Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

TAKVİM , SAAT VE ÖLÇÜLERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI Osmanlı Devleti’nde kullanılan saat , takvim ve ölçüler , Avrupa devletlerinde kullanılanlardan farklıydı. Bu durum , sosyal ,

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Takvim, Saat Ve ölçülerde Değişiklik Yapılması

  Sponsorlu Bağlantılar
  TAKVİM, SAAT VE ÖLÇÜLERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASI

  Osmanlı Devleti’nde kullanılan saat, takvim ve ölçüler, Avrupa devletlerinde kullanılanlardan farklıydı. Bu durum, sosyal, ticarî ve resmî ilişkileri zorlaştırıyor, bazı karışıklıklara sebep oluyordu. Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde bu farklılığı gidermek için bazı çalışmalar yapıldı. Fakat yeterli değildi.
  Cumhuriyetin ilânından sonra bu zorluklan ortadan kaldırmak için çalışmalara başlandı. Önce 26 Aralık 1925′te çıkarılan bir kanunla, o zamana kadar kullanılmakta olan, Hicrî ve Rumî takvimlerin yerine Milâdî takvim kabul edildi, l Ocak 1926′dan itibaren de kullanılmaya başlandı. Böylece devlet işlerinde karışıklık önlendi. Takvimdeki bu değişikliğin yanında, alaturka denilen, güneşin batışına göre ayarlanan saat yerine, çağdaş dünyanın kullandığı saat sistemi kabul edildi. Batıdan alınan zaman ölçüsü ile bir gün 24 saate bölünüp, günlük hayat düzene sokuldu.
  1928 yılında yapılan bir değişiklikle milletlerarası rakamlar kabul edildi. 1931′de kabul edilen bir kanunla eski ağırlık ve uzunluk ölçüleri değiştirildi. Eskiden kullanılan arşın, endaze, okka gibi ölçü birimleri kaldırıldı. Bunların yerine uzunluk ölçüsü olarak metre, ağırlık ölçüsü olarak kilo kabul edildi. Uzunluk ve ağırlık ölçülerinde yapılan bu değişikliklerle ülkede ölçü birliği sağlandı.
  Bu yeniliklerin yanında millî bayramlar ve tatil günleri de yeniden düzenlendi. 1935′te çıkarılan bir kanunla, cuma günü olan hafta tatili değiştirilip, cumartesi öğleden sonra ve pazar günü hafta tatili olarak kabul edildi.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Uluslararası Takvim, Saat, Rakam Ve Ölçü Birimlerinde Yeniliğin Sonuçları Neler Olabilir
 3. Takvim Ve Saat Ölçülerinde Değişiklik
 4. Yönetim Planında Değişiklik Yapılması İstemi Dilekçesi
 5. Hamile Kalmak İçin Takvim Yöntemi, Takvim Yöntemi Nedir, Takvim Metodu Nasıl Uygulanır, Ha
 6. Yönetim Planında Değişiklik Yapılması İstemi Dilekçe Örneği
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş