Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Ağustos ayının son haftasının ülkemizde neden zafer haftası olarak kutlanır Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın 30 ağustos neden zafer bayramı olarak kutlanır ülkemizde neden 30
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 65      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Ağustos Ayının Son Haftasının Ülkemizde Niçin Zafer Haftası Olarak Kutlanır

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  30 Ağustos Zafer Bayramı

  Zafer Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin[1] ulusal bayramıdır. Her yıl 30 Ağustos günü kutlanır. Zafer Bayramı,1922 yılında 26 Ağustos'ta başlayıp, 30 Ağustos'ta Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'ni (Büyük Taarruz) anmak için kutlanan bayramdır. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terketmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder.
  Zafer Bayramı, ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Denizli, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir'de kutlanmıştır. Resmî olarak Zafer Bayramı ilân edilmesi 1935 yılının Mayıs ayında olmuştur. Zafer Bayramı, tüm yurtta törenlerle kutlanır. Devlet erkânı ve birçok vatandaş,Ankara'da Anıtkabir'i, diğer illerde de anıt ve şehitlikleri ziyaret edip, Mustafa Kemal Atatürk'e, silâh arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarını sunar. Hemen hemen her yerleşim yerinde, askerî birlikler geçit törenlerine katılır. Ayrıca dış temsilciliklerde de çeşitli kutlamalar yapılır. 30 Ağustos günü, Türkiye'de resmî tatildir.
  Her yıl, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları bu tarihte mezun verir. Tüm subay ve astsubay rütbe değişiklikleri bu tarihte geçerli olur.

  Tarihi

  23 Ağustos - 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Savaşı'yla Yunan orduları gerilemek zorunda kaldı. Bu uzun zamandır Türk ordularının elde ettiği ilk başarıdır. TBMM tarafından Sakarya Savaşı'ndan sonra Mustafa Kemal'e mareşal ve gazi unvanları verildi. Tarihin bu dönüm noktasından sonra Yunan ordularının topraktan atılma kararı alınır. Sad planı adı verilen tarrruz planı ocak ve nisan aylarında iki kez ertelenir. Tarruzun hazırlıkları tam anlamıyla ağustos ayında tamamlanır. Batı cephesinin kuzeyindeki ve güney cephesindeki Türk birlikleri, büyük bir gizlilik içinde Kocatepe bölgesine kaydırıldı. İstanbul'daki cephane depolarından silah ve cephane gizlice Anadolu topraklarına getirtildi. İtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hâle getirilen toplar onarıldı. Yeni silahlar satın alındı. Orduya taarruz eğitimi yaptırıldı. Gazi Mustafa Kemal'in başkomutanlığını yaptığı Türk ordusu, 26 Ağustos 1922'de düşmana saldırdı. Birkaç saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi.30 Ağustos'ta düşman çember içine alındı. Sağ kalanlar esir alındı. Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis de vardı.
  Bu savaş, Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak adlandırıldı.

  Büyük Taarruz'un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir'e kadar takip edildi. 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden temizlenmiş oldu.

  kAYNAK:Vikipedi
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Büyük Taarruz 26 Ağustos 1922’de başlamış ve 30 Ağustos’ta zaferle sonuçlanmıştır. Bu sevinçli günü ebediyen yaşatmak için Atatürk, ordumuza armağan etmiştir.

  Kazanılan büyük zaferden dolayı her yıl 30 Ağustos’ta törenler yapılır; akrobat pilotlar uçuş gösterileri yapar, resmi geçitler düzenlenir.


 5. hurıseyma

  guzel bır sıte gercekten hos tavsıye edcem ama kısa olsaydı keske ne olurduu?=?


 6. Kayıtsız Üye

  o yeeeeeeeeeeeee çok güzel bir site


 7. Kayıtsız Üye

  Zafer Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin[1] ulusal bayramıdır Her yıl 30 Ağustos günü kutlanır Zafer Bayramı,1922 yılında 26 Ağustos'ta başlayıp, 30 Ağustos'ta Dumlupınar'da Mustafa Kemal'in başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'ni (Büyük Taarruz) anmak için kutlanan bayramdır İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terketmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder
  Zafer Bayramı, ilk defa 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Denizli, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir'de kutlanmıştır Resmî olarak Zafer Bayramı ilân edilmesi 1935 yılının Mayıs ayında olmuştur Zafer Bayramı, tüm yurtta törenlerle kutlanır Devlet erkânı ve birçok vatandaş,Ankara'da Anıtkabir'i, diğer illerde de anıt ve şehitlikleri ziyaret edip, Mustafa Kemal Atatürk'e, silâh arkadaşlarına ve komutasında savaşmış askerlere şükranlarını sunar Hemen hemen her yerleşim yerinde, askerî birlikler geçit törenlerine katılır Ayrıca dış temsilciliklerde de çeşitli kutlamalar yapılır 30 Ağustos günü, Türkiye'de resmî tatildir
  Her yıl, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları bu tarihte mezun verir Tüm subay ve astsubay rütbe değişiklikleri bu tarihte geçerli olur

  Tarihi

  23 Ağustos - 12 Eylül 1921 tarihleri arasında yapılan Sakarya Savaşı'yla Yunan orduları gerilemek zorunda kaldı Bu uzun zamandır Türk ordularının elde ettiği ilk başarıdır TBMM tarafından Sakarya Savaşı'ndan sonra Mustafa Kemal'e mareşal ve gazi unvanları verildi Tarihin bu dönüm noktasından sonra Yunan ordularının topraktan atılma kararı alınır Sad planı adı verilen tarrruz planı ocak ve nisan aylarında iki kez ertelenir Tarruzun hazırlıkları tam anlamıyla ağustos ayında tamamlanır Batı cephesinin kuzeyindeki ve güney cephesindeki Türk birlikleri, büyük bir gizlilik içinde Kocatepe bölgesine kaydırıldı İstanbul'daki cephane depolarından silah ve cephane gizlice Anadolu topraklarına getirtildiİtilaf Devletleri tarafından tahrip edilerek kullanılmaz hâle getirilen toplar onarıldı Yeni silahlar satın alındı Orduya taarruz eğitimi yaptırıldı Gazi Mustafa Kemal'in başkomutanlığını yaptığı Türk ordusu, 26 Ağustos 1922'de düşmana saldırdı Birkaç saat içinde düşman mevzileri ele geçirildi30 Ağustos'ta düşman çember içine alındı Sağ kalanlar esir alındı Esirler arasında Yunan Başkomutanı Trikopis de vardı
  Bu savaş, Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak adlandır


 8. Kayıtsız üye

  çok güzel bir site saolun


 9. Kayıtsız Üye

  güzel anlatımlarınız var saolun


 10. trakyalı sevilay

  valla ne yalan süleyim burda buldum arada sorunun cevabını 6.2ya gidiyom sosyal kitabında bu soru var beya ondan soruyom canlarım bu arada laflarımdan da anlamışınızdır (trakyalıyım)


 11. Kayıtsız Üye

  çok teşekkür ederim forumlordum


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş