Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Muğlada eskiden giyilen yöresel kıyafetlerin özellikleri nedir , Muğlada eskiden giyilen yöresel kıyafetlerin özellikleri nelerdir muğla kıyafetleri , muğlanın yöresel giysileri , muğla yöresel kıyafetlerinin

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Muğlada eskiden giyilen yöresel kıyafetlerin özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Muğlada eskiden giyilen yöresel kıyafetlerin özellikleri nedir,
  Muğlada eskiden giyilen yöresel kıyafetlerin özellikleri nelerdir

  muğla kıyafetleri,muğlanın yöresel giysileri,muğla yöresel kıyafetlerinin özellikleri,muğla yöresi giysileri

  MUĞLA YÖRESEL GİYİM:

  Muğla Mahallî Kıyâfetler
  Millî ve dînî günlerde, düğün ve törenlerde mahallî kıyâfetlere rastlanır.

  Mahallî erkek kıyâfetleri: Hoca, ağa ve zeybek kıyâfeti olarak üçe ayrılır. Hoca kıyâfeti. Cübbe ve sarıktan ibârettir.
  Ağa kıyâfeti: Fes üzerine Şam kumaşından abani sarık sararlar, üzerlerine cübbe yerine ceket, elifli veya alelâde pantolon giyilir.
  Zeybek kıyâfeti: Zeybekler kendi aralarında efe, zeybek ve kızan olarak ayrılır ve herbirinin kıyafeti ayrıdır. Efeler başlarına narçiçeği renginde fes giyerler. Feslere püskül veya oyalı yazma sarılır. Püsküle koza ismi verilir. Siyah renklidir ve 100 dirhemdir. Giyilen şalvar diz kapakları üzerinde ise de dizlik giyilerek açık yerler örtülür. Üzerlerine giyilen kısa ceketin kolları varsa “cepken” yoksa “camedan” denir. Çuhadan yapılırlar. Üzerleri sırma ile işlenir. Cepkenlerin altına pullu mintan giyilir. Bele “acemşalı” denilen kuşak sarılır. Kuşağın üzerinde silahlık vardır. Arasına bir yatağan, gümüş tütün tabakası, kehribar ağızlık, mendil ve yara sarmak, kesici silahlardan korunmak için 2 hokka temiz yapağı konur. Giyilen çizmeye “kayılık” denir. Üzeri işlemelidir. Baldır kısmına gelen yerinden püsküller sarkar. Çizme giyilmediği zaman dizlik giyilir. Buna “kepmen” denir. Kepmen içine kama sokulur.

  Muğla Kadın kıyâfetleri

  Başa“şamı” denilen ince bir bez sarılır. Şamı sarılmadan kenarları kesilmiş sadece üstü bulunan fes giyilir. Fes çene altından geçen iki şeritle tutturulur. Boyuna gerdanlık takılır. İç gömleğin yakası ve bağrı renkli ipliklerle işlenir. Üçetek topuklara kadar iner. Üçetek üzerine sim ve kaytandan işlemeli kadife cepken giyilir. Cepkenin altına kuşak bağlanır. Parlak ve satenden yapılmış şalvar ile kıyafet tamamlanır. Ayağa renkli veya beyaz yün çorap, yemeni şeklinde burnu sivri ve yukarı kalkık arka kısmından yukarı çıkıntısı olan ayakkabı giyilir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Şırnak ta eskiden giyilen yöresel kıyafetlerin özellikleri
 3. Muş ta eskiden giyilen yöresel kıyafetlerin özellikleri
 4. Hatay da eskiden giyilen yöresel kıyafetlerin özellikleri
 5. Burdurda eskiden giyilen yöresel kıyafetlerin özellikleri
 6. Antalyada eskiden giyilen yöresel kıyafetlerin özellikleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş