Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Gözün yapısı ve bölümleri hakkında bilgi lazım Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Gözün yapısı ve görevleri Gözün yapısı nelerdir Gözün yapısı nedir Gözün yapısı nasıldır
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Gözün yapısı ve bölümleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Gözün yapısı ve bölümleri hakkında bilgi lazım

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Gözün yapısı ve görevleri
 3. Gözün yapısı nelerdir
 4. Gözün yapısı nedir
 5. Gözün yapısı nasıldır
 6. Gözün bölümleri nelerdir?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Gözün yapısı
  Gözün bölümleri


  Göz küresi sert tabaka, damar tabaka, ağ tabaka olmak üzere üç ana tabakadan oluşmuştur.

  a) Sert Tabaka

  Göz yuvarlağını en dıştan saran beyaz renkli koruyu-cu tabakadır. İçteki dokuları korur. Göz yuvarlağına dayanıklılık kazandırır.

  Sert tabaka göz yuvarlağının ön kısmında incelerek saydam bir yapı kazanır. Işığı kıran bu saydam taba-kaya kornea denir.

  Sert tabaka kan damarı içermez. Beslenmesi hücreler arasında akan sıvı ile olur.

  b) Damar Tabaka

  Kan damarı bakımından zengindir. Sert tabakanın al-tında yer alır. Gözü besleyen tabakadır. Göz bebeği , ve iris bu tabakada bulunur.

  Damar tabaka merceğin ön kısmına doğru uzar ve iris oluşturur. İrisin tam ortasında bir delik bulunur. Bu deliğe göz bebeği denir. Göz bebeği ışığın göze girdıği yerdir. İris düz kaslardan yapılmış olup, taşı-dığı renk pigmentlerine göre kahverengi, mavi, yeşil olabilir. İristeki kaslar kasılıp gevşeyerek göze giren ışığın miktarını ayarlar.

  c) Ağ Tabaka (Retina)

  Göz küresinin en iç tabakasıdır. Çok sayıda reseptör (görme hücreleri) içerir. Göz merceği ve sarı leke bu taba-kada bulunur. Retinanın arka kısımında, merceğin tam karşısında net görüntünün oluştuğu yere san leke denir.

  Göz Merceği: Göz bebeğinin arkasında yer alır. 01-dukça elastik ince kenarlı bir mercektir. Göz merceği kaslaria tabakaya bağlıdır. Göz merceğinin kalınlığı değişebilir. Uzaktaki ve yakındaki cisimleri net görebil-mek için göz merceğinin kalınlığının ayarlanmasına göz uyumu denir.

  Sarı lekede iki tip görme hücresi bulunur. Bunlar cismin rengini algılayan hücreler ve cismin şeklini algılayan hücrelerdir. Cismin şeklini algılayan hücreler dışta, ren-gini algılayan hücrelerde içte bulunur. Bu nedenle önce cismin şeklini sonra rengini algılarız.Gözdeki üç tabaka-yı delip göz küresinin arka kısmından dışarı çıkan sinir demetine optik sinir denir. Optik sinirlerin gözden çık-tıkları bölgeye de kör nokta (delme noktası) denilir. Kör noktada görüntü oluşmaz.

  Görme Olayı: Göze gelen ışınlar komeadan kırılarak geçer. Göz bebeğinden göze girer. Göz merceğlnde kırılarak retina üzerine düşer. Retinada sarı leke üze-rinde ters olarak görüntü oluşur. Gözden çıkıp beyne giden görme sinirleri sarı lekede oluşan ters görüntüyü uyartılar halinde, beyindeki görme merkezine ileterek düz ve tek görüntünün oluşmasına yardımcı olurlar.

  Cisimden gelen ışık ışını —»-kornea------Göz bebeği------ Göz merceği------Camsı cisim----Sarı leke —>Görme sinirleri—»-Beyindeki Görme merkezi

  Gözde ışığı kırarak sarı leke üzerine düşüren yapılar kornea, göz merceği, ve camsı cisimdir. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş