Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Elektrikli araçların çalışma prensipleri Tamamen elektrikli araçların çalışma prensibi otobil farkıyla siz değerli okuyucularımıza sunmaktayız. Tabiki bunlada sınırlı kalmayacağız daha detaylı konu anlatımını ilerleyen zamanlarda
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Elektrikli araçların çalışma prensibi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Elektrikli araçların çalışma prensipleri

  Tamamen elektrikli araçların çalışma prensibi otobil farkıyla siz değerli okuyucularımıza sunmaktayız. Tabiki bunlada sınırlı kalmayacağız daha detaylı konu anlatımını ilerleyen zamanlarda sizlerle paylaşacağız.


  Elektrikli araçlarýn çalýþma prensibi-elektrikli-arabanin-calisma-prensibi.jpg

  Elektrik motoru, hem motor, hem de Jeneratör olarak kullanılabilir. Bu nedenle, bütün elektrik motorları elektromagnetizma ilkelerine göre çalışır…Ya bir Magnetik alana akım taşıyan bir ”tele” mekanik bir kuvvet etki eder, ya da elektromıknatıslar ferromagnetik gerece (mıknatıslanması yüksek) gerece kuvvet uygular.

  Motorlarda, doğru akım yada (datransformatörler) tarafından gerilimi değiştirilebilen cihazlar kullanılır. Elektrik motorları, mekanik sistemlere, çarklarla doğrudan iletilebilen dönme hareketi sağlar.Elektromanyetizmayı 4 zamanlı motorlardan zayıf bir sistem olarak düşünmek çok yanlıştır. 4 zamanlı motorlarda bir yanmada bir patlamada çok büyük kuvvetler Açığa çıkmaktadır,bu doğrudur ancak elektrikli araçlarda Elektro manyetizma 4 zamanlı motor verimine yakın bir performans sergilemektedir.

  ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI


  Elektrikli araçlar, içten yanmalı motorlara oranla, hem enerji tüketimi bakımından çok daha verimlidir, hem de enerji kaynağı açısından en az onlar kadar kullanışlıdır.


  Elektrikli özel otomobil alıcılarını olumsuz yönde etkileyen etmenler, ticari amaçlı araçları etkilememiştir. Sık sık durup kalkma gerektiren işlerde, elektrikli araçların kullanılmasının çok daha elverişli olduğu gözlemlenmiştir.


  Tramvay ve troleybüslerin çok yararlı toplu taşıma araçları olduğu bilinmektedir. Elektrikli taşıtların benzinli ve dizel motorlu türlerden bir diğer üstünlüğü ise gürültü ve hava kirliliği tasarrufudur.

  Bugün, bütün dünyada elektrikli taşıtları kullanışlı hale getirmek için araştırmalar yapılmaktadır.Üreticiler sadece işlevsel değil, hem tasarımı üst seviyede, hem de hız yapabilen araçları piyasaya sürebilmek için çalışmalar yapmaktadırlar. Elektrikli araçlarda en önemli sorun, akümülatörlerin ağırlığıdır.

  Son yıllarda, 35 watt-Chloride/Selnec, Almanya’da da RWE/Varta/Man firmaları, 72 km / saatlik hızla 60 km’lik yol alabilen 50 yolculuk otobüsler yapmıştır.Boşalmış akümülatörleri doldurmak zaman aldığından, hemen değiştirilebilen-39saat/kg’lık akümülatörler yapılmıştır. Bu çeşit akümülatör kullanarak, İngiltere’de akümülatörler de kullanılmaktadır.Günümüzde hafif elektrikli kamyonetleri geliştirmek için yapılan çalışmalar sürdürülmektedir. Almanya’da Volkswagen kamyonetlerinin bir türü, çok çabuk doldurulan akümülatörlerle çalışmaktadır. İngiltere’de Electricity Council ve J. Lucas Ltd. şirketleri, Biritish Leytand ve Bedford kamyonetlerinin elektrikli modellerini yapmıştır. Leyland, mekanik bir vites kutusu ve yüksek hızlı motor, Bedford ise tiristör kullanmaktadır. İkisi de saatte 80 km hıza çıkabilir.

  A.B.D’ de örneğin General Motors firması sıvı hidrojen ve oksijen dolu depolardan beslenen yakıtlı pille çalışan kamyonetler yapmıştır. İngiltere’de Elec ilk sodyum-myonet, içinde bol yer olması nedeniyle, değişik enerji kaynaklarının denenmesinetricity Council’in kükürt akümülatörünü kullanarak çalıştırdığı kamyonet, 66 watt-saat/kg enerji yoğunluğu vermiştir. Bu yoğunluğun 154 watt olduğu sanılmaktadır. Çinko aşamasındadır…

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Elektrikli Araba Çalışma Prensibi
 3. Elektrikli araçların gücü
 4. Elektrikli araçların faydaları
 5. Elektrikli Araçların Dezavantajları
 6. Elektrikli araçların avantajları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş