Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Boğazımıza yabancı c isim takılırsa ne yapmalıyız? Hemnik manevrası C isim tıkanmaları iki şekilde oluyor , Kısmi tıkanmalar ve tam tıkanmalar olarak değerlendiriliyor. Kısmi tıkanma
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Boğazımıza yabancı cisim takılırsa ne yapmalıyız? Hemnik manevrası

  Sponsorlu Bağlantılar
  Boğazımıza yabancı cisim takılırsa ne yapmalıyız? Hemnik manevrası

  Cisim tıkanmaları iki şekilde oluyor,

  Kısmi tıkanmalar ve tam tıkanmalar olarak değerlendiriliyor. Kısmi tıkanma olduğunda hasta öksürür ve boğazına kaçan cisimi çıkarmaya çalışır zaten kendisi bizde hiçbir müdahalede bulunmadan sadece iki kürek kemiğinin ortasına vurarak kazazedemizin boğazına kaçan cismi kurtarmasına yardımcı olabiliriz. Onun haricinde kısmi tıkanmada hiç birşey yapmamıza gerek yoktur.

  Tam tıkanmada zaten yapılan evrensel bir hareket vardır, tüm Dünyada bütün insanlar tıkanma anında refleks olarak aynı hareketi yaparlar, ellerini boğazlarına götürürler ve nefes alamazla yüzlerinin rengi değişir gittikçe ve hiç bir şekilde konuşamazlar o zaman yapılması gereken işlem hemnik denilen manevradır, o manevrayı yaparken bir elimizin baş parmağı dışarıda kalacak şekilde yumruk yapıyoruz yumruğumuzu tam olarak hastamızın göğüs kemiğinin bitim noktasına yerleştiriyoruz, diğer elimizlede sağ elimizin bileğini kavrıyoruz, solunum yolu tıkanan kişiye içeri-dışarı, içeri-dışarı olacak şekilde yumruğumuzun yaptığı negatif bir basınç ile sıkışan cismin çıkmasını sağlamaya çalışıyoruz. Ancak bu hemnik manevrası hiçbir şekilde tıkanma olmayan kişiye yapılmaması gereken bir harekettir, çünkü kişiye daha çok zararda verebilir.


  Tek başınızayken soluk yolunuza bir cisim kaçtı ve yanınızda hiç kimse yok ve hemnik gibi bir manevra yapacak kimse bulunmuyor. O zaman yine aynı şekilde hemnik manevrasını uyguladığımız yerin yani göğüs kemiğinin tam alt noktasını bir sandalya veya koltuğun keskin tarafına getirerek kendimizi serbest bırakıyorsunuz ve kendi kendimize hemnik manevrasını uygulamış oluyoruz ve cismin aynı şekilde negatif bir basınç ile çıkmasını sağlamış olabiliriz.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Görsellerde, İnsanların Gözlerine Yabancı Bir Cisim Kaçtığında Gösterdikleri Bazı Tepkiler
 3. Dilimizi Yabancı Dillerin Etkisinden Kurtarmak İçin Neler Yapmalıyız
 4. Dilimizi Yabancı Dillerden Korumak İçin Ne Yapmalıyız
 5. Dilimizi Yabancı Dillerden Korumak İçin Neler Yapmalıyız
 6. Cisim nedir, Cisim hakkında, Neye Cisim denir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş