Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Atatürk ve halk bilimi örnekleri hakkında billgi verirmisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Dünyaca ünlü türk halk bilimi örnekleri Dünyaca ünlü türk halk bilimi örnekleri
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 88      

 1. prenses
  Sponsorlu Bağlantılar


  Atatürk ve halk bilimi örnekleri

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  ATATÜRK VE TÜRK HALK BİLİMİ

  Halk bilimi, bir milletin halkının öz kültürüdür. Türkiye’de halk bilimi çalışmaları ciddi anlamda Cumhuriyet’in kuruluşuyla başlamıştır. Gerçi, Cumhuriyet’ten önce bu konuda çalışmalar olmuştur ama sadece kaynaklar ortaya konmuştur. Ancak, bu çalışmalar bilinçli olarak yapılan çalışmalar değildir. Biz bu kaynaklardan, halk bilimi için yaptığımız genellemelerde, değerlendirmelerde çok yararlanıyoruz.

  Yüce Atatürk, millî kültürün önemini görmüş, bu konuda büyük çalışmalar başlatmıştır. Ankara Konservatuarının yurt içinde yaptığı derleme çalışmaları, 1928’de kurulan Türk Halkbilgisi Tetkik Cemiyetinin derlemeleri ve dergi yayınları, Türk Dil Kurumu ile Türk Tarih Kurumunun yaptıkları derleme ve araştırma çalışmaları, yayınlar, Türk halkbilimi ile ilgili ciddi ve güzel çalışmalardır.

  Atatürk, millî kültüre, daha doğrusu millî kültüre kaynaklık eden halk kültürüne hayran bir liderdi. Pek çok konuşmalarında bu konuları dile getiriyordu. “Bizim hakiki musikimiz Anadolu halkından işitilebilir.” sözü ile Anadolu halkının müziğinin, gerçek bir müzik olduğunu ifade etmektedir. Ne yazık ki, Türk halk müziğinin yeterince dinlenebilir bir duruma gelmemesinden de üzüntü duyduğu bir gerçektir. “Bizim musikimiz de bütün dünyada hürmetle dinlenecek hâlde olmalıdır.” derken bu gerçeği tespit ediyordu.

  “Türk musikisi” sözünü Atatürk “Türk Halk Müziği” anlamında kullanmaktadır. Çünkü, o bir tek halkın varlığını kabul ediyordu. O da Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan; inanışı, ırkı, cinsiyeti, dili ne olursa olsun, Türk halkıdır. “Türk Musikisi şüphesiz yüksek bir medeniyetin müsikisidir.” derken, Anadolu halkının yüksek bir uygarlık mirasçısı olduğunu söylüyordu. “Bu musikiyi bütün dünyanın anlaması lazımdır. Fakat onu bütün dünyaya anlatabilmek için milletçe bugünkü medeni dünyanın seviyesine yükselmemiz lazımdır.” sözleri Türk halk müziğinin yücelmesini dünya uygarlığının düzeyine gelmemizle mümkün olacağını söylüyor. İşte size bir hedef: “Türk musikisini milletlerarası bir sanat haline getirelim.” Gerçekten Türk musikisi, yani Türk halk müziği ciddi çalışmalar sonucunda milletlerarası bir düzeye gelebilir. Büyük Atatürk’ün hedefi her alanda daima, dünyayı geçmektir. Musikide de bu yapılmalıdır.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Atatürk Halk Bilimi ve Folklor

  - İnceleme ve araştırmalarımıza zemin olarak çoğu kez kendi yurdumuzu, kendi tarihimizi, kendi geleneklerimizi, kendi özelliklerimizi ve ihtiyaçlarımızı almalıyız. Bunu başarmak için de ülkemizde; yönetimin hangi kademesinde olursa olsun, her bireyin kendi kültür değerlerini yakından bilmesi ve tanıması gerekir.

  - Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli kültürdür.

  - Millî kültürün her çığırda açılarak yükselmesini Türk Cumhuriyetinin temel dileği olarak temin edeceğiz.(1932)

  - Musikîsiz hayat mevcut olmaz, müzik hayatın neşesi, ruhu sevinci ve her şeyidir.

  - Millî kültürümüzü çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkaracağız.

  - Millî kültürün her çığırda açılarak yükselmesini, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel dileği olarak temin edeceğiz.

  - Bizim hakiki musikimiz Anadolu halkında işitilebilir.

  - Efendiler! Yetişecek çocuklarınıza ve gençlerinize görecekleri tahsilin hududu ne olursa olsun en önce ve her şeyden önce Türkiye'nin istiklâline, kendi benliğine, millî geleneklerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek gereği öğretilmelidir. (16 Temmuz 1921)

  - Musikîsiz hayat mevcut olmaz, müzik hayatın neşesi, ruhu sevinci ve her şeyidir.

  - Bizim gerçek müziğimiz Anadolu halkında işitilebilir. (21-24 Mart 1930)

  - Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.

  - Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.(1959)

  - Her milletin kendine mahsus an'anesi, kendine mahsus adetleri, kendine göre millî hususiyetleri vardır. Hiçbir millet aynen diğer bir milletin mukallididi olmamalıdır. Çünkü böylelikle millet ne taklit ettiği milletin aynı olabilir, ne de kendi milliyeti dahilinde kalabilir. Bunun neticesi şüphesiz hüsrandır.

  - Aydınlarımız içinde çok iyi düşünenler vardır. Fakat genel olarak şu hatamız vardır ki, inceleme ve araştırmalarımıza zemin olarak çoğu kez kendi yurdumuzu, kendi tarihimizi, kendi geleneklerimizi, kendi özelliklerimizi ve ihtiyaçlarımızı almalıyız. Aydınlarımız belki bütün cihanı, bütün diğer milletleri tanır, fakat kendimizi bilmeyiz! (20 Mart 1920)

  - Zeybek dansı her toplumsal salonda, kadınla beraber oynanabilir ve oynanmalıdır.(İzmir Kız Öğretmen Okulu'ndaki konuşmasından (14 Ekim 1925)

  - Kültür dediğimiz zaman, bir insan toplumunun, devlet hayatında fikrî hayatında, iktisat hayatında yapabilecekleri şeylerin toplamını kastediyoruz ki, medeniyet de bundan başka bir şey değildir. (1929)

  - Kültür; okumak, anlamak, görebilmek, görebildiğinden anlam çıkarmak, uyanmak, düşünmek, zekayı eğitmektir. (1936)

  - Millî kültürün her çığırda açılarak yükselmesini Türk milletinin temel direği olarak kabul edeceğiz. (1932)

  - Türk milleti, ancak varlığını derin ve sağlam kültür sınırlarıyla çizdikten sonradır ki, onun yüksek kapasitesi ve fazileti milletler arasında tanınır. (1935)

  - Asıl uğraşmaya mecbur olduğumuz şey, yüksek kültürde yüksek faaliyette dünya birinciliğini tutmaktır. (1932)

  - Bir millî terbiye programından bahsederken, millî karakter ve tarihimizde mütenasip bir kültür kastediyoruz. (1924)

  - Dünyanın bize hürmet göstermesini istiyorsak evvela biz kendi benliğimize ve milletimize bu hürmeti hissen, fikren, fi'len bütün ef'al' ve harekatımızla gösterelim; bilelim ki, millî benliğini bulamayan milletler başka milletlerin şikârıdır.

  - Asla şüphem yoktur ki, Türklüğün unutulmuş büyük medenî niteliği ve büyük medenî kabiliyeti, bundan sonraki gelişmesi ile, geleceğin yüksek medeniyet ufkunda yeni bir güneş gibi doğacaktır.


 5. Kayıtsız Kullanıcı

  eh işte iyisiniz. ama her ödev açtığımda sizin siteniz gelior onun için başarılısınız benceee


 6. fatihsarı

  Evet ne yazsam bu sayfa çıkıyo arkadaşın dediği gibi ama bana soru ve cevap lazım ama yinede teşekkür ederim.


 7. frkn

  Çok teşekkür ederim ödeve lazımdı


 8. Kayıtsız Üye

  çooook güzell süper bir sitee


 9. Misafir Üye

  güzel ama daha kısası olsa iyi olurdu


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş