Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Kibir nasıl anlaşılır Kibir çeşitlidir. Her insanın kibirlendiği yerler farklı olabilir. Bir insan ken din in kibirli olduğunu bilebilir mi? Çok kolay bilir. Bir kimse

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kibir nasıl anlaşılır

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kibir nasıl anlaşılır

  Kibir çeşitlidir. Her insanın kibirlendiği yerler farklı olabilir. Bir insan kendinin kibirli olduğunu bilebilir mi? Çok kolay bilir. Bir kimse herhangi bir hususta kendini başkasından üstün görüyorsa kibirlidir. Çünkü büyüklük ve üstünlük ancak Allaha mahsustur.

  Kibir Nasıl Anlaşılır

  Yanına başkasının oturmasını istememek ve hastalarla birlikte oturmamak evinin işini alıp evine getirmemek ve kullanılmış elbisesini tekrar giymekten hoşlanmamak iş başında iş elbisesi giymek istememek fakirlerin davetine gitmek istemeyip zenginlerinkini tercih etmek akrabasının ve çocuklarının ihtiyaçlarını temin etmemek doğru sözü haklı tenkidleri kabul etmeyip münakaşa etmek kusurunu kabahatini bildirenlere teşekkür etmemek içeri girince oradakilerin ayağa kalkmaları hoşuna gitmek gibi şeyler kibir alametidir.

  Bir yere giderken arkadaşı önce girince ona (İnsan nezaket icabı olsun siz buyurun demez mi?) demek veya düşünmek yahut önce arkadaşının selam vermesini beklemek kibir alametidir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Selamı önce veren kibirden beridir.) [Beyhekî]

  Bir yere girerken arkadaşına (Sen gir) diye emir vermek önce girmesi için ısrar etmek de ekseriya kibir alametidir. Orada tevazu göstermesi yapmacıktır. Cüneyd-i Bağdadi hazretleri (Tevazu göstermeye çalışmak da kibirdir. Çünkü kendinde bir varlık hisseden tevazu göstermeye çalışır. Gerçek tevazu ehli kendinde bir varlık hissetmez ki tevazu göstermeye çalışsın. Onun tevazuu tabiidir yapmacık değildir.) buyuruyor.

  Bir kimse tevazu göstermek için (Ben Besmelenin "Be"sinin altındaki noktayım.) deyince Şibli hazretleri (Kendine bir mevki mi gösteriyorsun?) buyurdu. Kendini birşey zanneden kimsenin tevazudan nasibi olmadığını bildirdi.
  Bazısı da (Bu günahkâr bu fakir) diyerek kendinin tevazu ehli olduğunu göstermeye çalışır. Bir günahını söyleyince hemen kızar. O zaman sözünde yapmacık olduğu anlaşılır. Din büyükleri de "bu fakir" diye kullanırlar. Fakat bunlar böyle sözlerinde samimidir.
  Tevazu göstermekle tevazu sahibi olmak çok farklıdır. Tevazu sahibi övülmüş tevazu göstermeye çalışan ise yerilmiştir. Kibirlenmekle kibirli görünmek de böyle farklıdır. Kibirliye karşı kibirli görünmek sevabdır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Kibirliye kibirli görün! Böylece onu hakir ve küçük düşürmüş olursun.) [İ. Gazalî]

  Başkasının tenkidinden hoşlanmıyor onun benden ne farkı var o da bir insan diyorsa hakkı onun ağzından duymak zor geliyorsa bilsin ki bu da kibirdendir. Kibirli münkirler peygamberlere (Siz de bizim gibi insansınız.) demişlerdi. (İbrahim 10)
  Fudayl bin İyad hazretleri "Tevazu ister cahilden ister çocuktan duyulsa da hakkı tereddütsüz kabul etmektir." buyuruyor. Kabul edemiyen kibirlidir.

  Bazı kimseler birinden yol sormaya çekinirler. Birşey öğrenmek sormak onlara zor gelir. Hatta çok lüzumlu bir dini soruyu bile sormak istemez. Kopan düğmesini dikmemek maiyetinde çalışanlarla yemek yememek kendi yükünü bile taşımamak da kibirdendir. Hadis--i şerifte buyuruldu ki: (Gömleğini ayakkabısını tamir eden hizmetçisi ile yemek yiyen ve çarşıdan yükünü kendi taşıyan kibirden uzaktır.) [Ebu Nuaym]

  İnsanların hep kötü yönlerini görüp ortalık çok bozuldu diyen kibirlidir. (İnsanlar helak oldu diyenin asıl kendi helak olmuştur.) [Müslim]

  Allah için sinirlenenler varsa da nefsinden şeytandan dolayı sinirlenen çoktur. Allahü teâlâ Eshab-ı kiramı (Kâfirlere gazap ederler) diye övüyor. Fakat kibrinden dolayı sinirlenmek gazaplanmak kötüdür. İsa aleyhisselam gazabın da kibirden olduğunu bildiriyor. Hadis-i şerifte (Gazap imanı bozar.) buyuruluyor. (Beyhekî)

  Kibir diğer günahlardan niçin daha büyüktür? Çünkü kibir yani büyüklük ancak Allahü teâlâya mahsus iken kulun kibirlenmesi bir kölenin hükümdarın tacını başına geçirerek onun kürsüsüne de oturup hükmetmesine benzer. Hükümdarın bir emrini yapmıyarak suç işlemekle hükümdarlığına sahip çıkmak arasında elbette büyük fark vardır. İşte kibirlenmek Allahın emrini yapmamak gibi bir suç değil bizzat ilah olmak gibi büyük suç oluyor.

  Bu suçun biraz daha aşağısı ilahlığa ortak olmaktır. Hükümdarın maiyetine hakaret eden onlara üstünlük taslayan ve onları kendi idaresine almak isteyen kimse bir noktada hükümdara ortak olmuş sayılır. Her ne kadar bunun tahtına oturmak gibi değilse de ona yakındır. Bütün yaratıklar Allahü teâlânın kullarıdır. Bunlar üzerinde büyüklük hakimiyetyalnız Ona mahsustur. İnsanlara bu şekilde kibirlenen Allahü teâlâya ortak olmuş sayılır.

  Kibir insanı Allahü teâlânın bütün emirlerine muhalefete davet eder. Çünkü kibirli insan başka birinden hak ve hakikati duysa onu kabul etmek istemez hemen karşısına çıkar. Dini konularda bile münazara edilse hemen inkara kalkışır. Hatta hakkı karşıdakinin dilinden duysa hemen çeşitli yollardan doğru olduğunu bile bile onu çürütmeye çalışır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kibir nedir? Hangi davranışlar kibir olarak değerlendirilir?
 3. Altın Çilek Orjinal Nasıl Anlaşılır, Altın Çileğin Gerçeği Nasıl Anlaşılır
 4. Kedilerin Hamile olduğu nasıl anlaşılır, Kedilerde Gebelik Nasıl Anlaşılır, kedilerde hami
 5. Gerçek Akik Taşı Nasıl Anlaşılır, Akik taşının sahte olup olmadığı nasıl anlaşılır
 6. Taze balık nasıl anlaşılır? Bayat balık nasıl anlaşılır?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Kibrin zararları hakkında hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

  (Kendisine el pençe divan durulmasını isteyen Cehennemdeki yerine hazırlansın!) [İ. Ahmed]

  (Kibirden de uzak olduğu hâlde ölen Cennete girer.) [Tirmizî]
  (Kibirli fakire şiddetli azab vardır.) [Müslim]
  (Yiyin için giyinin ve tasadduk edin fakat israftan ve kibirden sakının.) [İ. Mace]
  (Nuh aleyhisselam ölüm döşeğinde iken çocuklarına dedi ki: Size iki şeyi emreder iki şeyi yasaklarım. Yasakladığım şirk ile kibirdir. Emrettiğim ise "La ilahe illallah" ve "Sübhanallahi ve bihamdihi" demektir.) [Hakim]
  (Kibirliler kıyamette zerre gibi ayak altında kalır. Herkes onları çiğner.) [Tirmizî]
  (Kibirli Allahı gadablı bulur.) [Beyhekî]
  (Allahü teâlâ buyurdu ki: Kibriya ve azamet bana mahsustur. Bu ikisinde bana ortak olanı hiç acımadan Cehenneme atarım.) [Müslim]
  (Kalbinde zerre kadar kibir olan Cennete giremez.) [Müslim]
  (Kibirli hakkı küçük görür inkar eder insanlara hakaret gözü ile bakar.) [İ.Gazali] 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş