereğinin yapılmasını iktidar partisine yüklüyorlar. “Hukukun üstünlüğü’’ kelimesini savunuyoruz diyenler ne oldu da bu üstünlüğün yerine başkalarını getirtmeye çalışıyorlar… Yasamanın, yargıdan bağımsız çalışmasını savunanlarda bunlar değil miydi? CHP bu kararı alırken hiç teşkilattakilere sormuş mudur?

  Kılıçdaroğlu ne diyor? Bu eylemimizi tahliyeler olana kadar devam ettireceğiz. Çıkış yolunu da Başbakan olarak gösterdi. Başbakan Erdoğan’ın çıkışı pek etkili oldu. “Meclise katılmazlarsa katılmasınlar” dedi. Şimdi ne olacak. CHP, 4 yıl boyunca meclis dışında mı kalacak. Yasama faaliyetlerine nasıl katılacaklar? Gerçekten herkes bir muallakta! Kılıçdaroğlu bir şeyler yapmaya çalıştı ama eline yüzüne bulaştırdı. Sonuçta iktidar partisinden istenen yasa değişikliği Abdullah Öcalan’ın da faydalanma riskini de beraberinde getirebilir. Bu eylemlerle, Ergenekon ve Terör örgütü etkisini mecliste daha da arttıracağa benziyor. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş