Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Ekonomik Sürüş nasıl yapılır , Ekonomik Sürüş Teknikleri hakkında bilgi Bir otomobilin yakıt tüketmesinin tasarruflu olması , Özellikle soğuk nedeniyle araçların daha çok yakıt tükettiği

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ekonomik Sürüş nasıl yapılır, Ekonomik Sürüş Teknikleri hakkında bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ekonomik Sürüş nasıl yapılır, Ekonomik Sürüş Teknikleri hakkında bilgi

  Bir otomobilin yakıt tüketmesinin tasarruflu olması, Özellikle soğuk nedeniyle araçların daha çok yakıt tükettiği kış aylarında yakıt tasarrufu daha önemli hale geliyor.

  Uzmanlara göre, ekonomik sürüş tekniklerini kullanan kişiler, bir yılda yüzde 20’ye kadar yakıt tasarrufu sağlıyor. Ancak bunun için otomobil kullanılırken, bazı ayrıntılara dikkat etmek gerekiyor.

  BAKIMLARI ASLA İHMAL EDİLMEMELİ
  Bir otomobilin daha az yakıt tüketmesi için her şeyden önce yazlık ve kışlık bakımları ile periyodik kilometre bakımlarının kesinlikle ihmal edilmemesi gerektiği belirtiliyor. Lastiklerin de yazın yaz, kışın ise kış şartlarına uygun olması, eskiyerek izleri silinmiş tekerlerin patinaj nedeniyle yakıt sarfiyatını artıracağı düşünülerek kullanılmaması, yakıt ekonomisini etkiliyor. İşte sürücülerin yakıt tasarrufu için dikkat etmesi gereken ayrıntılar:

  İŞTE AZ YAKTIRAN ÖNLEMLER
  - "Zorunlu olmadıkça otomobilinizi 2000-3000 devir aralığında kullanın

  - Hep yeşil ışıklarda geçmek, kırmızıya yakalanmamak için kentlerdeki ’yeşil dalga’ hızlarına dikkat edin

  - Çok uzun süre yananlar hariç, kırmızı ışıklarda kesinlikle motoru stop etmeyin

  - Otomobilinizin bagajında su bidonu benzeri ağırlık yapacak gereksiz yükler bulundurmayın

  - Şehir içinde, kırmızı ışığı görür görmez gazdan ayağınızı çekin ve aracınızı ışığa kadar ek benzin yakma durumundan kurtarın.

  - Ani ve aşırı gaza basmalardan, gereksiz ani frenlerden kaçının.

  ALINTI

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Verilen Ekonomik Faaliyetler İle Ülkemizin Coğrafi Özellikleri Arasında Nasıl Bir İlişki V
 3. sürüş güvenliği ile alakalı sistemler
 4. İklim koşullarının sürüş güvenliği açisindan yol üzerindeki etkileri
 5. İklim Koşullarının Sürüş Güvenliğine etkileri
 6. Güneydoğu Anadolu bölgesinin ekonomik hayatı, Güneydoğuda ekonomik hayat nasıl, Güneydoğu
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Öncelikle sürücü koltuğuna oturduğunuzda yarış pistinde değil de trafikte olduğunuzu ve çevrenizde sizden başka insanların ve araçlarında olduğunu hatırlamanız gerekir şayet trafikte sadece araçlarla değil yayalar, çocuklar, yaşlılar ve yer yer hayvanlarla da karşılaşabileceğinizi unutmayınız. Yakıt fiyatlarının dünyada en pahalı olduğu ülkelerden birinde yaşamamız münasebeti ile sadece iyi araba kullanmak değil kullandığınız arabaya mümkün olan en az yakıtı yaktırmak marifet sayılabiliyor. Yakıt tasarrufuna başlamak isteyenler işe bir serviste başlamalıdırlar ve aracın nefes alışını ve motorun sürtünmesini olumsuz yönde etkileyecek parçaları yenisi mümkünse daha iyisi ile değiştirmelidirler.

  YAĞ ve YAĞ FİLTRESİ

  Aracınızda kullandığınız yağların eskimiş ya da kalitesiz oluşu aracınızın motorundaki sürtünmeyi arttıracak ve aşırı yakıt tüketiminin yanında aracınıza zarar verecek aşınmalara neden olacaktır. Aracınızın yağını zamanında ve kaliteli yağlarla değiştirerek yakıt ve yedek parça masraflarınızı azaltabilirsiniz.

  HAVA FİLTRESİ
  Eskimiş ve tıkanmış hava filtresi aracınızın hava alışını olumsuz yönde etkileyecek ve fazla yakıt tüketiminin yanında performans düşüşüne de neden olacaktır. Hava filtrenizi zamanında değiştirmenizin yanında orijinal olanı tercih etmenizde lehinizde bir karar olacaktır.

  YAKIT FİLTRESİ
  BUJİLER

  Bujilerden herhangi birisinin arızalı olması da yakıt tüketimini artırırken performansı düşüren etkenlerdendir.

  KARBURATOR VE ENJEKTÖR AYARLARI
  Motorunuzun ayarsız olması hava ve yakıt karışımını doğru bir şekilde yapılamaması sonucu yakıt tüketimini artıracaktır ve soğuk hava şartlarında da çalışmasını zorlaştıracaktır.

  KURUM TEMİZLEYİCİ ÜRÜNLER

  40.000 km de bir aracın motorunda oluşan pislikleri ve kurumları temizlemek de yakıt tüketimini azaltacak uygulamalardandır. Bunun için yakıta katılan sıvılar ekonomik ve pratiktir.

  Servis bakımlarının yanında sizinde dikkat etmeniz gereken hususlar var elbette yukarıda saydıklarım az yakıt yakmanıza yardımcı olacak hususlarda elbette sizin de yardımınızla.

  Ekonomik araç kullanımındaki ikinci husus aracınızdaki gereksiz ağırlıkları ve parçaları çıkarmaktır. Bagajınızda taşıdığınız gereksiz yükler, portbagaj, araca uygulanan body kitler ve aksesuarlar, büyük lastikler ve jantlar (düşük hava),performansa yönelik kitler aracınızın yakıt tüketimini artıracaktır. Bütün bu hususlara dikkat ediyor olmanız aracınıza ve düşük yakıt tüketimine dikkat ediyor olduğunuzu gösterir ki çok ileri düzeyde olmayan bazı ekonomik ve güvenli sürüş tekniklerine de dikkat etmeniz %30 a varan ekonomi sağlayacak ve üzerinizdeki yükü azaltacaktır.

  ARACI ÇALIŞTIRMA: Eski araç sürücülerinden kalan bir alışkanlık olan motoru ısıtma fazla abartılmadığı takdirde gerekli bir davranış olmakla birlikte yeni araçlarda 15 saniyeden fazla beklemek gereksiz yakıt tüketimine girmektedir. Çünkü yeni araçlar 15 saniye gibi kısa bir sürede harekete hazır duruma gelebilmektedirler.

  KALKIŞ ve HIZLANMA: Ani kalkışlar ve hızlanmalar yakıt tüketimini aşırı derecede artıran unsurlardandır ve ekonomik sürüş çerçevesine sığmayan bir davranış olması yanında kalabalık çevrelerde yapılması da her türlü tehlikeye davetiye çıkarmaktadır.

  DOĞRU VİTES VE DEVİR : Motorumuzu ısıttık ve kalkışta da dikkat ederek yola çıktık ancak yeterlimidir diye soracak olursanız seyahatinizde doğru vites ve doğru devirde gitmeniz gerektiği konusunda dikkatli olmanızı tavsiye ederim çünkü küçük vitesler ve yüksek devirlerde ya da yüksek vites düşük devirlerde aracınızı kullanmanız yakıt tüketimini had safhada artıracak yanlış kullanım şekillerinden biridir. Uygun devirler aracınızın gücüne ve motor özelliklerine göre değişmekle birlikte 2500-3000 devir aralığıdır. Uygun devri aracınızın tork/devir grafiğine bakarak ya da üretici firmanın önerilerine dayanarak bulursanız daha düşük devirde daha yüksek performanslı ve daha az yakıtla yol alabilirsiniz. Yüksek devirli araç kullanımıyla fazla yakıt tüketmeniz sadece sizin cebinize değil zaten hızla azalan petrolün daha çabuk bitmesine, yakıt fiyatlarının daha da artmasına ve eksoz gazlarının çevreye zarar vermesine neden olacaktır.

  YAVAŞLAMA ve DURMA: Sadece ani kalkış ve hızlanmalar değil yavaşlama ve durmakta yakıt tüketimini artıracak faktörlerden birisidir. Trafiğe göre uygun hızda seyretmeniz ve tedbirinizi önceden almak, doğru şeridi kullanarak doğru pozisyonda ilerlemeniz hem kaza yapma riskinizi hem de yakıt sarfiyatınızı azaltacaktır. Ayrıca fren yerine gaz keserek yavaşlamak fren balatası ömrünü uzatarak paranızın daha uzun süre cebinizde kalmasını sağlayacaktır.

  YOĞUN TRAFİK-ALTERNATİF GÜZERGÂH:
  Mümkün olduğunca az yavaşlamak ve duraklamak her zaman olmasa da çoğunlukla sizin elinizde olan bir şeydir. Sabahları işe giderken biraz erken çıkmak yoğun trafiğe yakalanma riskinizi azaltırken kalabalık olan yollar yerine daha az kalabalık olan tali yolları kullanmak zaman ve yakıt kaybınızı azaltacaktır.

  VİTES BOŞTA SEYİR ETMEK: Bu da eskilerden kalma ve yanlış bilinen bir uygulamadır. Yakıt tüketimini azaltmaz aksine artırırken can ve mal güvenliğinizi de tehlikeye sokmaktadır. Yeni nesil araçlar zaten ayağınızı gaz pedalından çektiğinizde ekonomik olarak seyrine devam edebilmektedirler.

  CAM AÇMAK: Uzun yolda cam açık gitmek sürtünmeyi artıracağından yakıt tüketimini de artıracaktır. Bunun dışında aracınızdan enerji alan farlar, tavan lambaları, radyo, klima gibi her şeyin az ya da çok yakıt tüketimini artırdığını unutmayın.
  HIZ: 80km ile 100km arasında ekonomik ve güvenli bir seyahat edebilmeniz mümkündür ancak 50 km hızın altında ya da 100 üzerinde yakıt tüketiminiz bir hayli artacaktır.
 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş